Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Интересует вопрос ,
Могут ли продлить военное положение больше 90 дней по закону.
Ведь считается что мобилизация будет 90 дней, а ее нельзя продлить без Обьявления войны. Так ли это ?
Вопрос состоит в том, что будут выпускать заграницу после 90 дней или нет.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (19)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
Военное положение, точно как и мобилизацию, могут продлить на любой срок.
Для этого всего лишь нужно принятие Президентом Указов и принятие ВРУ соответствующих Законов Украины.
Но учитывая ситуацию смею предположить, что военное положение после 25 мая возможно еще будет продлено, но мобилизация нет.
Всего доброго! Если есть вопросы, обращайтесь!
спасибо за ответ, думаете их будут принимать? Или как в 2014 году сделают?
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатівозможно военное положение будет введено на отдельных частях Украины.
Но все таки нужно учитывать реалии. И говорить об этом сложно.
Все так считаю, что мобилизация продлена не будет. Но все может быть.
Очень сложно что-либо предугадать.
Но на Ваш вопрос ответ однозначный, что и то, и то чисто теоретически могут продлеваться неограниченное количество раз!
Удачи, Олексей!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Алексей!
"Интересует вопрос,
Могут ли продлить военное положение больше 90 дней по закону"?
- МОГУТ ПРОДЛИТЬ ВОЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ, КАЖДЫЙ РАЗ НА 30 ДНЕЙ.
ПО ЗАКОНУ, НЕТ ОГРАНИЧЕНИЯ.
"Ведь считается что мобилизация будет 90 дней, а ее нельзя продлить без Обьявления войны. Так ли это"?
- ЕСТЬ УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАИНЫ О ВСЕОБЩЕЙ МОБИЛИЗАЦИИ НА 90 ДНЕЙ, МОБИЛИЗАЦИЯ МОЖЕТ БЫТЬ В ОСОБЕННЫЙ ПЕРИОД, КАК ВСЕОБЩАЯ, ТАК И ЧАСТИЧНАЯ, ВНЕ ЗАВИСИМОСТИ ОТ ВВЕДЕНОГО ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ, КАК И БЫЛО ДО ЭТОГО С 2014 ГОДА НЕСКОЛЬКО РАЗ.
"Вопрос состоит в том, что будут выпускать заграницу после 90 дней или нет"?
- ЭТО ЗАВИСИТ ОТ ВВЕДЕННОГО В УКРАИНЕ ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ. ЕСЛИ БУДЕТ ПРОДЛЕНО И ДАЛЬШЕ , ТО НЕТ!
ЕСЛИ ОТМЕНЯТ ЛИБО ПРИОСТАНОВЯТ, ТО ДА.
При наличии вопросов обращайтесь через кнопку "Звернутися".
Всего доброго!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Алексей!
Все зависит от того, как долго будет продолжатся вооруженная агрессия РФ против Украины. Никаких ограничений по срокам в законодательстве нету.
Военное положение на всей территории Украины или в отдельных ее местностях прекращается по истечении срока, на который он был введен. До окончания срока, на который было введено военное состояние, и при устранении угрозы нападения или опасности государственной независимости Украины, ее территориальной целостности Президент Украины может принять указ об отмене военного положения на всей территории Украины или в отдельных ее местностях, о чем должно быть немедленно объявлено через средства массовой информации (статья 7 Закону України "Про правовий режим воєнного стану").
С процедурой введения и продления военного положения можете ознакомится по ссылке - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%92%D0%B...
Если понадобиться моя помощь, обращайтесь через кнопку "Обратиться".
При обращении указывайте свой e-mail, по которому с Вами можно связаться.
Всего доброго!
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#top
по этому закону
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіданный Закон конкретно не регулирует вопрос продления военного положение, но все же такое право есть у Президента Украины, и у Верховного Совета, что мы собственно и увидели уже 2 раза.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Алексей!
Никаких ограничений по срокам, на которые может продлеваться военное положение, в данном законе нету. То есть, его могут продлевать до тех пор, пока существует угроза независимости Украины и продолжается вооруженная агрессия Российской Федерации против Украины.
С процедурой введения и продления военного положения можете ознакомится по ссылке - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%92%D0%B...
Согласно Указа Президента № 69/2022 мобилизация проводиться на протяжении 90 дней. Если не продлят военное положение, то конечно же еще раз общую мобилизацию никто не огласит, ведь фактически в этом не будет необходимости.
Поскольку общая мобилизация проводится в связи с военной агрессией Российской Федерации против Украины и с целью обеспечения обороны государства, поддержки боевой и мобилизационной готовности Вооруженных Сил Украины и других военных формирований.
Указ Президента Украини "Про введення воєнного стану в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text):
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
3. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Официальные разьяснения Государственной пограничной службы Украины (https://dpsu.gov.ua/ua/news/Do-kogo-z-cholovikiv-g...):
"Як неодноразово повідомлялося, на період дії правового режиму воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.
Згідно з вимогами законодавства обмеження щодо перетину кордону на виїзд з України не застосовуються до окремих осіб цієї категорії, зокрема:
- які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік (відповідно до рішення Уряду про затвердження переліку посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час);
- які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність з виключенням з військового обліку.
- на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
- які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
- на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років.
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
- які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено.
- здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі).
Крім того нагадаємо, що перетнути кордон на виїзд з України можуть військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законодавством випадках, зокрема:
водії, які заброньовані для здійснення міжнародних вантажних перевезень, перевезень для потреб Збройних Сил України, медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, відповідно до визначеного порядку https://www.facebook.com/MinInfra.UA/posts/3250891...
люди з інвалідністю та особи, що їх супроводжують https://www.facebook.com/DPSUkraine/posts/29603762...
Окремо звертаємо увагу, що всі громадяни, які підпадають під виключення, повинні мати необхідні документи для підтвердження. При цьому у ході заходів прикордонного контролю перевірятиметься їх дійсність і факт видачі відповідними органами.".
Поскольку отсрочка от призыва на военную службу по мобилизации по ч. 1-2 ст. 23 Закона позволяет выехать за границу.
Правила перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Если возникнут дополнительные вопросы, обращайтесь через кнопку "Обратиться" и я отвечу на них в индивидуальном порядке.
При обращении указывайте свою е-почту, по которой с Вами можно связаться.
ВСЕГО ДОБРОГО!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Алексей!
"Интересует вопрос,
Могут ли продлить военное положение больше 90 дней по закону"?
