Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

29 квітня 2021, питання №41818 100₴

компенсация затраченых средств при разводе

Добрый день, мы с мужем в браке 28 лет, все эти годы проживали в 3-х комнатной квартире, которая досталась ему в ходе приватизации а так же наследства: 2\3 его, 1\3 сына. Так же есть дачный участок его родителей, на котором мы за наши деньги перестроили старый дачный дом в современный загородний с возможностью проживания в зимнее время, но дом был оформлен на его маму, которая недавно умерла, и права перешли к мужу по завещанию. Дети уже взрослые 26 и 18 лет. При разводе могу ли я расчитывать хоть на какое то материальное возмещение потраченых средств на обустройство квартиры и дачи за эти годы? А так же имеют ли какие то права на это имущество дети(на 1\3 квартиры сын претендует по приватизации это понятно , а дочь)? Я не домохозяйка и всю свою сознательную жизнь работаю.
Так же в браке была куплена однокомнатная квартира 2\3 стоимости которой была оплачена за деньги, от продажи комнаты в коммуналке, которая досталась мне по дарственной. 1\3 стоимости, ремонт и обустройство за счет совместных денег. Квартира оформлена на меня, как при разводе делится она? Спасибо за ответ.

Відповіді юристів (5)

    Карпенко Андрей Владимирович
    100%
    Карпенко Андрей Владимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Добрый вечер!

    1. Имущество приобретенное в браке является совместной собственностью супругов и подлежат разделу в равных долях в случае развода.

    2. Если Вы докажет , что квартиру и дом Ваша семья перестраивали за счёт средств Вашей семьи, то Вы будете иметь право на 50% суммы, потраченной на модернизацию квартиры и дачи.

    3. Дети не имеют никаких прав на недвижимость при разделе имущества. Они являются наследниками на имущество, оставшееся после смерти отца.

    4. Квартира принадлежит Вам, если Вы докажете, что она куплена за счёт денег, вырученных от продажи Вашей коммуналки. В противном случае она делится 50 на 50..

    5. Все права собственности необходимо доказывать - в противном случае раздел происходит 50 на 50.

    Токмач Галина Николаевна
    Токмач Галина Николаевна 3 роки тому

    Юрист, м. Мирноград, 12 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Здравствуйте, Татьяна. На квартиру в приватизации вы не сможете претендовать, ведь приватизированное имущество не делится при разводе. Как и дом по завещанию. Разве что докажете, что вы также вкладывали деньги.

    Дети смогут претендовать только по наследству.

    Что касается квартиры купленной, если вы докажете каким-то образом, что эти деньги были от продажи предыдущей, либо муж подтвердит в суде ваши права, квартира останется за вами.

    Так как документы на неё оформлены на вас, я бы рекомендовала вам ее пока не делить, а ждать шагов от мужа. Если он не воспользуется правом дележа в течение 3-х лет после развода, а подаст на дележку квартиры после 3-х лет, будет иметь смысл ходатайствовать в суде о применении сроков исковой давности, что они уже истекли.

    По логике вещей, вполне возможно, муж и не станет ничего делать, раз общие деньги шли и на дом и на приватизированную квартиру.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Згідно Сімейного Кодексу Украііни ст. 70 . Майно, яке набуте за час шлюбу, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку. Такими поважними причинами можуть бути, наприклад, навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо.

    Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання цим майном, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

    До майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності відноситься:

    • майно, набуте за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
    • доходи, отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія та інші);
    • речі придбані для одного із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).

    Якщо майно дружини/чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, або якщо один із подружжя своєю працею чи коштами брав участь в утриманні майна, управлінні цим майном чи догляді за ним, то таке майно або дохід, одержаний від цього майна, у разі спору можуть бути визнані за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності.

    Увага! Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

    Яке майно є особистою приватною власністю дружини, чоловіка:

    Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

    • майно, набуте до шлюбу;
    • майно, набуте за час шлюбу на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
    • майно, набуте за час шлюбу за кошти, які належали їй чи йому особисто;
    • житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації;
    • земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації;
    • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
    • премії, нагороди, які вона, він одержала за особисті заслуги (суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями сприяв її одержанню);
    • кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала та відшкодування завданої моральної шкоди;
    • страхові суми за обов'язковим чи добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з подружжя;
    • майно, набуте за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин (за рішенням суду);
    • якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, які належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю;
    • якщо річ, що належить одному з подружжя, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), він є власником цих плодів, приплоду або доходу (дивідендів).

    Як провести розділ майна добровільно:

    Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою, уклавши договір про поділ майна або договір про виділ майна зі складу майна подружжя.

    Договір про поділ чи виділ нерухомого майна підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

    Який порядок поділу майна через суд:

    Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.

    Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

    Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема, на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою та попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

    У разі, коли жоден із подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.

    За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею/ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

    До якого суду звертатися і скільки це коштує:

    Справи щодо поділу спільного майна подружжя розглядаються місцевими загальними судами в порядку позовного провадження за місцем розташування майна або його основної частини (якщо це стосується нерухомого майна) або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача (якщо стосується поділу рухомого майна).

    Слід відзначити, що до вимог про поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, позовна давність не застосовується за умови, якщо шлюб між ними не розірвано.

    До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у 3 роки, яка обчислюється від дня, коли один зі співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

    При поданні позову сплачується судовий збір, який визначається виходячи із вартості майна, яке підлягає поділу – 1% вартості. Однак судовий збір не може бути менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та більшим за 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

    При визначенні ставок судового збору застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Розмір вказаного прожиткового мінімуму на 01 січня 2021 року становить 2 179 гривні.

    особливі випадки:

    Під час поділу майна важливу роль відіграє багато різних нюансів, які індивідуальні для кожного окремо взятого подружжя. Це можуть бути і питання поділу боргових зобов’язань, і питання поділу майна між подружжям у випадках, коли один із них (або обидва) є фізичними особами – підприємцями, або ж серед майна є недобудоване майно.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Татьяна Клієнт 3 роки тому

    Всем спасибо за быстрые и толковые ответы, ситуация мне понятна, спасибо.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    на имущество мужа что Вы описали - прав Вы не имеете.

    Ваша квартира - делится пополам - но если Вы докажете что она куплена на Ваши деньги от продажи квартиры - то будет делиться только ремонт

    А так же имеют ли какие то права на это имущество дети(на 1\3 квартиры сын претендует по приватизации это понятно , а дочь)? - нет не имеет если она не участвовала в приватизации

    Нужна детальная консультация или помощь в подготовке документов- обращайтесь через сайт

    С уважением Виктория Костромина


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України