Начните консультацию с юристом онлайн
Вітаю, потрібна консультація, як отримати компенсацію за житло, яке знаходиться на території бойових дій, у м Покровськ. Примітка: власник житла знаходиться по Тимчасовому Захисту закордоном(можливо перейде на довгостроковий статус). Потрібен спеціаліст у якого вже були успішні кейси отримання компенсації в такій ситуації, саме не окуповані території, а території бойових дій(якщо це взагалі можливо)
Статус житла наразі невідомий (пошкодження, зруйнованість), але за потреби можемо спробувати зробити фотофіксацію.
Документи всі є
Ще ніде не реєстрували запит на компенсацію
Задайте мені, будь ласка, уточнюючи питання, щоб я прийшов до обраного спеціаліста вже з відповідями. А також дайте рекомендацію, щодо дій, щоб збільшити ймовірність отримання компенсації(якщо це можливо)
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас.
Згідно з чинним законодавством, заяву на компенсацію може подати:
Власник житла (особисто або через уповноваженого представника);
Один зі співвласників (якщо житло у спільній власності);
Спадкоємець (у разі смерті власника);
Представник власника за нотаріально посвідченою довіреністю.
Проживання в будинку та реєстрація місця проживання (прописка) самі по собі не надають права на компенсацію, якщо особа не є власником або співвласником житла .
Якщо власник перебуває за кордоном, він може:
Подати заяву самостійно через застосунок "Дія". Це можливо навіть з-за кордону, але можуть виникнути труднощі з проведенням обстеження на місці .
Оформити нотаріальну довіреність на представника в Україні, який зможе подати заяву від його імені через ЦНАП, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Щоб отримати грошову компенсацію за пошкоджений об'єкт нерухомого майна, потрібно:
Отримані на спеціальну карту кошти можна витратити на будівельні матеріали або ремонтні послуги підрядників, які є учасниками державної програми «єВідновлення». Витратити кошти треба протягом 12 місяців після їхнього отримання, інакше вони повернуться до державного бюджету.
Якщо Комісія призначить державну виплату від 200 тисяч гривень, її буде розділено на дві частини. Під час першої виплати ви отримаєте 70% суми, решту – під час другої. Щоб отримати другу частину, необхідно подати звіт про проміжні результати та куплені матеріали в застосунку Дія.
https://kyivcity.gov.ua/bezpeka_ta_pravoporiadok/d...
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, г. Полтава, 5 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
На жаль, на даний час неможливо отримати компенсацію за зруйноване житло, яке знаходиться на тимчасово окупованій території. Чому ж так? Відповідь криється в нормативно-правових актах, якими регулюється порядок надання компенсації, зокрема:
Згідно з положеннями вказаних нормативно-правових актів одним із етапів розгляду заяви про надання компенсації (як за знищений, так і за пошкоджений об'єкт) є проведення обстеження об'єкта нерухомості спеціальною Комісією, яка формується виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовою або військово-цивільною адміністрацією відповідного населеного пункту.
Основною причиною того, що власникам такого житла станом на сьогоднішній день компенсації не виплачуються, є неможливість проведення Комісією огляду відповідного об'єкта нерухомості, а також здійснення фотофіксації характеру та обсягу руйнувань такого об'єкта.
ПРОТЕ 30.12.2024 р. на підпис Президенту України було направлено проект Закону № 11161 щодо компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією, але всупереч вимогам Конституції, він досі не підписаний Президентом
Але даний законопроєкт має свої нюаси, наприклад:
1. За умовами проекту Закону № 11161, житло на окупованих територіях вважається знищеним автоматично. Якщо об'єкт розташовано на території, включеній до офіційного переліку тимчасово окупованих або зон бойових дій, та неможливо його обстежити — він вважається знищеним автоматично, без огляду.
2. Для отримання компенсації заявник повинен проживати в Україні останні 2 роки (з певними винятками — наприклад, навчання, лікування, служба за кордоном).
Особа вважається такою, що проживає в Україні, для цілей цього Закону, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а строк перебування за межами України кожного річного періоду протягом останніх двох років на дату подання заяви про надання компенсації не перевищував 183 дні. Не є порушенням вимоги про проживання в Україні виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу, а також проживання особи в іноземній державі, крім Російської Федерації та Республіки Білорусь, за отриманим після 24 лютого 2022 року правовим статусом біженця, особи, яка потребує додаткового захисту, особи, яка потребує тимчасового захисту, чи іншого подібного правового статусу, наданого у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
3. Окремо стоїть вимога про відмову від права власності на житло на користь держави або громади. Також заявник передає державі право вимоги до РФ на відшкодування збитків.
4. Компенсація надається у вигляді житлового сертифіката, який можна використати для придбання, будівництва або фінансування житла (в тому числі частки або земельної ділянки). Сертифікат є безготівковим засобом, що реалізується нотаріально.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 Покровська міська територіальна громада віднесена до території, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Проте остання відсутня у переліку територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, що унеможливлюють отримання компенсації.