- МОГУТ ПРОДЛИТЬ ВОЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ, КАЖДЫ ЙРАЗ НА 30 ДНЕЙ.
ПО ЗАКОНУ, НЕТ ОГРАНИЧЕНИЯ.
"Ведь считается что мобилизация будет 90 дней, а ее нельзя продлить без Обьявления войны. Так ли это"?
- ЕСТЬ УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАИНЫ О ВСЕОБЩЕЙ МОБИЛИЗАЦИИ НА 90 ДНЕЙ, МОБИЛИЗАЦИЯ МОЖЕТ БЫТЬ В ОСОБЕННЫЙ ПЕРИОД, КАК ВСЕОБЩАЯ, ТАК И ЧАСТИЧНАЯ, ВНЕ ЗАВИСИМОСТИ ОТ ВВЕДЕНОГО ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ, КАК И БЫЛО ДО ЭТОГО С 2014 ГОДА НЕСКОЛЬКО РАЗ.
"Вопрос состоит в том, что будут выпускать заграницу после 90 дней или нет"?
- ЭТО ЗАВИСИТ ОТ ВВЕДЕННОГО В УКРАИНЕ ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ. ЕСЛИ БУДЕТ ПРОДЛЕНО И ДАЛЬШЕ , ТО НЕТ!
ЕСЛИ ОТМЕНЯТ ЛИБО ПРИОСТАНОВЯТ, ТО ДА.
Всего доброго!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравстуйте, Алексей1
Военное положение будут продлевать ровно столько, сколько длится война. Закон никоим образом этот период не ограничивает!
Правила выезда и въезда в Украину во время ВП также будут действовать в течение всего времени действия ВП. Пока что оно продлено до 25 мая, и очевидно далее также будет продлеваться, ибо пока конца войны не видно.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Правовий режим воєнного стану може бути продовжено за рішенням Президента України, погодженим з Верховною РАДОЮ , про що буде видано Указ , якщо Президент матиме достатні підстави вважати , що військова загроза існує в режимі реального часу у державі . Проте мобілізація має обмежені строки і може бути введена лише після завершення поточних етапів її проведення.
Рішення приймає Президент України та військове командування.
Процедура введення воєнного стану
В Україні воєнний стан визначається як особливий правовий режим, що вводиться у разі загрози національній безпеці.
Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.
Розглянувши ці пропозиції, Президент України видає указ про введення воєнного стану.
Його протягом двох днів розглядає та приймає рішення Верховна Рада України, яка з цією метою збирається без скликання.
Затверджений указ негайно оголошується через засоби масової інформації.
Крім того, Україна негайно через Генерального секретаря ООН повідомляє про параметри введеного надзвичайного стану держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.
Військові адміністрації
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадського порядку та безпеки, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Структуру і штатний розпис військових адміністрацій населених пунктів затверджує начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України за поданням начальника відповідної військової адміністрації.
Заборони та обмеження при введенні воєнного стану в країні
Згідно з ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) може здійснювати такі заходи правового режиму воєнного стану:
У місцевостях, де ведуться бойові дії, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану покладається безпосередньо на військове командування та військові адміністрації (у разі їх утворення).
Запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану провадиться відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Типового плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
В період режиму воєнного стану повноваження Президента України не можуть бути припинені. У разі, якщо термін повноважень глави держави закінчується під час воєнного стану, то він продовжує свою роботу до закінчення терміну воєнного стану. Крім цього, не можуть бути припинені повноваження Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Президента з прав людини, суддів, прокурорів, а також контррозвідників і слідчих.
Варто зауважити, що вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень повинен зазначатися в указі Президента України про введення воєнного стану.
Гарантії законності в умовах воєнного стану
В умовах воєнного стану забороняються:
Верховна Рада України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо чергові або позачергові вибори до відповідних органів мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан, приймає рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих виборів.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Порядок введення воєнного стану
→ Рада національної безпеки і оборони України подає на розгляд Президентові України пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях; → Президент України у разі прийняття відповідного рішення видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону; → Верховна Рада України затверджує Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, який підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб (стаття 5 Закону України "Про правовий режим воєнного стану").
Органи влади в умовах воєнного стану
В умовах воєнного стану Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Військовим командуванням, якому надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об’єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з’єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (стаття 3 Закону України "Про правовий режим воєнного стану").
Військове командування, в межах повноважень, визначених цим Законом та Указом Президента України про введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим Верховною Радою України, видає обов’язкові до виконання накази і директиви з питань забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку, здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
На територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадського порядку та безпеки, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Заходи правового режиму воєнного стану
В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема щодо заборон та обмежень.
Припинення та скасування воєнного стану
Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації (стаття 7 Закону України "Про правовий режим воєнного стану").
Права і свободи людини і громадянина, які протягом дії воєнного стану можуть обмежуватисяУ зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" (пункт 3 Указ Президента України від 26 листопада 2018 року №393/2018 "Про введення воєнного стану в Україні":
Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла. Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Стаття 32. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Стаття 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів. Стаття 53. Кожен має право на освіту.
Свобода пересуванняВійськове командування може встановлювати заборони або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан, особливого режиму в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів, перевірку документів в осіб, а в разі потреби проведення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година – тобто заборона перебування на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів. Комендантська година вводиться за окремим дорученням військового командування на встановлений ним період, але не довше строку дії правового режиму воєнного стану.
Під час воєнного стану громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку у Міністерстві оборони України, Служби безпеки України чи Службі зовнішньої розвідки, може заборонятися змінювати місце проживання (місце перебування) без дозволу військового комісара або керівника відповідного органу Служби безпект України чи Служби зовнішньої розвідки, обмежуватися проходження альтернативної (невійськової) служби.
Важливо!
Обмеження не застосовуються до представників офіційних спостережних місій ООН, ОБСЄ та Червоного Хреста. Щодо решти іноземних громадян рішення на пропуск до тимчасово окупованої території України буде прийматись при наявності відповідних документів про постійне проживання на окупованій території або потребу перетину лінії зіткнення з гуманітарною метою.
Вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністюПід час воєнного стану може примусово відчужуватися майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, майна державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку (Закон України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану").
Примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.
Рішення про примусове відчудження майна приймається військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. У місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження здійснюється за рішенням військового командування без погодження з такими органами. Про примусове відчуження або вилучення майна складається акт встановленої форми.
