Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Земельное право, 04 августа 2021, вопрос №46372 100₴

Чи можна приватизувати прибудинкову територію для мешканців будинку на 3 квартири. Всі квартири приватизовані.

Чи можна приватизувати прибудинкову територію (огороджена парканом) для мешканців будинку на 3 квартири.
Всі квартири приватизовані. Будинок не має юридичного представника.
Якщо можна, то що потрібно в першу чергу?

Ответы юристов (8)

    Фараон Катерина Леонідівна
    35%
    Фараон Катерина Леонідівна 3 года назад

    Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта

    Доброго дня, Лариса.

    Земельна ділянка надається для обслуговування житлового будинку (цілого) незалежно від кількості співвласників такого будинку. Разом з тим, якщо будинок розділено на окремі домоволодіння, тобто кожний власник на квартиру має свої документи, то приватизація земельної ділянки здійснюється вже окремо для кожного. Приватизація здійснюється вже окремо кожної земельної ділянки для кожного окремого домоволодіння. Кожен із колишніх співвласників будинку буде індивідуальним власником окремого будинку зі спільною стіною й окремою адресою, а отже, кожен зможе приватизувати по 0,15 га для будівництва й обслуговування свого будинку.

    Для цього кожному власнику квартири потрібно зробити наступне:

    1 крок – необхідно звернутись до землевпорядної організації для розробки документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд. Відповідними спеціалістами буде проведено геодезичну зйомку території ділянки, будівель та споруд, які на ній розміщені. За цими результатами буде сформовано план земельної ділянки.

    2 крок – складання технічної документації із землеустрою, а потім вносяться відомості до Державного земельного кадастру на основі вищевказаної документації.

    3 крок – подання документів до місцевої ради для прийняття рішення на сесії про передачу у власність земельної ділянки. Рішення вищевказаного органу є підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

    4 крок – реєстрація права власності на земельну ділянку і відділі центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у нотаріуса.

    .

    Готова відповісти на додаткові запитання.

    Успіхів Вам.

    Гончаренко Константин
    35%
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Добрый день!

    Придомовая территория - это общая совместная собственность жильцов дома , а если ОСМД( ОСББ) НЕ СОЗДАНО территория находится в коммунальной собственности города.

    Единственный возможный на сегодня вариант приватизации придомовой территории – создать ОСМД(ОСББ) (объединение совладельцев многоквартирного дома) и оформить передачу участка в собственность. В этом случае, придомовая территория не становится собственностью ОСМД, а является общей собственностью совладельцев.

    ОСМД – юридическое лицо, неприбыльная организация, созданная собственниками квартир дома с целью управления домом, улучшения качества предоставления коммунальных услуг и рационального использования совместного имущества.

    о том, как создать ОСМД.

    Алгоритм перевода придомовой территории в собственность ОСМД

    1. На собрании ОСМД необходимо принять решение о передачи участка в собственность.ОСМД.
    2. Далее следует обратиться к городскому голове с письменным заявлением на оформление права собственности. По необходимости, следует внести в заявление просьбу инициировать разработку и утверждение проекта раздела соответствующего района.
    3. С готовым техническим заданием и разрешением на отведение участка земли, необходимо обратится в землеустроительную организацию, представив следующие документы:
      • Свидетельство о госрегистрации ОСМД;
      • Справку о включении в ЕДРПОУ;
      • Устав ОСМД;
      • Выписку из госреестра о праве собственности;
      • Техпаспорт на дом;
      • Решение о предоставлении участка в пользование;
      • План границ участка и др.
    4. Землеустроительная организация, на основании проекта раздела района и соответствующей документации, определяет размер придомовой территории, готовит проект отвода участка.
    5. На основании документации от землеустранительной организации, горсовет принимает решение передать участок в собственность ОСМД и утверждает проект участка.
    6. Но основании решения горсовета, границы участка выносятся на местность, оформляется госакт о праве собственности на участок.
    7. Право собственности на участок регистрируется в установленном порядке и вносится в Единый реестр прав на недвижимое имущество.

    Приватизировать придомовую территорию не так просто, зато в итоге вы будете уверены, что распоряжаться землей возле вашего дома будете только вы – жильцы.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    • Лариса Клиент 3 года назад

      Дякую за вичерпну відповідь!

    Крижановська Єлізавета Сергіївна

    Доброго дня! Оскільки у Вашому домоволодінні є окремі власники квартир, під квартири приватизація земельних ділянок законом не передбачена. Утворивши ОСБб можна здійснити приватизацію. це займе досить тривалий час та кропітка процедура загалом!

    Лариса Клиент 3 года назад

    Дякую за вичерпну відповідь!

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    все зависит от того какой статус вашего дома

    это частный дом с 3 владельцами и 3 квартирами - или многоквартирный дом с 3 квартирами?

    если частный дом - то каждый может приватизировать землю согласно части в доме

    если многоквартирный - то создать ОСББ и оформить землю для обслуживания дома

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий день, Лариса!

