Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 11 березня 2020, питання №13176 100₴

Можно ли расчитывать на декретный отпуск, если работодатель за пару месяцев лишает места работы?

Всеукраинская сеть аптек закрывает одну аптеку, предупредив сотрудников за три недели до закрытия, ( сообщили коллективу 6.03.2020, что с 01.04.2020 мы работать не будем) в коллективе есть беременная женщина(я), до декрета которой осталось 2 месяца( уход в декрет первая неделя июня) , в этом городе аптек этой сети больше нет , внятного ответа мне компания не даёт, могу ли я расчитывать на декретный отпуск? Работаю официально 10й месяц. Проконсультируйте пожалуйста что мне в сложившейся ситуации делать и чего не делать , на что я могу расчитывать. И как должен поступить в моей ситуации мой работодатель?

Відповіді юристів (8)

    Хандрыга Татьяна Вадимовна
    15%
    Хандрыга Татьяна Вадимовна 5 років тому

    Юрист, м. Дніпро, 8 років досвіду

    Згідно зі статтею 184 КЗпП звільнення вагітних з ініціативи роботодавця можливе лише у випадках «повної ліквідації організації», коли допускається «звільнення з обов’язковим працевлаштуванням».

    Поэтому, прежде всего, Вам главное ни в коем случае не писать заявление об увольнении по собственному желанию или по согласию сторон. И уже от того, как будут действовать работодатели - смотреть , что делать. Потому что не известно каким путем они закрывают эту аптеку полной ликвидацией или нет. Более того, если бы это было сокращение, то обязаны предупредить за 2 месяца.

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    15%
    Киншов Дмитрий Сергеевич 5 років тому

    Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду

    добрий день.

    Статтею 184 Кодексу законів про працю України визначено гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей.

    Так, відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

    Невиконання підприємством, яке звільнило вагітну жінку, обов’язку з працевлаштування є підставою для покладання на нього відповідно до частини другої статті 232 КЗпП обов’язку надати на цьому або іншому підприємстві роботу, яку може виконувати робітниця, виплати їй середньої заробітної плати на період працевлаштування, але не більше трьох місяців з дня закінчення термінового трудового договору, а не поновлення на попередній роботі.

    Отже, якщо ваша аптека ліквідується - то вас повинні влаштувати на іншу роботу (наприклад, перевести до іншої аптеки).

    Дійсно, у даному випадку вам не потрібно писати заяву на звільнення (добровільно).

    Наразі, Ви повинні звернутися із скаргою до управління державної праці у вашому місті. Вони допоможуть вам в такій ситуації. Це їх компетенція.

    Якщо надана консультація Вам допомогла, прошу обрати її як найкраща відповідь. Дякую.

    Ковальчук Владимир
    15%

    Декрет подразумевает два вида социальных благ – освобождение от работы и материальную компенсацию потерянного заработка. Данные привилегии предоставляются государством и работодателем совместно, обеспечивая защиту материнства в экономико-юридическом аспекте. Оформить декретный отпуск имеют право несколько категорий лиц, которым законодательство дает такую возможность.Официально трудоустроенные нанятые сотрудницы пользуются всесторонней социальной защитой. За 10 недель до предполагаемой даты появления малыша и вплоть до 56 дней после родов (а в некоторых случаях, до 70 дней), они имеют право временно прекратить выполнение трудовых повинностей. За указанный период женщины получают из Фонда социального страхования денежную помощь в размере 100% средней заработной платы, независимо от страхового стажа.Правила оформления декретного отпуска полезно знать как самим роженицам, так и специалистам по кадровому делопроизводству. При заполнении бумаг важно придерживаться действующих нормативно-правовых актов, использовать официально утвержденные бланки и образцы. Неверные записи могут привести к задержке выплат из Фонда социального страхования, проблемам с фискальными органами, а иногда и обернуться судебными разбирательствами.