Компенсація за відчуджене майноI. Попереднє повне відшкодування вартості примусово відчуженого майна здійснюється на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проведена у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.II. Наступна повна компенсація: колишній власник або уповноважена ним особа після скасування правового режиму воєнного стану звертається до військового комісаріату за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.III. Повернення відчуженого майна: підставою для повернення майна є рішення суду, яке набрало законної сили якщо після скасування правового режиму воєнного стану майно, яке було примусово відчужене, збереглося, а колишній власник або уповноважена ним особа наполягає на поверненні майна. Одночасно особа зобов’язується повернути грошову суму, яка була нею одержана у зв’язку з відчуженням майна, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна. Колишній власник майна, яке було примусово відчужене, може вимагати взамін надання йому іншого майна, якщо це можливо (стаття 12 Закон України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану").
Суспільні роботиНа території, на якій введено воєнний стан, військове командування разом з іншими органами влади або й самостійно має право запроваджувати трудову повинність та залучати громадян до суспільно-корисних робіт (Постанова Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 753 "Про затвердження Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану"). Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків. При цьому тривалість виконання таких робіт та їхня оплата встановлюються відповідно до трудового законодавства. Крім того, військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств та організацій усіх форм, а також окремих громадян.
Забороняється залучати до суспільно корисних робіт малолітніх дітей та дітей віком від 14-15 років, жінок, які мають дітей віком до 3 років, а також вагітних жінок у разі, коли виконання таких робіт може негативно вплинути на стан їх здоров'я.
З кожною особою, залученою до суспільно-корисних робіт укладається строковий трудовий договір.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Алексей!
"Интересует вопрос,
Могут ли продлить военное положение больше 90 дней по закону"?
- МОГУТ ПРОДЛИТЬ ВОЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ, КАЖДЫЙ РАЗ НА 30 ДНЕЙ.
ПО ЗАКОНУ, НЕТ ОГРАНИЧЕНИЯ.
"Ведь считается что мобилизация будет 90 дней, а ее нельзя продлить без Обьявления войны. Так ли это"?
- ЕСТЬ УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАИНЫ О ВСЕОБЩЕЙ МОБИЛИЗАЦИИ НА 90 ДНЕЙ, МОБИЛИЗАЦИЯ МОЖЕТ БЫТЬ В ОСОБЕННЫЙ ПЕРИОД, КАК ВСЕОБЩАЯ, ТАК И ЧАСТИЧНАЯ, ВНЕ ЗАВИСИМОСТИ ОТ ВВЕДЕНОГО ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ, КАК И БЫЛО ДО ЭТОГО С 2014 ГОДА НЕСКОЛЬКО РАЗ.
"Вопрос состоит в том, что будут выпускать заграницу после 90 дней или нет"?
- ЭТО ЗАВИСИТ ОТ ВВЕДЕННОГО В УКРАИНЕ ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ. ЕСЛИ БУДЕТ ПРОДЛЕНО И ДАЛЬШЕ, ТО НЕТ!
ОГРАНИЧЕНИЯ И СРОКИ ВЫДЕЛИЛ:
УЧИТЫВАЯ ТО, ЗАПРЕТ НА ВЫЕЗД ЗА ГРАНИЦУ ВВЕДЕН ИЗ-ЗА ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ. КОТРОЕ ПРОДЛЕНО, А НЕ ИЗ-ЗА МОБИЛИЗАЦИИ, ТО ОТ НЕГО БУДЕТ И ЗАВИСЕТ ДАЛЬНЕЙШЕЕ РАЗВИТИЕ СОБЫТИЙ ПО ПОВОДУ ПРАВА НА ПЕРЕСЕЧНИЕ ГРАНИЦЫ.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 64/2022
Про введення воєнного стану в Україні:
https://www.president.gov.ua/documents/642022-4139...
"У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
2. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
3. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
4. Кабінету Міністрів України невідкладно:
1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;
2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
5. Державній службі України з надзвичайних ситуацій невідкладно разом з обласними, Київською міською державними адміністраціями, іншими державними органами, установами, підприємствами, організаціями всіх форм власності привести єдину державну систему цивільного захисту, її функціональні та територіальні підсистеми у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період.
6. Обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.
7. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про введення в Україні воєнного стану, про обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є відхиленням від зобов'язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, та про межу цих відхилень і причини прийняття такого рішення.
8. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні".
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
24 лютого 2022 року".
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 133 /2022
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2022 — Офіційне інтернет-представництво Президента України (president.gov.ua)
"Про продовження строку дії воєнного стану в Україні
У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
2. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про продовження строку дії воєнного стану в Україні і причини прийняття такого рішення.
3. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
14 березня 2022 року".
УказПрезидента України
Про продовження строку дії воєнного стану в Україні
Про продовження строку дії ... | від 18.04.2022 № 259/2022 (rada.gov.ua)
{Указ затверджено Законом № 2212-IX від 21.04.2022}
У зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
2. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про продовження строку дії воєнного стану в Україні, про обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є відхиленням від зобов’язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, та про межу цих відхилень і причини прийняття такого рішення.
3. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".
Президент України
В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ
м. Київ18 квітня 2022 року№ 259/2022
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022
Про загальну мобілізацію:
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022 — Офіційне інтернет-представництво Президента України (president.gov.ua)
"У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:
1. Оголосити та провести загальну мобілізацію (далі – мобілізація).
2. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
3. Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
4. Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
5. Генеральному штабу Збройних Сил України визначити черговість та обсяги призову військовозобов’язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки в межах загального строку мобілізації.
6. Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
7. Службі безпеки України здійснити заходи контррозвідувального забезпечення під час виконання загальної мобілізації.
8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;
3) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
9. Головам обласних державних адміністрацій забезпечити створення та роботу обласних, районних та міських медичних комісій.
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
24 лютого 2022 року".
ЕСЛИ ОТМЕНЯТ ЛИБО ПРИОСТАНОВЯТ ВОЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ, ТО МОЖНО БУДЕТ ПЕРЕСЕЧЬ ГРАНИЦУ.
При наличии вопросов обращайтесь через кнопку "Звернутися".
Всего доброго!
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрый день!
1. В профильном законе нет ограничений по длительности военного положения. Поэтому военное положение может длиться дольше 90 дней.
Закон України "Про правовий режим воєнного стану" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text
Стаття 1. Визначення воєнного стану
1. Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
2. Ведь считается что мобилизация будет 90 дней, а ее нельзя продлить без Обьявления войны. Так ли это ?
К сожалению, в законе такой оговорки нет. Мобилизация может быть продлена неограниченное количество раз.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Стаття 4. Організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації
5. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
3. Вопрос состоит в том, что будут выпускать заграницу после 90 дней или нет.