    Купуючи житлове приміщення в багатоквартирному будинку, громадяни автоматично отримують право на частину спільного майна будинку, в тому числі на прибудинкову територію. При цьому підстави придбання житла не мають юридичного значення, це можуть бути договори купівлі-продажу, дарування або приватизації.

    При оформленні житла у власність відомості про земельну ділянку під будинком не вказуються в правовстановлюючих документах на квартиру, оскільки прибудинкова територія відноситься до загального майна будинку. З цієї причини, навіть після переоформлення права власності на прибудинкова ділянка, закон обмежує варіанти використання землі наступними цілями:

    • установка додаткових елементів благоустрою (лавок, дитячих майданчиків і т.д.);
    • обладнання місць стоянок;
    • озеленення, висадка зелених насаджень і т.д .;
    • здача частини ділянки в оренду стороннім особам.

    Необхідно враховувати, що будь-які варіанти розпорядження або використання спільним майном багатоквартирного будинку допускається за спільним рішенням власників квартир. Таке волевиявлення оформляється протоколом загальних зборів громадян, який має схвалюватися більшістю голосів.

    Розглянемо основні етапи приватизації землі під багатоквартирним будинком, а також наслідки цієї процедури для власників житлових приміщень.

    Оформлення права власності буде здійснюватися на підставі заяви зазначених вище суб’єктів. При здійсненні реєстраційних дій одночасно повинна проводитися процедура постановки об’єкта (будівлі) на кадастровий облік.

    Для проведення обліку та внесення відомостей до ЕГРН заявникам потрібно представити межовий план на ділянку землі під будинком. Його виготовлення входить до повноважень професійного фахівця – кадастрового інженера, який володіє кваліфікаційним атестатом і складається в складі профільної саморегулівної організації.

    Щоб отримати межовий план ділянки ініціатором приватизації потрібно виконати наступні дії:

    1. отримати у забудовника, керуючої компанії або в органах БТІ технічну документацію на багатоквартирне будівля;
    2. звернутися до місцевого органу влади із заявою про формування ділянки для прибудинкової території, якщо він не був виділений при воді будинку в експлуатацію;
    3. вибрати кадастрового інженера з реєстру зазначених фахівців, який веде служба Росреестра;
    4. укласти договір підряду на виконання кадастрових робіт;
    5. передати кадастровому інженеру документацію на будівлю і ділянку землі під будинком;
    6. забезпечити кадастровому інженеру доступ до земельної ділянки для проведення кадастрових робіт;
    7. досягти результату кадастрової діяльності – межовий план на ділянку.

    Всього доброго!

    Савченко Олександр
    30%
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Ларисо!

    Наразі правове врегулювання питання використання землі під багатоквартирними житловими будинками здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України “Про землеустрій”, “Про оренду землі”, “Про основи містобудування”, “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521 “Про реалізацію Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”.

    Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за № 927/11207, визначено, що прибудинкова територія – територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

    Так, відповідно до держаних стандартів України (пункт 6.1.1 ДСТУ-Н) площа земельної ділянки з прибудинковою територією кожного багатоквартирного будинку, що відповідає питомій вазі кількості мешканців будинку у сумарній кількості мешканців мікрорайону (кварталу), визначатиметься за формулою:

    Т0 = Тф × (Б0 / Б) , де

    Т0 – земельна ділянка з прибудинковою територією багатоквартирного будинку, га;

    Тф – фактична житлова територія мікрорайону (кварталу), га;

    Б0 — кількість мешканців в багатоквартирному будинку, чол;

    Б — кількість мешканців у мікрорайоні (кварталі), чол.

    Слід зазначити, що на законодавчому рівні не визначено конкретних норм земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків, що є цілком виправданим, оскільки площа, конфігурація вже існуючих будинків різна, а будівництво нових залежить від обсягу та виду будівництва, а також від забезпеченості певного населеного пункту вільними землями.

    Звертаю увагу: що у відповідності до Земельного кодексу України прибудинкові території багатоквартирних будинків відносяться до земель житлової та громадської забудови.

    Земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об’єктів загального користування, належать до земель житлової та громадської забудови. Використання цих земель здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови (стаття 38 Земельного кодексу України).

    Прибудинкова територія складається з:

    · вимощення навколо житлового будинку;

    · смуги озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевого проїзду, тротуару та смуги вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;

    · майданчиків, які призначені для обслуговування мешканців тільки цього будинку, для відпочинку біля входів в житловий будинок, для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучують вказані майданчики між собою;

    · майданчиків для сміттєзбірників;

    · майданчиків для господарських будівель та споруд;

    · спеціально обладнаних майданчиків для паркування автомобілів, що належать мешканцям будинку;

    · в’їздів та виїздів підземних гаражів і автостоянок (у разі їх наявності).

    Суб’єктами права власності на прибудинкову територію можуть бути:

    · територіальні громади – на землі комунальної власності;

    · держава – на землі державної власності;

    · об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

    Хто може розпоряджатися земельною ділянкою:

    У відповідності до ст. 88 Земельного кодексу України, володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а в разі недосягнення згоди – у судовому порядку.

    Договір про спільну часткову власність на земельну ділянку укладається в письмовій формі і посвідчується нотаріально.