    Чтобы уйти в декретный отпуск, женщине необходимо:

    Обратиться в женскую консультацию для подтверждения факта беременности, определения срока и получения листа нетрудоспособности.Написать заявление о предоставлении отпуска по беременности и родам.После истечения 126 (140) дней написать заявление о предоставлении отпуска по уходу за ребенком до достижения 3 лет (по желанию).Основанием для предоставления отпуска по беременности и родам, получения материальной компенсации является заявление женщины, а также медицинское заключение, выданное ей согласно Инструкции о порядке выдачи документов, удостоверяющих временную нетрудоспособность граждан, утвержденной приказом Министерства здравоохранения Украины от 13.11.2001 №455.Фактически, это больничный лист, который выписывает врач, ведущий наблюдение, после 30 недели беременности сроком на 126 календарных дней. В графе “причина нетрудоспособности” проставляется шифр 8 (беременность и роды).Отпуск по уходу за ребенком до 3 лет оформляется приказом (распоряжением) работодателя, составленным по заявлению матери, отца или другого родственника, желающего воспользоваться таким правом.В заявлении на декретный отпуск содержится официальная просьба предоставить отпуск либо по беременности и родам, либо по уходу за младенцем до 3 лет. Бланк не требуется, так как согласно п.18 Типовой инструкции по делопроизводству (утвержденной постановлением Кабинета Министров Украины от 17.01.2018 № 55), заявления должностных и физических лиц оформляются рукописным способом. К заявлению прилагаю лист нетрудоспособности серия, №, дата выдачи.
    Гончаренко Константин
    15%
    Гончаренко Константин 5 років тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Статтею 176 КЗпП України забороняється залучати вагітних і жінок, які мають дітей до трьох років до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, а також направляти їх у відрядження.

    У випадку, якщо вагітні жінки відчувають, що не можуть належним чином впоратись із своїми трудовими обов’язками, вони можуть звернутись до роботодавця з проханням знизити їм норми виробітку (або норми обслуговування) чи перевести їх на легшу роботу.

    При переведенні на легшу роботу зберігається середній заробіток за попередньою роботою. При цьому необхідно надати відповідний медичний висновок, який підтверджує вагітність і неможливість виконання попередньої роботи. До того часу, поки роботодавець не вирішить питання про надання вагітній іншої роботи, вона повинна бути звільнена від виконуваної нею роботи і всі пропущені внаслідок цього робочі дні повинні бути оплачені в розмірі середнього заробітку.

    Жінки, які мають дітей віком до трьох років, в разі неможливості виконання попередньої роботи, також мають право вимагати перевести їх на іншу роботу до досягнення дитиною віку трьох років. При цьому зберігається їх середній заробіток за попередньою роботою.

    На підставі медичного висновку (листка непрацездатності) жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

    Таким чином, в сумі виходить 126 календарних днів (або 140 відповідно) і надається ця відпустка сумарно, тобто строк післяпологової відпустки коригується залежно від того, скільки фактично днів жінка використала до пологів. Адже точну дату народження дитини передбачити неможливо, тому якщо до пологів, наприклад, жінка використала 65 днів, то після пологів відпустка становитиме відповідно 61 день. Дана відпустка оплачується в розмірі середньої заробітної плати.

    За бажанням жінки їй надається також відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, що повинно бути підтверджено медичним висновком, така відпустка може бути продовжена до досягнення дитиною шестирічного віку.

    Важливо, що право на таку відпустку має не тільки матір, а також і батько дитини, бабуся, дідусь чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною. При цьому, дані особи можуть у будь-який час перервати дану відпустку і достроково вийти на роботу, і можуть потім знову піти у таку відпустку. У період перебування названих осіб у відпустці вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

    Також за бажанням жінки до відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець зобов’язаний приєднати щорічні, основну і додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи в організації в поточному робочому році. Тобто, у щорічну відпустку Ви можете піти безпосередньо до або після відпустки по вагітності і пологах.

    Жінкам, що мають дітей віком до півтора року, крім загальної перерви для відпочинку і харчування, надаються також додаткові перерви для годування дитини. Надаються вони не рідше ніж через три години і їх тривалість повинна становити не менше тридцяти хвилин кожна, а в разі наявності двох і більше грудних дітей – не менше години. При цьому такі перерви включаються в робочий час і оплачуються за середнім заробітком.

    Найбільш важливими є гарантії щодо прийняття на роботу і заборони звільнення:

    • по-перше, законом заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років;
    • по-друге, закон забороняє звільняти вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років з ініціативи роботодавця. Єдиний виняток становить випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли таке звільнення допускається, однак роботодавець обов’язково повинен працевлаштувати таку жінку, на іншому підприємстві відповідно до її кваліфікації.