Ответить на этот вопрос сейчас нельзя. Нужно ожидать решений Президента и правительства. Учитывая боевые действия, что происходят сейчас, военное положение в стране продлят еще не один раз. То же самое может быть и с мобилизацией.
Как только возникнут вопросы - обращайтесь! Буду рад помочь.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
1.
Военное положение будет продлеваться пока идет война.
Военное положение – это особый правовой режим, вводимый в стране или в отдельных местностях в случае вооруженной агрессии или угрозы нападения, опасности государственной независимости, ее территориальной целостности. На территориях, на которых введено военное положение, могут образовываться временные органы – военные администрации...
В связи с продолжающейся широкомасштабной вооруженной агрессией рф против нашей Родины 14 марта президент Владимир Зеленский решил продлить особый правовой режим на всей территории государства. Так, согласно Указу №133/2022 «О продлении срока действия военного положения в Украине», с 26 марта военное положение в Украине продлено на 30 дней – до 24 апреля.
Верховная Рада Рада продлила действие военного положения в Украине еще на 30 суток, то есть до 25 мая 2022 года.
Если боевые действия на территории нашей страны не закончатся, военное положение будет продолжено...
2.
Мобилизация будет проводиться столько, сколько потребуется для обороны страны и также будет продлеваться в случае необходимости.
Всеобщая мобилизация — это пополнение Вооруженных сил Украины новыми военнослужащими по всей территории страны.
24 февраля 2022 года началось полномасштабное вторжение РФ на территорию Украины. В этот же день президент издал Указ №69/2022 “О всеобщей мобилизации”, которым объявлено проведение всеобщей мобилизации.
Всеобщая мобилизация проводится в течение 90 суток после ее объявления.
В этот период мобилизации подлежат все граждане в возрасте от 18 до 60 лет (преимущественно мужчины), которые могут исполнять воинский долг.
Призыв военнообязанных, резервистов и привлечение транспортных средств для обеспечения потребностей Вооруженных сил Украины, других воинских формирований Украины осуществляются в объемах, определенных мобилизационными планами, которые утверждаются Генеральным штабом ВСУ и сейчас являются секретными.
Сколько волн мобилизации, и на какой мы сейчас? Кто уже мобилизован и кто на очереди?
Резерв первой очереди — это бывшие военнослужащие в возрасте до 40 лет, имеющие боевой опыт и отслужившие в армии по контракту или в одной из волн мобилизации (в основном участники АТО).
Резерв второй очереди — военнослужащие, проходившие срочную службу до 2014 года или служившие по контракту.
По сообщениям ВСУ, прежде всего комплектование боевых частей проводили за счет резервистов первой очереди, а также резервистов, заключивших контракт на прохождение службы в военном резерве.
Такие категории граждан отправляли прямо в воинские части. Они не требовали дополнительной подготовки, их привлекли к выполнению задач по обороне государства.
В зависимости от мобилизационных потребностей вызывались также военнообязанные нужных специальностей вне резерва первой очереди.
15 марта 2022 года Командование СВ ВСУ сообщило о мобилизации военнообязанных, не относящихся к резервистам первой очереди, и других категорий. Прежде всего это резервисты второй очереди и лица, имеющие боевой опыт. Следовательно, Украина на второй волне мобилизации.
Мобилизационный резерв — военнообязанные граждане, закончившие военные кафедры вузов как офицеры запаса и не призывавшиеся во время предыдущих мобилизационных кампаний.
Общественный резерв — другие граждане, которые не имеют возрастных и физических ограничений для призыва на военную службу и могут быть привлечены для комплектования Вооруженных сил и других воинских формирований исключительно в особый период.
Согласно Указу Президента Украины Владимира Зеленского от 24.02.2022 г. №69/202, мобилизация проводится на всей территории государства. Призыв военнослужащих будет проходить в течение 90 суток со дня вступления в силу вышеупомянутого законодательного акта. То есть мобилизация в Украине 2022 года закончится 24 мая. Эта дата может изменяться в зависимости от ситуации. Если война на территории нашей страны будет продолжаться, срок мобилизации будет продлен...
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Алексей!
РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ОБРАТИТЬ ВНИМАНИЕ НА ОСНОВАНИЯ ДЛЯ ПЕРЕСЕЧЕНИЯ ГРАНИЦЫ:
Уряд вніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України (dpsu.gov.ua)
"04 квiтня 2022 10:53
Серед іншого, зміни визначають деякі питання щодо перетинання кордону в період дії на території України надзвичайного або воєнного стану.
Нововведення, зокрема, затверджені постановами Кабінету Міністрів України від 29 березня 2022 р. № 383 та від 01 квітня 2022 р. № 399.
Згідно з цими Постановами, особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності таких документів:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о) або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — документи, що підтверджують інвалідність).
Перетин державного кордону може здійснюватися:
особою з інвалідністю І чи ІІ групи — у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);
особою з інвалідністю І чи II групи або іншою особою, яка потребує постійного догляду,— у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними категоріями осіб (за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, а у разі супроводу особи з інвалідністю І чи ІІ групи — додатково документів, що підтверджують інвалідність);
особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною, — у супроводі її опікуна (за наявності рішення про призначення опікуном над такою недієздатною особою), а у разі коли опікуна такій особі не призначено, — у супроводі одного з повнолітніх членів сім’ї (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);
особами з інвалідністю або іншими особами, які потребують постійного догляду, які проживають/перебувають у закладах/установах різних форм власності та підпорядкування і отримують соціальні послуги стаціонарного догляду, паліативного догляду, підтриманого проживання крім певних, визначений постановою КМУ категорій осіб з інвалідністю, — у супроводі осіб, у тому числі працівників закладу догляду, уповноважених директором закладу догляду/ особою, яка його заміщує (за наявності наказу директора закладу догляду або особи, яка його заміщує, про виїзд осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України та документів, що підтверджують інвалідність). При цьому осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, можуть супроводжувати особи, у тому числі працівники закладу догляду, які не перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, або працівники закладу догляду, які перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, з розрахунку одна особа на 50 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду.
Супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України може здійснюватися матір’ю та / або батьком, опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями, які здійснюють такий супровід, за наявності посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено категорію “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років, а також документів, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та/або батьком), або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями). Супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України також може здійснюватися бабою, дідом, повнолітнім братом, сестрою, мачухою, вітчимом з урахуванням їх приналежності до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у них відповідних підтвердних документів та документів, що підтверджують родинні зв’язки.
