Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

06 июня 2020, вопрос №21401 200₴

Университет требует деньги.

Здравствуйте. Ситуация такая: т.к. я ездил на отдых в Европу,- я увидел мир и людей, которые мне действительно по душе. При этом всём-я студент первого курса, и находясь в Европе, я решил переводиться в европейский университет(или же поступать заново). Т.к. в моём договоре с украинским университетом написано: 1) Если не соблюдать график университета, пропускать занятия, то после этого последует автоматическое отчисление. 2) Если студент не сдал сессию, естественно он будет отчислен. Находясь в Европе достаточно долгое время, я предполагал, что я уже отчислен(Возможно это моя ошибка, но сути это не меняет). Со своими делами в Европе и с этим "страшным" вирусом мне пришлось приехать домой довольно поздно, плюс отсидеть инкубационный период. После этого всего мне пришло сообщение от старосты моей группы, где она требует заплатить университету за второй семестр(На котором я не был ни разу, не присутствовал на парах и не писал сессии). Мне интересно услышать консультацию от людей своего дела. Спасибо.

Ответы юристов (11)

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 3 года назад

    Юрист, г. Харьков, 24 года опыта

    Общаться в чате

    Здравствуйте.

    "Т.к. в моём договоре с украинским университетом написано: 1) Если не соблюдать график университета, пропускать занятия, то после этого последует автоматическое отчисление. 2) Если студент не сдал сессию, естественно он будет отчислен. "

    - нужно смотреть договор.

    "После этого всего мне пришло сообщение от старосты моей группы, где она требует заплатить университету за второй семестр(На котором я не был ни разу, не присутствовал на парах и не писал сессии)."

    - исходя из общих положений гражданского права - если услуга не оказана, то и оплаты не должно быть.

    Окончательно можно сделать вывод после ознакомления с договором.

    Малик Олександр Володимирович

    Добрий день! У вашому випадку слід дослідити договір в цілому.

    Разом з тим, повідомлення старости вам не зобов'язує оплачувати навчання.

    Рекомендую подати до університету письмову заяву з проханням відрахувати вас з навчання.

    Отже, вам наразі немає необхідності терміново оплачувати послуги університета.

    Беликов Олег  Александрович

    Добрый день. Отвечая на Ваши вопросы, следует учитывать следующие:

    вы нарушили нормы контракта, поэтому можете быть отчислены из учебного заведения. Вам надо опередить события, написать самому заявление об отчислении по уважительным причинам, чтобы была возможность перевестись или восстановиться. Поскольку вами был пропущен семестр, вы не посещали занятий, у вас есть подтверждения отсутствия в Украине, то платить за обучение вы не обязаны. Это тоже оформляется заявлением.

    Адвокат Евгений Александрович

    Здравствуйте, Дмитрий!

    Исходя из Вашей информации, условий договора,то Вы не должны оплачивать обучение:

    1) Вы фактически не проходили обучение во втором семестре, согласно паспорта гражданина Украины для выезда за границу с отметками;

    2) Вы были за границей и не могли выехать скажем по уважительной причине, в связи с карантином;

    3) сообщение от старосты, не есть официальным требованием и документом.

    Рекомендую Вам не оплачивать за учёбу, согласно сообщения старосты, а подать самостояте заявление об отчислении с ВУЗа, после чего Вы сможете поступить в учебное заведение за границу.

    Если ВУЗ будет официально требовать от Вас оплату, не будут Вас отчислять, то подавайте жалобы: в управление образования местной государственной администрации, областной государственной администрации, Министерство образования Украины и иск в суд к ВУЗу, в порядке Гражданского кодекса Украины и Гражданского процессуального кодекса Украины.

    Гражданский кодекс Украины:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15

    Гражданский процессуальный кодекс Украины:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15

    При наличии вопросов обращайтесь.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    • Дмитрий Клиент 3 года назад

      Здравствуйте. Вы смотрели фотки договора?(Они прикреплены в моём обращении).

    • Дмитрий Клиент 3 года назад

      №21408- ответьте что-то на этот вопрос, чтобы я мог скинуть вам деньги за консультацию. Спасибо

    Ковальчук Владимир

    Нужно видетьт договор об оказании образовательных услуг с ВУЗом.

