Задайте вопрос юристу

907 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

18 августа 2021, вопрос №47196 150₴

Как выселить из квартиры приписанного человека без его согласия

Здравствуйте. Моя бабушка владелица квартиры, в ней приписаны 4 человека (она, дедушка, мать и я). Мать в квартире не живет больше 7 лет, никогда не оплачивала по ней счета, больше года проживает по другому адресу с сожителем. При этом выписываться из нашей квартиры не хочет. По завещанию квартира перейдет ко мне. Есть ли возможность выписать ее без ее согласия? Нужно ли осуществлять ей выплаты? При получении и приватизации квартиры бабушкой мать была записана как участник. Ей 42 года, инвалидности нет. Мне 21.

Ответы юристов (15)

    Охременко Артем Вікторович
    Охременко Артем Вікторович 3 года назад

    Юрист, г. Кропивницкий, 14 лет опыта

    Здраствуйте, Ирина!

    Вопрос: Есть ли возможность выписать ее без ее согласия?

    Ответ:

    Так, є можливість виселити людину без її згоди.

    Вам необхідно подати до суду - Позовну заяву про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням

    Позов повинен подавати власник квартири.

    Правое обгрунтування (Підстави):

    Права власника житлового будинку, квартири визначені ст.386 ЦК України та ст.150 ЖК України, які передбачають права власника використовувати житло для власного проживання, проживання членів сім’ї, інших осіб і розпоряджатися своїм житлом на власний розсуд.

    Відповідно до ч.1 ст.386 Цивільного Кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

    Згідно з ч.2 ст.386 Цивільного Кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню. Звернення до суду із даною позовною заявою про виселення – є однією із форм захисту власником своїх прав.

    Відповідно до ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

    Згідно ст.400 ЦК України недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.

    Статтею 150 ЖК України встановлено, що громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.

    Конституцією України (ст. 41) та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

    Відповідно до ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації проживання здійснюється, у тому числі, на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її такою.

    Таким чином вирішення питання про зняття особи з реєстраційного обліку залежить, зокрема, від вирішення питання про її право користування житловим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства.

    Наведені обставини є достатніми для захисту Ваших прав як власника квартири, а саме усунення перешкод в користуванні шляхом виселення осіб, що в ньому проживають.

    У разі необдності можу допомогти підготувати позов. У разі виникнення додаткових питань звертайтесь.

    З повагою Охременко Артем!

    • Ирина Клиент 3 года назад

      То, что она является участником приватизации и имеет родственные связи с владельцем не будет проблемой?

    Охременко Артем Вікторович
    Охременко Артем Вікторович 3 года назад

    Юрист, г. Кропивницкий, 14 лет опыта

    Вопрос: То, что она является участником приватизации и имеет родственные связи с владельцем не будет проблемой?

    Ответ: Ні проблемою це не буде. Головне скласти заповіт.

    1. "То, что она является участником приватизации".

    Ваша бабуся єдиний власник квартири.

    2. "Имеет родственные связи с владельцем".

    Головне скласти заповіт. Хоч вона і родич, однак у разі складання заповіту власність Спадкодавця (Бабусі) буде переходити тому хто вказаний у заповіті.

    Охременко Артем Вікторович
    Охременко Артем Вікторович 3 года назад

    Юрист, г. Кропивницкий, 14 лет опыта

    Вищевазане стосується питання якщо Бабуся єдиний власник. Квартиру необхідно перевірити по Реєстру речових прав на нерухоме майно - хто власники квартири. (у нотаріуса чи через сайт).

    Ситуація може буде різна, можливо Квартира передана у спільну сумісну власність всім зареєстрованим на той момент. Інформація про це буде в реєстрі.

    Уточнити, якщо вона одноособово власник та ще й буде заповіт на Вас, то жодних проблем не буде.

    Охременко Артем Вікторович
    33.3%
    Охременко Артем Вікторович 3 года назад

    Юрист, г. Кропивницкий, 14 лет опыта

    Якщо власник також і мама, то зняти з реєстрації Ви її не зможете. І по заповіту бабуся зможе Вам передети лише свою частку.

    Адвокат  Євген Олександрович
    33.3%
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте, Ирина!

    В первую очередь нужно определиться в том, что если она принимала участие в приватизации, то она может быть собственником части (доли) в этой квартире, это Вы можете узнать путём ознакомления с документами о приватизации квартиры.