При цьому виїзд за межі України визначених постановою КМУ категорій осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю чи інших осіб, які потребують постійного догляду, разом із супроводжуючою особою може здійснюватися не більше ніж один раз із часу введення на території України надзвичайного або воєнного стану до його припинення чи скасування.
Супровід дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ, здійснюється матір’ю та / або батьком, опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями, які здійснюють такий супровід, за наявності довідки про отримання державної допомоги на дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або документа, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ, а також документів, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та / або батьком), або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує таку дитину (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями)”.
Уряд також визначив, що особи з інвалідністю І групи та діти з інвалідністю мають першочергове право на проходження передбачених законодавством видів контролю в пунктах пропуску через державний кордон. Разом із зазначеними особами у пріоритетному порядку можуть слідувати особи, які їх супроводжують (не більше ніж дві особи). У пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення пріоритет може надаватися під час слідування в пішому порядку або на легковому автомобілі за умови відсутності у транспортному засобі, в якому прямують зазначені особи, інших осіб.
Право на першочергове проходження передбачених законодавством видів контролю в пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення також мають організовані групи осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду та проживають/перебувають у закладах догляду, які слідують автобусом (за умови відсутності у транспортному засобі, в якому прямують зазначені особи, інших осіб, крім осіб з інвалідністю, інших осіб, які потребують постійного догляду та проживають/перебувають у закладах догляду, та наявності не більше ніж двох осіб, що супроводжують кожну особу з інвалідністю).
Нагадаємо, у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні, за деякими виключеннями заборонено виїзд за межі країни чоловіків віком від 18 до 60 років.
Крім виключень, зазначених вище, зазначені обмеження, не застосовуються до таких осіб:
- які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік (відповідно до рішення Уряду про затвердження переліку посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час);
- які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність з виключенням з військового обліку.
- на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
- які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
- на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років.
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Також перетнути державний кордон на виїзд з України можуть громадяни України, які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено українськими дипустановами та здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі).
Крім того, нагадаємо, що перетнути кордон на виїзд з України згідно з вимогами Постанови Уряду № 194 від 3.03.202, можуть особи, які здійснюють перевезення для потреб Сил оборони України, перевезення медичних, гуманітарних вантажів, а також військовозобов’язані працівники підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці.
Варто зазначити, що постановою № 399 норма щодо можливості перетину державного кордону під час дії воєнного стану військовозобов’язаним, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, не поширюється на осіб, визначених в абзацах 2-8 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Окремо звертаємо увагу, що всі громадяни, які підпадають під виключення, що мають право на перетинання кордону, повинні мати необхідні документи для підтвердження. При цьому у ході заходів прикордонного контролю перевірятиметься їх дійсність і факт видачі відповідними органами.
Більш детальну інформацію щодо перетинання кордону під час дії правового режиму воєнного стану радимо шукати у згаданих нормативно-правових документах та інших актах законодавства України".
ОТСРОЧКА ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):
Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.".
- ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ:
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
"Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього... 6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими".
При наличии вопросов обращайтесь через кнопку "Звернутися".
Всего доброго!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Алексей!
Не будут. Истечения 90 дней не основания для выезда. Продление военного положения законом не ограничено. Всегла -когда это необходимо.
Набирайте, если остались вопросы.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Здравствуйте, Алексей!
1) Могут ли продлить военное положение больше 90 дней по закону. - да, могут. Никаких ограничений по срокам в законодательстве нету. То есть, его могут продлевать до тех пор, пока существует угроза независимости Украины и продолжается вооруженная агрессия Российской Федерации против Украины
2) Ведь считается что мобилизация будет 90 дней, а ее нельзя продлить без Обьявления войны. Так ли это ? - да, согласно Указа Президента № 69/2022 мобилизация проводиться на протяжении 90 дней. Если не продлят военное положение, то конечно же еще раз общую мобилизацию никто не огласит, ведь фактически в этом не будет необходимости.
Поскольку общая мобилизация проводится в связи с военной агрессией Российской Федерации против Украины и с целью обеспечения обороны государства, поддержки боевой и мобилизационной готовности Вооруженных Сил Украины и других военных формирований.
3) Вопрос состоит в том, что будут выпускать заграницу после 90 дней или нет. - только если не будет продлено военно положение, ведь ограничения на выезд в первую очередь связаны с военным положением, а не общей мобилизацией.
Указ Президента Украини "Про введення воєнного стану в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text):
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
3. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Официальные разьяснения Государственной пограничной службы Украины (https://dpsu.gov.ua/ua/news/Do-kogo-z-cholovikiv-g...):
"Як неодноразово повідомлялося, на період дії правового режиму воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.
Згідно з вимогами законодавства обмеження щодо перетину кордону на виїзд з України не застосовуються до окремих осіб цієї категорії, зокрема:
- які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік (відповідно до рішення Уряду про затвердження переліку посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час);
- які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність з виключенням з військового обліку.
- на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
- які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
- на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років.
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
- які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено.
- здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі).
Крім того нагадаємо, що перетнути кордон на виїзд з України можуть військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законодавством випадках, зокрема:
водії, які заброньовані для здійснення міжнародних вантажних перевезень, перевезень для потреб Збройних Сил України, медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, відповідно до визначеного порядку https://www.facebook.com/MinInfra.UA/posts/3250891...
люди з інвалідністю та особи, що їх супроводжують https://www.facebook.com/DPSUkraine/posts/29603762...
Окремо звертаємо увагу, що всі громадяни, які підпадають під виключення, повинні мати необхідні документи для підтвердження. При цьому у ході заходів прикордонного контролю перевірятиметься їх дійсність і факт видачі відповідними органами.".
Поскольку отсрочка от призыва на военную службу по мобилизации по ч. 1-2 ст. 23 Закона позволяет выехать за границу.
Правила перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Если возникнут дополнительные вопросы, обращайтесь через кнопку "Обратиться" и я отвечу на них в индивидуальном порядке.
При обращении указывайте свою е-почту, по которой с Вами можно связаться.
ВСЕГО ДОБРОГО!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон Украины "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n465):
"Стаття 1. Визначення основних термінів
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:...
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;...
Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації...
6. Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті.".
Стаття 11. Президент України
Відповідно до повноважень, визначених Конституцією України, Президент України:...