    Обычно в договоре есть пункт который гласит о том, что студент обязан уведомить учебное заведение о намерении расторгнуть договор в течение 15 - 30 дней, если он вдруг передумал учиться. При этом, отчисление из ВУЗа не является обязанностью администрации - это их право. А вот оплата за обучение, посещение лекций и т.д - это ваша обязанность, невыполнение которых является нарушением условий договора Но без самого договора что-либо говорить бессмыслено.

    Крикун Сергій  Павлович
    100%

    Во-первых, присланное (представляется sms) сообщение, во-вторых, старостой группы (не имеющей полномочий на такие требования) не имеет юридической силы, не подлежит реагированию. Кроме того, самого требования в прикрепленных скринах я не увидел - только договор.

    Кроме того,согласно Гражданского кодекса Украины (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    "Стаття 903. Плата за договором про надання послуг

    1. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором." -

    другими словами, как указал выше коллега Сергеев, оплате подлежит предоставленная услуга - непредоставленная услуга оплате не подлежит.

    Что касается п.5.8. договора: "Невідвідування Одержувачем занять відповідно до навчального плану та розкладу не є підставою для зменшення вартості навчання": во-первых, данное условие противоречит приведенной ст.903 ГК; во-вторых, согласно ст.6 ГК:

    "3...Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.".

    Кроме того, условия договора противоречат одна другой, договор является практически неисполнимым: с одной стороны, непосещение занятий не освобождает Получателя от оплаты - не является основанием для уменьшения стоимости обучения (п.5.8.); с другой стороны - несвоевременная оплата влечет недопущение Получателя к занятиям.

    • Дмитрий Клиент 3 года назад

      Спасибо за консультацию.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня.

    Напишу свою думку, яка скоріш за все Вам не сподобається.

    1) Т.к. в моём договоре с украинским университетом написано: 1) Если не соблюдать график университета, пропускать занятия, то после этого последует автоматическое отчисление. 2) Если студент не сдал сессию, естественно он будет отчислен - в жодному пункті договору так не прописано (маю на увазі автоматичне відрахування).

    В договорі лише сказано (а саме в пункті 4.4.), що Одержувача може бути відраховано з університету.

    Закон України "Про вищу освіту" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#n805):

    Стаття 46. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти

    1. Підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:

    1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;

    2) власне бажання;

    3) переведення до іншого навчального закладу;

    4) невиконання індивідуального навчального плану;

    5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;

    6) інші випадки, передбачені законом.

    Особа, відрахована з закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Зразок академічної довідки встановлюється центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

    Порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, а також порядок надання їм академічної відпустки визначаються положенням, затвердженим центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Поновлення та переведення здобувачів вищої освіти здійснюється з урахуванням вимог до вступників на відповідні освітні програми. - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0427-96.

    Вважаю, що якщо Вас і відрахують - то саме за результатами 2 семестру (який Ви не закрили).

    2) Дійсно, повідомлення від старости не є підставою для оплати.

    Однак, такою підставою є ваш договір з університетом.

    Згідно пункту 7.1 Договір розривається: - у разі відрахування Одержувача з ЧНУ ім. Петра Могили згідно із законодавством.

    Наразі договір не є розірваним.

    Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

    Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

    Зі змісту ст. 525 ЦК України вбачається, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

    Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

    Посилаючись на ст. 903 Цивільного кодексу України, колега лише написав її першу частину.

    Стаття 903. Плата за договором про надання послуг

    1. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

    2. У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов'язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов'язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.

    А тому, посилання на те, що Ви не приступили до навчання, отже освітня послуга Вам не надавалась, а тому Ви не повинні за неї сплачувати, є необґрунтованими, оскільки університетом були виконані всі умови договору, Вас було зараховано до університету та забезпечені всі умови для вашого навчання.

    Відповідно до ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

    Оскільки неможливість виконати договір виникла з вашої вини через невідвідування занять (а саме неможливість університету надати Вам освітню послугу), Ви зобов'язані виплатити університету плату в повному обсязі.

    На вашу відмову це зробити університет скоріш за все спочатку надішле Вам претензію з вимогою погасити виниклу заборгованість за навчання, а в разі вашої відмови це зробити - подасть на Вас до суду.

    Тому раджу Вам зв'язатися не з вашою старостою, а з деканатом та спробувати врегулювати дане питання в досудовому порядку.

    Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.

    Всього доброго.

    • Крикун Сергій  Павлович

      Олескандре, щодо наведеного Вами положення ч.2 ст.903 ЦК: "Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов'язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом." - якраз інше встановлено законом, а саме ч.1 ст.903 ЦК: "Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором."


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України