Задайте вопрос юристу

921 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 14 сентября 2020, вопрос №28779 300₴

Cуддя долучив документи до справи з порушенням?

Це цивільна справа. Я по справі — відповідач.
В кінці підготовчого засідання позивач подав клопотання про приєднання документів (доказу) до матеріалів справи.

На запитання судді: “Яка поважна причина, чому не подали вказані документи раніше?”, захисник позивача відповіді не дав.

Представник відповідача УСНО висловив заперечення щодо приєднання документів до справи. Мотивуючи тим, що: документи подаються з порушенням, копії не надіслані на пошту відповідачам та що не обгрунтовані причини неподання цих документів в установлений законом строк.

Проте, незалежно від цього, по факту суддя всеодно задовольнила УСНЕ клопотання позивача і задовольнила рішення долучити документи до матеріалів справи і суддя озвучила позивачу на наступне судове засідання принести оригінали документів і також копії відповідачам.

На мою думку, дії судді прямо порушують закон, а саме — ЦПК України.

Мій адвокат вважає, що процесуально ми ніяк не можемо вплинути на суддю, що окремі заяви з приводу долучення цих документів до справи не потрібні, достатньо лише пояснень.

Однак мені не до кінця зрозуміло, що робити з тим, що документи ВЖЕ ДОЛУЧЕНІ до справи У НЕЗАКОННИЙ СПОСІБ, згідно ст. 78, 83 ЦПК України.

У зв_язку з цим у мене питання:

-- Чи все можливе зробив мій захисник для того, щоб подане з порушенням клопотання позивача та документи НЕ були прийняті судом і НЕ були долучені до справи? Якщо не все, то що можна було зробити, в даному випадку і що можна зробити, враховуючи те, що підготовче провадження вже закрито?
-- Чи можна писати заяву-заперечення після підготовчого засідання? Чи вже пізно і суддя не прийматиме і залишається лише давати пояснення? Письмово краще чи немає різниці?

Ответы юристов (4)

    Малиновский Влад
    66.7%
    Малиновский Влад 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта

    Доброго дня, Вадим.

    Мені здається що дане питання вже звучало від вас.

    Ухвала про приєднання до справи доказу не перешкоджає подальшому провадженню, тому відповідно до норм ЦПК (стаття 379) не може бути оскаржена окремо.

    В цивільному процесі діє правило щодо оскарження ухвал - ті ухвали, що перешкоджають подальшому провадженню (наприклад про призначення експертизи) - підлягяють оскарженню окремо від рішення, а ті, що не перешкоджають - можуть бути оскаржені лише разом з рішенням.

    Приєднання документу до справи оформлюється ухвалою суду. Припустимо що ухвала незаконна, проте вона не перешкоджає подальшому провадженню. Відповідно - ні ви ні ваш адвокат нічого в засіданні зробити не зможете.

    Адвокат має нотувати всі порушення, та оскаржувати всі незаконні ухвали (в тому числі й цю) ВЖЕ ПІСЛЯ ВИНЕСЕННЯ РІШЕННЯ.

    Ще раз - ухвала, що не перешкоджає подальшому провадженню оскаржується разом з рішенням суду, та не може бути оскаржена окремо від рішення.

    Поки рішення не винесено - оскаржити долучення доказу ви не маєте права.

    Всього вам доброго.

    Карпенко Андрій Володимирович
    0.3%
    Карпенко Андрій Володимирович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта

    1. Просить оценить работу коллеги юристов, которые работают на этом сайте, некорректно.

    2. Считаете работу Вашего адвоката неправильной, обращайтесь с жалобой.

    3. По-поводу Ваших вопросов, то Вам день назад дали ответы.

    Адвокат  Євген Олександрович
    33%
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Vadim!

    Цивільний процесуальний кодекс України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text

    Статтею 78 ЦПК України встановлено:

    1. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
    2. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

    При пред’явленні позову позивач згідно ч.5 ст. 177 ЦПК України зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Ці докази він збирає сам у позасудовому порядку.

    Цивільний процесуальний кодекс України:Стаття 83. Подання доказів

    1. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

    2. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

    3. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

    4. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об’єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

    5. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.

    6. У випадку прийняття судом відмови сторони від визнання обставин суд може встановити строк для подання доказів щодо таких обставин.

    7. Якщо зі зміною предмета або підстав позову або поданням зустрічного позову змінилися обставини, що підлягають доказуванню, суд залежно від таких обставин встановлює строк подання додаткових доказів.

    8. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

    9. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

    10. Докази, які не додані до позовної заяви чи до відзиву на неї, якщо інше не передбачено цим Кодексом, подаються через канцелярію суду, з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи.

    11. У разі подання заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, особа, яка подала цей документ, може просити суд до закінчення підготовчого засідання виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів.

    Спосіб отримання доказу фактично оцінюється судом зі слів суб’єкта доказування. Якщо доказ викликає у суду сумнів, то доцільно перевірити порядок його отримання шляхом звернення до органу чи особи, яка його видавала.

    Якщо доказ витребовувався на вимогу суду, а сторона по справі має інформацію, що цей доказ отримано з порушенням порядку його отримання, суд також повинен перевірити цю обставину шляхом звернення до органу, який його видав.

    Якщо до суду надсилається копія документа, то вона має відповідати оригіналу, вірність копії або витягу документа має бути засвідчена печаткою організації і підписом уповноваженої особи або нотаріально.

    Встановити недопустимість конкретного доказу суд може лише після того, як дослідить його в судовому засіданні. Недопустимість доказу не є для суду очевидною. Сторони вправі висловлювати суду свої міркування щодо допустимості чи недопустимості конкретного доказу.

    Згідно з п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції",якщо при дослідженні письмових доказів особою, яка бере участь у справі, буде подана заява про те, що доданий до справи або поданий іншою особою для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є фальшивим, особа, яка подала цей документ, може просити суд виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів. При відсутності з її боку таких процесуальних дій особа, яка подала заяву, повинна подати відповідні докази, що спростовують значення відомостей оспорюваного документа і могли бути підставою неприйняття його до уваги під час оцінки доказів. У разі необхідності суд сприяє особі, яка зробила заяву, у збиранні доказів.

    Якщо суд дійде висновку, що доказ є недопустимим, він не бере цей доказ до уваги, тобто не може обґрунтовувати ним своє рішення. Разом з тим суд повинен у мотивувальній частині рішення зазначити, чому саме він цей доказ відхиляє.

    З приводу запитань:

    1) "Чи все можливе зробив мій захисник для того, щоб подане з порушенням клопотання позивача та документи НЕ були прийняті судом і НЕ були долучені до справи"?

    -Він висловив заперечення, що і повинен був зробити.

    2) "Якщо не все, то що можна було зробити, в даному випадку і що можна зробити, враховуючи те, що підготовче провадження вже закрито"?

    -Він має право і в судовому засіданні подати письмове пояснення по суті, де викласти заперечення в цілому та проти цього випадку, а при наявності вказаних підстав подати заяву.

    3)" Чи можна писати заяву-заперечення після підготовчого засідання"? Чи вже пізно і суддя не прийматиме і залишається лише давати пояснення? Письмово краще чи немає різниці?

    - Треба подати письмове пояснення по суті, де викласти заперечення в цілому та проти цього випадку, а при наявності вказаних підстав подати заяву.

    Суд допустив порушення закону, при прийнятті такого доказу - копії документа, який не направлено з позовною заявою, без обгрунтовання неможливості його надання з позовною заявою та без направлення його у Вашу адресу, як відповідача.

    Факти порушень зі сторони суду першої інстанції, треба фіксувати, для зазначення у апеляційний скарзі, у випадку оскарження незаконного рішення суду першої інстанції.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Десятник  Володимир  Олексійович
    Десятник Володимир Олексійович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 51 год опыта

    Так, дійсно це процесуальне порушення, але воно може бути підставою скасування рішення суду лише в тому випадку, коли призведе до неправильно вирішення справи. Практика свідчить, що таке порушення не впливає на законність та обгрунтованість остаточного судового рішення. Водночас, Ви маєте право (ч. 3 ст. 77 ЦПК України), яким доцільно скористатися, обґрунтовувати належність неправомірно долученого до справи доказу для підтвердження ваших заперечень проти позовної вимоги позивача.

    Експерт-адвокат Десятник Володимир Олексійович, канд. юрид. наук, доцент,

    адвокатське бюро «Експерт Володимир Десятник», засновник-директор


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України