надає (позбавляє) право на звільнення від призову на військову службу в разі мобілізації та у воєнний час громадянам або окремим категоріям громадян;
визначає порядок оголошення мобілізації;
приймає рішення про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію та про демобілізацію із внесенням їх на затвердження Верховною Радою України;...".
Закон Украины "Про правовий режим воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text):
"Стаття 1. Визначення воєнного стану
1. Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності...
Стаття 6. Указ Президента України про введення воєнного стану
1. В указі Президента України про введення воєнного стану зазначаються:
1) обґрунтування необхідності введення воєнного стану;
2) межі території, на якій вводиться воєнний стан, час введення і строк, на який він вводиться;...
Стаття 7. Припинення та скасування воєнного стану
1. Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
2. До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану...".
Указ Президента Украины "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/259/2022#Text):
"1. На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб...".
Указ Президента Украины "Про загальну мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/65/2022#Text):
1. Оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація)...
3. Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом...
5. Генеральному штабу Збройних Сил України визначити черговість та обсяги призову військовозобов'язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки в межах загального строку мобілізації...".
Конституция Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
"Стаття 106. Президент України:...
Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України...".
---
Здравствуйте, Алексей!
Во-первых, военное положение ограничено сроком, указанном в изданном Президентом Украины Указе. В случае продления военного положения издается новый Указ, как в данном случае (Указ о продлении военного положения), срок по которому начинает течь по окончании срока, предусмотренного предыдущим Указом. Как представляется, продление военного положения в Украине с 25.04.2022г. на 30 суток не последнее.
Во-вторых, военное положение и мобилизация предусмотрены к введению и объявлению (проведению) не в случае объявления войны, а в случае военной агрессии, угрозы нападения, опасности государственной независимости, территориальной целостности Украины.
В-третьих, мобилизация предусмотрена к проведению не на срок военного положения, а на особенный период - с момента объявления мобилизации или введения военного положения, включает время (период) мобилизации, военное время и частично восстановительный период после окончания военных действий.
В-четвертых, согласно Указа "Про загальну мобілізацію" очередность и объемы призыва военнообязанных и резервистов ограничены общим сроком мобилизации, т.е. сроком в 90 дней. То есть, для призыва по окончании этого срока требуется, как я считаю, издание Указа о продлении срока мобилизации.
В-пятых, согласно Закона "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (ст.11), а также Контистуции Украины Президент Украины вправе освобождать от призыва на военную службу в случае мобилизации и в военное время не только отдельных категорий граждан, но и отдельных граждан. Поэтому, как я считаю, каждый гражданин вправе обратиться к Президенту с заявлением об освобождении от призыва на военную службу в указанный период, что будет основанием для пересечения границы Украины.
Слава Украине, Героям слава!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Алексей!!
Обратите внимание, что Кабинет Министров Украины внес изменения в Правила пересечения государственной границы гражданами Украины, утвержденных постановлением Кабинета Министров Украины от 27.01.1995 № 57 (дальше - Правил).
С целью осуществления мероприятий правового режима военного положения ограничен выезд из Украины граждан Украины мужского пола в возрасте от 18 до 60 лет. Однако, такой запрет не является абсолютным.
Так, граждане Украины мужского пола в возрасте от 18 до 60 лет могут выехать за границу:
1. Признанные установленным порядком непригодными к военной службе по состоянию здоровья с исключением из военного учета (временное удостоверение военнообязанного или военный билет с отметкой, извлечение из приказа об увольнении из военной службы и исключения из списков личного состава);
2. Постоянно проживающие за рубежом (отметка миграционной службы в паспортном документе "Постоянное проживание в "___"/печать "Оформлен выезд на постоянное проживание" или отметка дипломатического учреждения Украины в паспортном документе "Постоянное проживание "___"/"Принят на консульский учет");
Есть вопросы об условиях военного положения? Закажи LIGA360 со скидкой 40%. Получи аналитику и консультации по "горячим" темам: налоги, учет, пошлина, лицензии, выплаты, алгоритмы действий для бизнеса.
3. Являются получателями профессионального предвысшего и высшего образования за рубежом (студенческий билет или студенческая виза; переведены и нотариально заверенные документы о зачислении/обучении лица в заграничном вузе; военно-учетные документы с записью относительно предоставления им отсрочки от призыва (призыва по мобилизации), справка выдана территориальным центром комплектования и социальной поддержки для выезда за границу для получателей профессионального предвысшего и высшего образования, ассистентов-стажеров, аспирантов и докторантов, которые учатся за рубежом по дневной или дуальной формами получения образования);
4. Которые являются уполномоченными представителями мониторинговой группы, созданной в соответствии с приказом Минсоцполитики, и следуют для мониторинга условий пребывания детей за пределами Украины;
5. Являются лицами с инвалидностью (независимо от группы) (при наличии одного из таких документов, которые подтверждают инвалидность: справки к акту осмотра медико-социальной экспертной комиссией (форма первичной учетной документации № 157-1/о); удостоверение, которое подтверждает соответствующий статус; пенсионного удостоверения или удостоверения, которое подтверждает назначение социальной помощи в соответствии с Законом Украины "О государственной социальной помощи лицам с инвалидностью с детства и детям с инвалидностью", "О государственной социальной помощи лицам, которые не имеют права на пенсию, и лицам с инвалидностью", в которых указана группа и причина инвалидности; справки для получения льгот лицами с инвалидностью, которые не имеют права на пенсию или социальную помощь, по форме, утвержденной Минсоцполитики);
6. Для сопровождения:
1) лица с инвалидностью I или II группы - в сопровождении одного или обоих родителей, на содержании которых находится такое лицо с инвалидностью, жены/мужа, совершеннолетних сына/ дочки, их жены/мужа (при наличии документов, которые подтверждают семейные связи и инвалидность);
2) лица с инвалидностью I или II группы или другого лица, которое требует постоянного присмотра, - в сопровождении лица, которое осуществляет постоянный уход за указанными категориями лиц (при наличии документов (удостоверения, справки) о получении компенсации (помощи, надбавки) на присмотр, а в случае сопровождения лица с инвалидностью I или II группы - дополнительно документов, которые подтверждают инвалидность);
3) лица с инвалидностью, признанного судом недееспособным, - в сопровождении его опекуна (при наличии решения о назначении опекуном над таким недееспособным лицом), а в случае когда опекуна такому лицу не назначенно, - в сопровождении одного из совершеннолетних членов семьи (при наличии документов, которые подтверждают семейные связи и инвалидность);
4) лицами с инвалидностью или другими лицами, которые требуют постоянного присмотра, которые проживают/находятся в заведениях/учреждениях разных форм собственности и подчинения и получают социальные услуги заведений присмотра (кроме лиц с инвалидностью, указанных в абзацах третьем - шестом этого пункта), - в сопровождении лиц, в том числе работников заведения присмотра, уполномоченных директором заведения присмотра/лицом, которое его замещает (при наличии приказа директора заведения присмотра или лица, которое его замещает, о выезде лиц с инвалидностью или других лиц, которые требуют постоянного присмотра, за пределы Украины и документов, которые подтверждают инвалидность). При этом лиц с инвалидностью или других лиц, которые требуют постоянного присмотра, могут сопровождать лица, в том числе работники заведения присмотра, которые не находятся на военном или специальном учете в Минобороны, СБУ или Службе внешней разведки, или работники заведения присмотра, которые находятся на военном или специальном учете в Минобороны, СБУ или Службе внешней разведки, из расчета одно лицо на 50 лиц с инвалидностью и других лиц, которые требуют постоянного присмотра.
