Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 01 июня 2024, вопрос №111181

Звільнення з військової служби

Якщо є дідусь який визнаний недієздатним та обрав опікуном свого внука (який хоче звільнитись) при тому що у нього є син та донька, чи можливо звільнитись за цим пунктом - "у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами"? І якщо можливо то наскільки важко?

Ответы юристов (13)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Микола!

    Якщо онук єдиний опікун, то можливо.

    Що означає наскільки важко? Онука призначили опікуном у суді? Є на руках відповідне рішення суду?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Коля Клиент 5 месяцев назад
    Ні, поки немає, як раз в цьому і питання, наскільки важко в суді це зробити? Враховуючи ще те що онук проходить місце служби в іншому місті
    • Айвазян Юрій Климентійович

      Починати потрібно з органу опіки та піклування, а вже потім звертатись до суду. Щодо складності, то потрібно врахувати, що у дідуся є діти. Чи є причина по якій останні не можуть взяти опіку над своїм батьком?.

      • Коля Клиент 5 месяцев назад
        А які наприклад можуть бути причини?
        • Айвазян Юрій Климентійович

          Наприклад, діти хворіють, проживають у іншій місцевості тощо. Тобто, чому саме онук?

    Коля Клиент 5 месяцев назад

    А просто відмову вони не можуть написати?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Ні, не можуть. Обов'язок дітей піклуватись про своїх батьків визначений Конституцією України.

      Відповідно до ч. 2 ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

      Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника (ч. 4 ст. 63 ЦК України).

      Опікун недієздатній особі призначається судом за поданням органу опіки та піклування (ст. 60 ЦК України).

    Коля Клиент 5 месяцев назад

    Ну я десь читав що опікувана особа сама обирає опікуна.. а онук це начебто близький родич..

    • Айвазян Юрій Климентійович

      А онук може бути опікуном, якщо служить? Ви повинні розуміти, що Вам прийдеться пройти через органи опіки, які враховують можливість особи перебувати у статусі "опікуна". Дідусь же визнаний судом недієздатним, так кого він сам може обирати?

    Коля Клиент 5 месяцев назад
    Ще не визнаний, це я і хотів запитати чи це можливо якщо онук служить і ще у іншому місті
    • Айвазян Юрій Климентійович

      Може.

      Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.

      Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги. (ч. 3 ст. 296 Цивільного процесуального кодексу України).

      У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 Цивільного процесуального кодексу України).Заява має містити вимогу/або окреме клопотання про призначення по справі судово-психіатричної експертизи, назву медичного закладу для проведеня експертизи, перелік запитань які необхідно поставити на вирішення експертизи. ( чи хворіє особа на психічне захворювання ? чи розуміє особа характер та зміст власних дій, чи може керувати ними і передбачати їх наслідки ? чи потребує особа призначення йому опікуна ?)

      Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

      У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу (ст. 298 Цивільного процесуального кодексу України).

      Європейський суд з прав людини визначив вимоги, яких необхідно дотримуватися під час розгляду такої категорії справ, вказавши, що сама сутність того, в чому слід переконати компетентні державні органи - наявність психічного розладу, що вимагає об’єктивної медичної експертизи (пункт 39 рішення у справі "Вінтерверп проти Нідерландів" від 24 жовтня 1979 року).

      Європейський суд з прав людини також вказав, що ця процедура повинна мати судовий характер. (пункт 40 рішення у справі "Горшков проти України" від 8 листопада 2005 року).

      За таких підстав по справі доцільне проведення судово-психіатричної експертизи.

      Суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

      Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

      Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

    Коля Клиент 5 месяцев назад

    Дуже дякую

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Прошу, Микола! Вдачі Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024