    У разі, якщо в багатоквартирному будинку приватизована частина квартир, суб’єктами договору є власники приватизованих квартир та власник прибудинкової території. Якщо в багатоквартирному будинку приватизовані всі квартири, то договір про спільну часткову власність на земельну ділянку має укладатись між співвласниками багатоквартирного будинку.

    Крім того, у багатоквартирному будинку, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, функції такого договору може виконувати статут об’єднання, який має містити умови утримання та правила використання власниками – членами об’єднання прибудинкової території. А всі інші співвласники мають укладати договори з об’єднанням про порядок користування прибудинковою територією та її утримання.

    Учасник спільної часткової власності на прибудинкову територію не має права вимагати виділення належної йому частки зі складу прибудинкової території і не має права на компенсацію за свою частку. Також він не має права на отримання в його володіння та користування частини спільної земельної ділянки.

    Частка співвласника у праві власності на прибудинкову територію відчужується у такому ж порядку, як і його частка у спільному майні багатоквартирного будинку. Тобто, по-перше, під час продажу учасником належної йому частки у спільній частковій власності на земельну ділянку інші учасники не мають переважного права купівлі частки; по-друге, частка у праві власності на прибудинкову територію не може бути самостійним предметом цивільного обігу й відчужується тільки разом із житловим чи нежитловим приміщенням.

    Наразі правове врегулювання питання використання землі під багатоквартирними житловими будинками здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України “Про землеустрій”, “Про оренду землі”, “Про основи містобудування”, “Про регулювання містобудівної діяльності”, “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521 “Про реалізацію Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”.

    Право власності/користування прибудинковою територією:

    Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

    Крім цього, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.

    У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.

    Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.

    У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки співвласників багатоквартирного будинку (частина друга статті 89 Земельного кодексу України). Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом. Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом.

    Прибудинкова територія може перебувати у власності, у постійному або тимчасовому користуванні певних суб’єктів. Погодження документації прибудинкової території може здійснюватись у порядку, визначеному органом місцевого самоврядування.

    Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

    Відповідно до статті 33 цього Закону до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема:

    · реєстрація суб’єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею;

    · координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;

    · вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.

    · розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації.

    Найбільш поширені питання, що виникають з приводу користування прибудинковою територією-це питання що стосуються паркування правил використання прибудинковою територією та паркування біля будинків.

    Наводжу актуальні питання з приводу даного питання, та відповіді на них.

    1) Чи має бути прибудинкова територія забезпечена паркомісцями?

    Є нормативи, що закріплюють забезпечення відповідних об’єктів (будинків) паркомісцями, в тому числі це мають бути гостьові паркомісця та постійні. В спальних районах, відповідно до Держаних стандартів, на дві квартири передбачене одне паркомісце. Фактично, паркомісця – є гостьовими автостоянками, де мешканці зберігають свої автомобілі. Брати плату за паркування у власному дворі – законодавством не передбачено.

    2) Чи мають право співвласники будинку самостійно розпоряджатися прибудинковою територією?

    Наголошую, прибудинкова територія – є спільною власністю співвласників квартир, а отже вони мають право самостійно визначати юридичну долю прибудинкової території (наприклад, чи використовувати її як дитячий майданчик, здійснювати благоустрій чи для паркування власних автомобілів).

    3) Що робити, якщо земельна ділянка під будинком знаходиться у комунальній власності?

    У такому випадку, зазвичай, місцева влада, передає в оренду прибудинкову територію об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), які використовують дану земельну ділянку відповідно до своїх мотивів.

    4) Чи є законним стягнення коштів за парковку на прибудинковій території? Як захистити свої права?

    Залучення фізичних осіб-підприємців компанією забудовників для збирання коштів за паркування, являється прихованою схемою отримання відповідних доходів. Захистити свої права можна шляхом подачі позовної заяви, залучати правоохоронні органи та місцеву владу. Якщо ми говоримо, що земля є комунальною, то необхідно створювати ОСББ та отримати землю в оренду.

    5) Чи можна просто відмовитися сплачувати кошти за паркування та залишати авто поруч з будинком?

    Є ряд земельних ділянок, що використовуються для паркування, це: земельні ділянки, що знаходяться у приватній власності третіх осіб та ті що знаходяться в орендному користуванні третіх осіб. Тобто, якщо власник авто просто почне ставити машини на чужій території, то власник такої земельної ділянки може поставити огорожу та заблокувати проїзд на свою територію.

    6) Що робити, якщо авто блокують та не дозволяють заїхати додому?

    У такому випадку, треба викликати поліцію або подавати позов до забудовника, але судовий процес може тривати роками.

    Отже, співвласники житлового будинку, можуть самостійно визначати долю прибудинкової території, але для цього необхідно об’єднати зусилля: створити ОСББ, отримати земельну ділянку комунальної власності в оренду та домовитись про спільні правила користування такою територією.

    Чи можна приватизувати прибудинкову територію для мешканців будинку на 3 квартири. - на жаль, ні. Ознайомтесь зі статтею за посиланням https://proosbb.info/node/336

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA