Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня )
Мені 16 років ,навчаюсь в 11 класі ,живу з дідусем та бабусею , весь час проблеми з ними .
Мама працює в іншому місті .
Я хочу проживати одна в нашій вільній квартирі але мама говорить що до 18 я маю проживати тільки з дорослими .
Але як тоді живуть студенти на квартирах самі .
Скажіть як правильно переїхати на квартиру ,що по закону я можу зробити ?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта
Доброго дня, Віта.
За нормами Сімейного та Цивільного законодавства неповнолітні особи у віці від 14 до 18 років можуть самостійно обирати місце проживання, але тільки з-поміж місць проживання їх батьків (усиновлювачів). Відповідно місце проживання неповнолітніх, починаючи з 14 років, може бути зареєстроване за місцем проживання їх батьків (усиновлювачів), опікунів/піклувальників; за місцем проживання одного з батьків, з ким вони проживають за вибором самих дітей.
Тому, за законом, Ви маєте право обирати своє місце проживання. Можете пояснити це мамі. Але, можливо у неї є підстави не погоджуватись на проживання Вам самій...?)
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Цивільний кодекс України (ЦК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 29. Місце проживання фізичної особи...
2. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом...".
Сімейний кодекс України (СК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14):
"Стаття 150. Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини...
2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
4. Батьки зобов'язані поважати дитину.
5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї...
Стаття 151. Права батьків щодо виховання дитини
1. Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
2. Батьки мають право залучати до виховання дитини інших осіб, передавати її на виховання фізичним та юридичним особам.
3. Батьки мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства.
Стаття 152. Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання
1. Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
2. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї.
3. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
4. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років.".
Право самостійного вибору місця проживання особи 14 та старше років згідно ЦК суперечить, знаходиться в колізії, як я вважаю з вимогами СК про права та обов'ки батьків щодо виховання дітей, зокрема їх право на передання дитини для виховання іншим особам. За правилами вирішення колізії права аківт однакової юридичної сили до застосування підлягає спеціальний нормативний акт, яким є в даному випадку СК. Тобто можливість окремого від батьків проживання дитини 16 років потребує дозволу батьків, що відповідає на Ваше питання проживання студентів у гуртожитку - в цьому випадку випадку батьками опосередковано надана згода на проживання та виховання дитини іншими особами - працівниками адміністрації гуртожитку, а не самій у квартирі, як Ви бажаєте. Можете, маєте право звернутись до Вашої районної Служби у справах дітей.