    Таким чином, якщо роботодавець всупереч вказаній нормі звільнить жінку, наприклад, за прогул чи за порушення трудової дисципліни, то вона зможе поновитись на роботі через суд і отримати виплату середнього заробітку за весь час з моменту незаконного звільнення до моменту винесення рішення.

    У разі якщо вагітна жінка або жінка, яка має дитину віком до трьох років підлягає звільненню після закінчення строкового трудового договору, то роботодавець також зобов’язаний її працевлаштувати на цьому або на іншому підприємстві. До моменту поки вирішиться питання працевлаштування таким жінками повинні виплачувати середню заробітну плату, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

    Кодекс законів про працю України забороняє звільняти з ініціативи роботодавця жінок таких категорій:

    • вагітні жінки;
    • жінки, які мають дітей віком до трьох років;
    • жінки, які мають дітей віком до шести років (у разі, якщо дитина відповідно до медичного висновку потребує домашнього догляду);
    • одинокі матері при наявності дитини віком до чотирнадцяти років;
    • одинокі матері при наявності дитини-інваліда.

    Таким чином, заборона звільняти жінок названих категорій з ініціативи роботодавця є абсолютною.

    Якщо жінку звільнили і роботодавець не виконав свого обов’язку з працевлаштування, то звільнення вважається таким, що проведене із порушенням встановленого законом порядку, і така жінка може звернутися до суду за захистом своїх прав. У разі якщо ліквідаційна процедура ще не закінчена, то жінка підлягає поновленню на роботі із виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу (з моменту звільнення до моменту ухвалення рішення). Якщо поновити на роботі неможливо (коли підприємство вже ліквідоване), то жінка вважається звільненою у зв’язку з ліквідацією підприємства (п.1 ст. 40 КЗпП), однак суд зобов’яже власника таки виплатити жінці заробітну плату за час вимушеного прогулу.

    Згадані категорії жінок наділені ще однією гарантією: у випадку їх звільнення після закінчення строкового трудового договору роботодавець також повинен їх працевлаштувати. Оскільки звільнення з цієї підстави не вважається таким, що здійснене з ініціативи роботодавця, то таку жінку звільнити можна, якщо закінчився строк дії трудового договору. Однак, роботодавець повинен протягом трьох місяців запропонувати їй іншу роботу на цьому або на іншому підприємстві, яку вона може виконувати. При цьому якщо жінка відмовилась від запропонованої роботи з поважних причин (наприклад, за станом здоров’я), то обов’язок по працевлаштуванню вважається невиконаним.

    До моменту поки вирішиться питання працевлаштування таким жінками повинні виплачувати середню заробітну плату, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору. При цьому, вони можуть перебувати вдома, або виконувати попередню роботу, чи за їх згодою – іншу роботу.

    Якщо жінку звільнено і не вирішено питання про працевлаштування, то, у разі звернення до суду, власника зобов’яжуть виконати вимоги закону і надати на цьому або іншому підприємстві роботу, яку може виконувати працівниця.

    Під час звільнення Ви будете мати право на такі виплати:

    1. Заробітна плати за фактично відпрацьованний час до дня звільнення.

    2. Вихідна допомога.

    3. Компенсація за невикористані дні відпустки.

    Відповідно до ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від установи, організації, провадиться в день звільнення.

    Зверніть увагу, що може бути застосована відповідальність до роботодавця за пропущення строку та невиплату коштів, лише за наявності двох юридичних фактів (умов): порушення власником строків розрахунку при звільненні та вина власника або уповноваженого ним органу.

    У тому випадку, якщо не буде проведено виплати, Ви маєте змогу спочатку звернутися до ГУ ДержПраці у Вашому місті, вони допоможуть Вам захистити свої права. Якщо не буде результату - потрібно буде звертатися до суду.

    З повагою,

    Костянтин ГОНЧАРЕНКО

    Костромина Виктория
    15%
    Костромина Виктория 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    вас не уволят пока ребенку не будет 3 года и декретные вы получите

    Савченко Олександр
    15%
    Савченко Олександр 5 років тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня.

    Кодекс законів про працю України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    Стаття 184. Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей

    Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

    Стаття 49-2. Порядок вивільнення працівників

    Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

    ВИСНОВКИ:

    По-перше, про ваше звільнення Вас мали попередити не пізніше ніж за два місяці (тобто, хоча б 31 січня).