5) детей с инвалидностью для выезда за пределы Украины может осуществляться матерью и/или отцом, опекуном, попечителем, одним или обоими приемными родителями, родителями-воспитателями, которые осуществляют такое сопровождение, при наличии удостоверения, которое подтверждает назначение социальной помощи в соответствии с Законом Украины "О государственной социальной помощи лицам с инвалидностью с детства и детям с инвалидностью", в котором указана категория "ребенок с инвалидностью", или справки о получении государственной социальной помощи детям с инвалидностью, выданной структурным подразделением по вопросам социальной защиты населения районной, районной в г. Киеве госадминистрации, исполнительным органом городского совета, в территорию территориального общества которого входит территория города областного значения, районного в городе (в случае его образования) совета (независимо от того, кто назначен получателем помощи), или индивидуальной программы реабилитации ребенка с инвалидностью, выданного врачебно-консультативной комиссией лечебно-профилактического заведения, или медицинского заключения о ребенке с инвалидностью до 18 лет, а также документов, которые подтверждают семейные связи (в случае осуществления сопровождения матерью и/или отцом), или документов, которые подтверждают соответствующие полномочия лица, которое сопровождает ребенка с инвалидностью (в случае осуществления сопровождения опекуном, попечителем, одним или обоими приемными родителями, родителями-воспитателями). Сопровождение детей с инвалидностью для выезда за пределы Украины также может осуществляться бабушкой, дедом, совершеннолетним братом, сестрой, мачехой, отчимом с учетом их принадлежности к перечню категорий лиц, которые освобождены от военной службы и мобилизации, при наличии у них соответствующих одтверждающих документов и документов, которые подтверждают семейные связи.
Выезд за пределы Украины лиц для сопровождения может осуществляться не более чем один раз со времени введения на территории Украины чрезвычайного или военного положения до его прекращения или отмены.
6) детей, больных тяжелыми перинатальными поражениями нервной системы, тяжелыми врожденными пороками развития, редкими орфанными заболеваниями, онкологическими, онкогематологическими заболеваниями, детский церебральный паралич, тяжелые психические расстройства, сахарный диабет I типа (инсулинозависимый), острые или хронические заболевания почек IV степени, дети, получившие тяжелую травму; обоими приемными родителями, родителями-воспитателями, осуществляющими такое сопровождение, при наличии справки о получении государственной помощи на ребенка, больного тяжелыми перинатальными поражениями нервной системы, тяжелыми врожденными пороками развития, редкими орфанными заболеваниями, онкологическими, онкогематологическими онкологическими, онкогематологическими заболеваниями, детский церебральный паралич, тяжелые психические расстройства, сахарный диабет I типа (инсулинозависимый), острые или хронические заболевания почек IV степени, на ребенка, получившего тяжелую травму, нуждается в трансплантации органа, нуждается в паллиативной помощи, которым не установлена инвалидность, выданная структурным подразделением по вопросам социальной защиты населения районной, районной в г. Киеве госадминистрации, исполнительным органом городского совета, на территорию территориальной общины которой входит территория города областного значения, районного в городе (в случае ее образования) совета (независимо от того, кто назначен получателем помощи) , или документа, выданного врачебно-консультативной комиссией заведения здравоохранения в порядке и по форме, установленным Минздравом, а также документов, подтверждающих родственные связи (в случае осуществления сопровождения матерью и/или отцом), или документов, которые подтверждают соответствующие полномочия лица, сопровождающего такого ребенка (в случае осуществления сопровождения) опекуном, попечителем, одним или обоими приемными родителями, родителями-воспитателями);
7) дети-сирот, дети, лишенные родительской опеки, которые не достигли 18-летнего возраста и проживают или зачислены в заведения разних типов, формы собственности и подчинения на круглосуточное пребывание (дальше - дети),- законного представителя или другого уполномоченного им лица и при наличии:
- паспорта гражданина Украины или свидетельства о рождении ребенка (при отсутствии паспорта гражданина Украины)/документов, которые содержат сведения о лице, на основании которых Госпогранслужба разрешит пересечение государственной границы;
- приказа директора заведения/учреждения, где проживали/находились дети, или лица, которое его замещают, о выезде детей за пределы Украины;
- письменного согласования при подписи председателя или заместителя областной военной администрации (засвидетельствованного печатью) о разрешении на выезд за пределы Украины детей, согласованного из Госсоцслужбою. Такое согласование может предоставляться с помощью электронных средств связи. В случае невозможности получить такое согласование областной военной (военно-гражданской) администрации разрешение на выезд за пределы Украины детей по запросу директора заведения/учреждения, где проживали/находились дети, предоставляет Госсоцслужба, о чем сообщает Минсоцполитики в течение одного рабочего дня с предоставлением сведений о детях, сопровождающих лицах/лицо, государстве окончательного пребывания;
- приглашение учреждений, организаций разных типов и форм собственности, которые уполномоченные государством окончательного пребывания детей или органами местного самоуправления такого государства на осуществление мероприятий относительно приема и сопровождения детей из других стран. В приглашении указывается государство окончательного пребывания детей, количество и категория детей, условия их пребывания, ответственная организация, которая будет сопровождать детей в течение всего периода их пребывания за пределами Украины, гарантии относительно возвращения детей на территорию Украины.