    Если она является собственником части (доли) в этой квартире, то снять с регистрации Вы её вообще не сможете.

    Если же она не является собственником части (доли) в этой квартире, то снять с регистрации Вы её вообще сможете в судебном порядке, путём подачи иска в суд, до этого собрав доказательства того, что она не проживает в этой квартире больше 1 года - Акты ЖЭКа, ОСББ с участием соседей.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text

    "Стаття 405. Право членів сім'ї власника житла на користування цим житлом

    1. Члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

    Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.

    2. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом".

    Всего доброго, удачи Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    16.7%

    Добрый день!

    1. Так как Ваша мать принимала участие в приватизации квартиры, она является совладельцем квартиры.

    Снять совладельца с регистрации (выписать) без его согласия невозможно.

    Статья 41 Конституции Украины гласит, что каждый имеет право владеть, пользоваться и распоряжаться своей собственностью, результатами своей интеллектуальной, творческой деятельности.

    Никто не может быть противоправно лишен права собственности.

    Право частной собственности нерушимо.

    2. Совладельцы могут предложить одному из совладельцев выкупить его долю.

    3. Совладельцы могут потребовать у одного из совладельцев участвовать в содержании совместной собственности, а в случае необходимо обратиться с иском в Суд.

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 3 года назад

    Юрист, г. Харьков, 33 года опыта

    В первую очередь необходимо точно знать является ваша мать собственником квартиры. Это можно узнать посмотрев свидетельство о приватизации. Если она в него включена, то тогда она собственник и тогда выписать ее без ее согласия вы не можете и не можете ее лишить права собственности. Можете только выкупить не долю. Если же она не является собственником, то вы можете в судебном порядке лишить её права пользования жилым помещением без какой-либо компенсации.

    Савченко Олександр
    16.7%
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Ірино!

    1) Якщо ваша мама була прописана в квартирі та брала участь у приватизації, то їй на праві власності належить 1/4 квартири. Інформація про всіх власників повинні бути зазначена у свідоцтві про право власності, виданим органом приватизації.

    ПОЛОЖЕННЯ про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0109-10#Text):

    23. Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян. На підставі вказаного рішення орган приватизації видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, що належать громадянам на праві приватної (спільної сумісної, спільної часткової) власності.

    2) Якщо ваша мама дійсно є співвласником, то зняти її з реєстрації місця проживання не вдасться навіть у судовому порядку. Адже, відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

    Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

    3) Якщо все-таки ваша мама не є співвласником, то без її згоди виписати її можна тільки в судовому порядку.

    Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

    Втрата права користування житлом:

    1. відсутність наймача або членів його сім’ї в жилому приміщення без поважних причин понад 6 місяців (стаття 71 Житлового кодексу Української РСР);
    2. відсутність членів сім’ї власника жилого приміщення без поважних причин понад 1 рік (стаття 405 Цивільного кодексу України).

    Перелік осіб, які є членами сім’ї власника житла визначено в статті 64 Житлового кодексу УРСР, зокрема, до членів сім’ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім’ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Добрый день, Ирина!

    Опираясь на то, что вы описали, я вижу, что мать является таким же сособственником как и ваша бабушка.

    Участник приватизации - это собственник жилья.

    Поэтому здесь вопрос не прописки больше вас должен волновать, а факт наличия доли в собственности у вашей матери.

    Завещать бабушка может только то, что принадлежит ей.

    Возможно мы все заблуждаемся, поэтому анализ -кто собственник по квартире точно должен делаться по документам. Текущим - на право собственности.

    Если же поднимать отдельно вопрос прописки - то он решается, если она не будет собственником.

    Набирайте, если остались вопросы, через контакты на сайте.

    Фараон Катерина Леонідівна
    Фараон Катерина Леонідівна 3 года назад

    Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта

    Доброго дня, Ірина!

    Так, для початку потрібно визначитись чи Ваша мама не є співвласником даної квартири. Ви можете це перевірити у документах на право власності. Також Ви можете звернутись в місцеве БТІ або до державного реєстратора (якщо процедура приватизації квартири була завершена). Тоді буде зрозуміло яка частина квартири або в цілому буде Вами успадкована.

    Щодо зняття реєстрації місця проживання примусово, можливо тільки в судовому порядку (при наявності доказів, а саме Акту про фактичне проживання особи, Довідки про місце реєстрації, які видає органи ЖЕКу або ОСББ, а також інших документів), але це при умові, якщо мама не є співвласником квартири.