    По-друге, Вас мають право звільнити, однак обов'язково повинні працевлаштувати. Однак, на жаль, Вам також мають право пропонувати навіть посади в аптеках, які знаходяться в інших містах. Ви маєте право погодитись, а можете і відмовитись. У разі вашої відмови від посади в аптеці (звичайно, яка Вам підходить по спеціальності) Вас мають право звільнити за пунктом 6 статті 36 КЗпПУ "відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці."

    Таке звільнення є звільненням з вашої ініціативи, а не ініціативи роботодавця, а тому буде законним, незважаючи на вашу вагітність.

    По-третє, звільнення без працевлаштування є незаконним. Тому запитайте у свого керівника чи будуть Вам пропонувати посаду в іншій аптеці.

    Якщо відповість, що ні, то обов'язково негайно звертайтесь до Головного управління Держпраці у Донецькій області зі скаргою на незаконні дії керівника.

    По-четверте, не пишіть жодних заяв на звільнення за власним бажанням або за угодою сторін.

    По-п'яте, якщо Вас працевлаштують (ЗОБОВ'ЯЗАНІ), то декретну відпустку Вам оформлять вже на новому місці роботи.

    По-шосте, відповідно до статті 39 КЗпПУ Ви взагалі можете звільнитися за власним бажанням у зв'язку з порушенням роботодавцем законодавства про працю. При цьому Вам повинні виплатити вихідну допомогу у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.

    Після звільнення Ви можете зареєструватись в центрі зайнятості як безробітна та отримати в управлінні соціального захисту населення грошову допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами в розмірі 100% мінімального розміру допомоги з безробіття.

    Всього Вам доброго.

    Токмач Галина Миколаївна
    5%

    Доброго дня. Якщо це скорочення у зв'язку з ліквідацією, то повідомляють про це за 2 місяці, і під розпис у наказі, а не в усній формі.

    Вас повинні працевлаштувати.

    Якщо жінку звільнили і роботодавець не виконав свого обов’язку з працевлаштування, то звільнення вважається таким, що проведене із порушенням встановленого законом порядку, і така жінка може звернутися до суду за захистом своїх прав. У разі якщо ліквідаційна процедура ще не закінчена, то жінка підлягає поновленню на роботі із виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу (з моменту звільнення до моменту ухвалення рішення). Якщо поновити на роботі неможливо (коли підприємство вже ліквідоване), то жінка вважається звільненою у зв’язку з ліквідацією підприємства (п.1 ст. 40 КЗпП), однак суд зобов’яже власника таки виплатити жінці заробітну плату за час вимушеного прогулу.

    Крикун Сергій  Павлович
    5%
    Крикун Сергій Павлович 5 років тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Имеет место следующий вариант. Поскольку, во-первых, вам (коллективу) сообщили (т.е. как представляется устно), а не каждому в отдельности и письменно; во-вторых, за три недели, а не два месяца; в-третьих, учитывая Ваше беременное состояние, находящееся под защитой закона (КЗоТ Украины) - Вы вправе и считаю целесообразным подать заявление (под регистрацию его вручения на Вашем экземляре) об увольнении по собственному желанию (ст.38 КЗоТ - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08) в связи у нарушением работодателем законодательства о труде, при этом днем увольнения указать по Вашему усмотрению, не отрабатывая две недели, хоть и со следующего дня. В этом случае, во-первых, работодатель обязан выплатить выходное пособие в размере трехмесячного заработка (ст.44 КЗоТ), во-вторых, увольнение по этому основанию считается уважительной причиной и работник, обратившийся в центр занятости, буде зарегистрирован в качестве безработного и иметь право на выплату помощи по безработице с 8-го дня после регистрации; в-третьих, декретный отпуск будет оформлен в ЦЗ с выплатой помощи по беременности и родам согласно "ПОРЯД(ку) призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1751-2001-%D0%BF):

    "Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами...

    7. Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається:...

    3) жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні - у розмірі 100 відсотків мінімального розміру допомоги по безробіттю;" (около 1800 грн. в месяц).

    Более того, получив заявление такого рода, не исключено, что работу Вам найдут.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України