8) детей, которые не достигли 18-летнего возраста и не принадлежат к категории детей-сирот, детей, лишенных родительской опеки, но которые зачислены в заведения разных типов, форм собственности и подчинения на круглосуточное пребывание, устроенные в семьи патронатниых воспитателей, осуществляется - лицом, уполномоченным руководителем соответствующего заведения/работником заведения, который его замещает или органом опеки и попечительства или областной военной администрацией, в сопровождении патронатного воспитателя, который осуществляет уход за детьми, при наличии:
- паспорта гражданина Украины или свидетельства о рождении ребенка (при отсутствии паспорта гражданина Украины)/документов, которые содержат сведения о лице, на основании которых Госпогранслужба позволит пересечение государственной границы;
- приказа директора заведения/учреждения, где проживали/находились дети, или лицо, которое его замещает;
- письменного согласования при подписи председателя или заместителя областной военной администрации (засвидетельствованного печатью) о разрешении на выезд за пределы Украины детей, согласованного Госсоцслужбой. Такое согласование может предоставляться с помощью электронных средств связи. В случае невозможности получить такое согласование областной военной (военно-гражданской) администрации разрешение на выезд за пределы Украины детей по запросу директора заведения/учреждения, где проживали/находились дети, предоставляет Госсоцслужба, о чем сообщает Минсоцполитики в течение одного рабочего дня с предоставлением сведений о детях, сопровождающих лицах, государстве окончательного пребывания;
- решение органа опеки и попечительства об устраивании ребенка в семью патронатного воспитателя и письменное согласование по подписи председателя или заместителя областной военной (военно-гражданской) администрации (засвидетельствованного печатью) о разрешении на выезд за пределы Украины такой семьи или детей, которые устроены в семью патронатного воспитателя, с указанием государства их окончательного пребывания;
- приглашение учреждений, организаций разных типов и форм собственности, которые уполномочены государством окончательного пребывания детей или органами местного самоуправления такого государства на осуществление мероприятий относительно приема и сопровождения детей из других стран. В приглашении указано государство окончательного пребывания детей, количество и категория детей, условия и§ пребывания, ответственная организация, которая будет сопровождать детей в течение всего периода их пребывания за пределами Украины, гарантии относительно возвращения детей на территорию Украины.
7. Выезд за пределы Украины детей, которые не достигли 16-летнего возраста, в сопровождении одного из родителей, бабы, деда, совершеннолетних брата, сестры, мачехи, отчима или других лиц, уполномоченных одним из родителей письменным заявлением, заверенным органом опеки и попечительства, осуществляется без нотариально удостоверенного согласия второго из родителей и при наличии паспорта гражданина Украины или свидетельства о рождении ребенка (при отсутствии паспорта гражданина Украины)/документов, которые содержат сведения о лице, на основании каких Госпогранлужба позволит пересечение государственной границы. При этом в случае введения на территории Украины чрезвычайного или военного положения решения относительно предоставления разрешения на выезд за пределы Украины лицу мужского пола, которое сопровождает ребенка, который не достиг 16-летнего возраста, принимается с учетом принадлежности сопровождающего лица к перечню категорий лиц, которые освобождены от военной службы и мобилизации, при наличии у него подтверждающих документов.
8. Пункт 2-6 Правил предусматривает возможность выезда за пределы Украины других обязанных, которые не отнесены к выше перечисленным категориям:
1) забронированные на период мобилизации и на военное время за органами государственной власти, другими государственными органами, органами местного самоуправления, а также за предприятиями, учреждениями и организациями;
2) признаны в соответствии с заколючением ВЛК временно непригодными к военной службе по состоянию здоровья на срок до шести месяцев (со следующим прохождением военно-врачебной комиссии):
заключение ВЛК;
военно-учетный документ с соответствующей отметкой.
3) мужчины, на содержании которых находятся тое и больше детей в возрасте до 18 лет;
Подтверждающие документы:
1) свидетельства о рождении детей (трех и больше);
2) свидетельство о регистрации брака с матерью детей (трех и больше
или
решение суда о расторжении брака и определении местожительства детей с отцом
или
решение суда о расторжении брака и решении органа опеки и попечительства об определении местожительства детей с отцом.
3) удостоверения отца многодетной семьи.
4) мужчины, которые самостоятельно воспитывают ребенка (детей) в возрасте до 18 лет.
Подтверждающие документы: 1) свидетельство о рождении ребенка (детей); 2) свидетельство о смерти матери ребенка или решения суда о лишении матери родительских прав или решения суда об отобрании ребенка у матери без лишения ее родительских прав или решения суда о признании матери без вести отсутствующей или решение суда об объявлении матери умершей.
5) женщины и мужчины, которые имеют несовершеннолетнего ребенка (детей) и мужа (жену), который (которая) проходит военную службу по одному из видов военной службы, определенных частью шестой статьи 2 Закона Украины "О военной обязанности и военной службе", :
Подтверждающие документы: 1) свидетельство о рождении ребенка (детей); 2) свидетельство о браке; 3) справка из военной части о прохождении вторым из супружеской пары военной службы.
6) работники органов военного управления (органов управления), военных частей (подразделений), предприятий, учреждений и организаций Министерства обороны Украины, Вооруженных Сил Украины, Государственной службы специальной связи и защиты информации Украины, Службы безопасности Украины, Службы внешней разведки Украины, Национальной гвардии Украины, Государственной пограничной службы Украины, Национальной полиции Украины, налоговой милиции, Национального антикоррупционного бюро Украины, Государственного бюро расследований, Государственной исполнительной службы Украины, Управления государственной охраны Украины - документы о служебной командировке или предоставлении отпуска.
9. Выезд лиц из составных сил обороны и сил безопасности, пострадавших в связи с военной агрессией рф против Украины, на лечение за границу осуществляется при наличии:
1) паспорта гражданина Украины для выезда за границу или паспорта гражданина Украины (при их отсутствии - документы, которые содержат сведения о лице, на основании которых Госпогранслужба разрешит пересечение государственной границы);
2) заключение о необходимости направления лица на лечение за границу;
3) письмо Минздрава о согласовании с иностранной стороной перечня лиц, которых заведения здравоохранения иностранных государств могут принять на лечение за рубежом.
Выезд таких лиц разрешен в сопровождении одного из членов семьи первой степени родства- родителей, мужа или жены, детей, в том числе усыновленных (в значении, приведенном в подпункте 14.1.263 пункта 14.1 статьи 14 Налогового кодекса Украины) ( 2755-17 ).
Если понадобиться моя помощь, обращайтесь через кнопку "Обратиться".
При обращении указывайте свой e-mail, по которому с Вами можно связаться.
Всего доброго!