    Готова відповісти на додаткові запитання.

    Успіхів Вам!

    Крижановська Єлізавета Сергіївна

    Доброго дня! Якщо Ваша бабуся єдиний власникто подавши до суду позовну заяву про визнання особи втратившої право користування житловим приміщенням, у Вас не буде проблем зі зняттям матері з реєстрації через рішення суду.у разі якщо вона є співвласником спірного приміщення, подавати до суду такий позов немає сенсу, оскільки власник має повне право бути зареєстрованим у своїй власності.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Станом на 1.07.19 р. Є 3 варіанти зняття людини з реєстрації в помешканні:

    • добровільне звернення;
    • за рішенням суду;
    • згідно свідоцтву про смерть.

    Перший варіант передбачає:

    Необхідно звернутися в ЦНАП або інший державний орган з такими функціями за місцем проживання або за адресою, де людина збирається зареєструватися. Заповнюється заява на зняття з реєстрації встановленого зразка, до якого додається квитанція про оплату адміністративного збору та необхідні документи:

    документ, у який вносяться відмітка про зняття з реєстрації;

    військовий квиток або посвідчення про приписку.

    Другий варіант передбачає: ( подається позов до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням з наступним обгрунтуванням):

    У судовому порядку з чітких підстав:

    член сім'ї не проживає в квартирі тривалий час і свідки (сусіди) можуть це підтвердити; мешканець був зареєстрований з порушенням українського законодавства; мешканець колишній власник нерухомості, який відмовляється зніматися з реєстрації після завершення угоди.

    Можна зняти з реєстрації через суд, якщо він без поважних причин не проживав в квартирі протягом року – для членів сім'ї (родичів і тих, з ким велося спільне господарство), або півроку – для інших осіб.

    У судовому порядку знімаються з реєстрації мешканці, які: не мають законних прав на проживання за адресою; визнані безвісно відсутніми; оголошені померлими; порушують правила спільного проживання; використовують жиле приміщення не за призначенням; псують майно або квартиру.

    Третій варіант передбачає:

    Подачу документів до органів реєстрації з додаванням свідоцтва про смерть мешканця і таким чином реєстратор проводить всі необхідні дії.

    Якщо Ваша бабуся единий власник , квартири , вона може через суд зняти з реєстрації інших зареєстрованих у помешканні.

    Суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів - одного місяця.

    2. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду справи, суд ухвалою може подовжити розгляд справи, але не більш як на п'ятнадцять днів. Відповідно

    до статті 157 Цивільного процесуального кодексу України.

    Якщо всі докази зібрано ,процесуальний порядок дотримано, суддя не перевантажений справами в інших засіданнях, то у термін 2 місяці питання вирішується, якщо відповідач не буде оскаржувати рішення суду. Але кожна судова справа має своіі особливості .

    З повагою

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n1757):

    "Стаття 322. Тягар утримання майна

    1. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом...

    Стаття 346. Підстави припинення права власності

    1. Право власності припиняється у разі:...

    2) відмови власника від права власності;...

    8) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника;...".

    Мать, как участник приватизации квартиры, является ее сособственником. Как вариант лишения ее права собственности на долю в квартире, обратить взыскание в судебном порядке на эту долю в счет погашения стоимости содержания квартиры с ее стороны. Определите сумму коммунальных платежей по квартире за последние 3 года, определите часть матери в этой сумме, направьте матери заявление (заказным письмом с уведомлением о вручении) о выплате этой суммы или ее погашения в счет отказа от доли в квартире с возможной доплатой с Вашей стороны.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    Есть ли возможность выписать ее без ее согласия? Нужно ли осуществлять ей выплаты? При получении и приватизации квартиры бабушкой мать была записана как участник. Ей 42 года, инвалидности нет. Мне 21.

    1. если мама участвовала в приватизации - снять с регистрации у вас не получится даже через суд

    2. если мама не участвовала в приватизации - снять с регистрации ее можно через суд

    3. бабушка завещать вам сможет только свою часть - если у нее в собственности вся квартира - то всю если часть - напр. 1\4 - то 1\4


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Законы 46 0 24 мар. 2025
Официальный блог Юристы.UA 189 0 17 мар. 2025
Официальный блог Юристы.UA 307 0 28 февр. 2025