У будь якому випадку, власнику нерухомості потрібен представник в Україні, який за потреби буде вирішувати всі питання. При тому, на мою думку, такого представника потрібно мати саме з тієї місцевості, де знаходиться майно задля вирішення питань, які можуть потребувати його особистої присутності.
Відповідно до Постанови КМУ №381 "Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”":
3. Отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об’єкта, право власності якого підтверджено.
6. Компенсація надається у разі, коли:
об’єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”;
відомості про право власності на пошкоджений об’єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п’ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку (крім випадку, передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку).
Компенсація надається в одній із таких форм:
компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об’єкті нерухомого майна (далі - компенсація для проведення ремонту);
компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об’єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені (далі - компенсація за виконаний ремонт).
У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви.
Компенсація на відновлення об’єкта, обтяженого іпотекою, надається за умови отримання оригіналу згоди кредитора, що подається до комісії.
7. Для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - комісія).
Компенсація за пошкоджене або знищене майно https://diia.gov.ua/services/kompensaciya-za-poshk...:
2. Виберіть об'єкт, за який хочете отримати компенсацію.
3. Дайте відповіді на анкетні запитання.
4. Зазначте свій рахунок єВідновлення, якщо ваще майно було пошкоджено або знищено та ви обрали грошові кошти як вид компенсації. При наявності знищеного майна, яке не є приватним будинком, крок із вибором типу компенсації буде відсутній і заява буде подана на отримання житлового сертифіката.
5. Перевірте та підпишіть заяву. Якщо у пошкодженого житла є співвласники, вони теж мають підписати заяву. Якщо майно було знищене, приєднання до заяви співвласників не є обов'язковим. Кожен співвласник може отримати компенсацію в рамках подачі окремих заяв.
Після огляду майна комісія встановить суму компенсації. Кошти надійдуть на картку єВідновлення заявника у випадку якщо майно було пошкоджено. При наявності знищеного майна після призначення компенсації, всім співвласникам майна необхідно відмовитись від прав власності на нього та почати пошук житла для використання житлового сертифіката чи зареєструвати повідомлення про початок будівельних робіт при отриманні грошової компенсації для будівництва на власній земельній ділянці.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Киев, 12 лет опыта
Общаться в чатеВітаю! На сьогодні, отримати компенсацію за знищене або пошкоджене житло, що розташоване на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, фактично неможливо. Причина у діючих нормативних обмеженнях.
Компенсацію за житло можна оформити через державну програму "єВідновлення", яка регулюється Постановами КМУ №381 та №600, а також Законом №2923-IX. Є важливе уточнення, одна з ключових умов для компенсації це проведення огляду майна спеціальною комісією на місці. І саме це на тимчасово окупованих територіях або в активній бойовій зоні наразі здійснити неможливо. Без актуального огляду і фіксації пошкоджень процес отримання виплат не запускається.
У даний момент до законодавства плануються зміни ВР ухвалила законопроєкт №11161, що має спростити механізм отримання компенсації за знищене житло в окупації: зокрема, там пропонується автоматично визнавати об’єкти зруйнованими, якщо немає можливості їх оглянути. Цей законопроєкт досі не підписаний Президентом, тому не набрав чинності.
Якщо житло пошкоджене, і воно знаходиться на території, де не ведуться активні бойові дії і яка не є окупованою, подати заяву на компенсацію можна через портал "ДіЯ”. Компенсація можлива або у вигляді житлового сертифіката (на придбання чи будівництво нового житла) або у вигляді коштів на картку єВідновлення, залежно від типу пошкодження.
Для зруйнованого житла компенсація надається виключно у формі житлового сертифіката. Перед його отриманням всі співвласники повинні добровільно відмовитись від права власності на об'єкт на користь держави чи громади.
Для подачі заяви важливо, щоб у Державному реєстрі речових прав було зареєстровано ваше право власності на це житло.
Якщо ремонт уже частково проведено, можливо отримати компенсацію за вже виконані роботи, або подати окремі заяви на завершені й незавершені частини.
Якщо нерухомість перебуває в іпотеці, потрібно отримати письмову згоду банку-кредитора.
Власникам майна, які перебувають за кордоном, рекомендовано мати представника в Україні — бажано з того населеного пункту, де розташоване житло, оскільки можуть знадобитися дії на місці.
Також у чинному законодавстві передбачено обмеження щодо тривалого проживання за межами України. Для того, щоб отриматі компенсацію особа має підтвердити проживання в Україні протягом останніх двох років, хоча з цього правила є винятки (навчання, лікування, служба, статус біженця).
Отже, отримання компенсації за житло на окупованих територіях наразі заблоковане через неможливість проведення огляду. Законопроєкт, який це змінює, ще не підписано. А для пошкоджених об'єктів на підконтрольних територіях компенсацію реально отримати, але за наявності всіх передбачених документів і дотримання процедури, передбаченої постановами уряду.
З повагою, адвокат Євгеній Середницький