Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 15 декабря 2021, вопрос №53206 100₴

Наследство в Украине будучи гражданином России

Я гражданин России. Проживаю в Украине более 10 лет. Год назад женился на Украинке. Вместе жили все эти 10 лет. Недавно она умерла. Могу ли я претендовать на её квfртиру? Если да, то какие документы должен оформить? У неё есть совершеннолетняя дочка, может ли она претендовать на квартиру? Спасибо за ответ!

Ответы юристов (9)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    30%

    Здравствуйте, Сергей!

    Если не было завещания, тогда говорим о наследстве по закону.

    Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

    1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    То есть, переводя на русский, Вы и дочь являетесь наследниками первой групы.

    Если вы жили с умершой на момент смерти, то согласно законодательства Вам вообще не нужно подавать заявление о вступление в наследства, но лучше это сделать или по крайней мере уточнить этот момент у нотариуса по месту открытия наследственного дела.

    Удачи!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Згідно ст. 1222 Цивільного кодексу України , спадкування може проходити , як за заповітом так і за законом(якщо не має заповіту), спадкоемцями можуть бути особи , які перебували у родинних відносинах з спадкодавцем та спільно проживали або вели господарство, також діти спадкодавця ( які були народжені після його смерті, але зачаті за життя спадкодавця.).

    Майно померлого підлягає поділу наступним чином:

    Діти --- батьки --- дружина (з якою укладено шлюб) у рівних частинах.

    Якщо серед спадкоємців є пенсіонери , діти , особи з інвалідністю , вони мають право на обов язкову частку незаежно від заповіту за законом

    Особи які проживали та були зареєстровані на момент смерті з померлим, вважаються такими , що автоматично прийняли спадок, якщо письмово не відмовились. (ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ОБОВ ЯЗКОВУ ЧАССТКУ У СПАДКУ У БУДЬ-ЯКОМУ ВИПАДКУ).

    Необхідно у термін 6- ти місяців подати заяву нотаріусу про прийнняття спадщини за місцем знаходження майна померлого.( перелік документів надає нотаріус , які необхідно зібрати для оформлення)

    Розмір державного збору за нотаріальні послуги Вам обрахує конкретний нотаріус.

    Експертну оцінку робить суб єкт оціночної діяльності, який має відповідний сертифікат - оцінку замовляють спадкоемці самостійно( якщо в складі майна є об єкти цінностей та антикваріату.) ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України". За результатами оцінки необхідно сплатити податок державі за окремі предмети та подати декларацію про майновий стан та доходи до ДФС за місцем реєстрації в якій серед іншого зазначити про отримання майна у спадок.

    У Вашому випадку оцінка майна є необов язковою.(якщо немає антикваріату)

    Що треба зробити для того, щоб прийняти спадщину:

    Потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем проживання та знаходження майна спадкодавця (батька) в Україні із заявою про прийняття спадщини із доданими документами (ст. 1269 ЦК України), до яких відносяться:

    • 1) паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;

    • 2) свідоцтво про смерть спадкодавця;

    • 3) заповіт, якщо такий є;

    • 4) якщо Ви вступаєте у спадок за Законом, потрібно взяти документ, що підтверджує родинні відносини зі спадкодавцем: це може бути свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і так далі;

    • 5) також потрібна довідка з компетентних органів про те, хто проживав з померлим на дату смерті.

    • 6) правовстановлюючі документи на все майно, про яке вам відомо, що воно буде успадковане.

    • Щодо правовстановлюючих документів, то бажано принести їх одразу, оскільки на їх основі нотаріусом робляться запити до державних органів: стосовно земельної ділянки – до Держземагентства – вони нададуть витяг з державного земельного кадастру (якщо ж акт на землю у вас старого зразка, то будуть робити нову документацію, оформлювати кадастровий номер, що займе певний час та потребуватиме додаткових витрат); будинок/квартира – БТІ – 2 довідки: хто власник і що немає самочинного будівництва; автомобіль – МРЕО (нині – сервісний центр МВС) – чи не в угоні (не викрадено); майнові паї – СільРада – довідка про суму, що належить до виплати; вклад у банку – Банк і т.д.

    Більш детально щодо документів, необхідних для відкриття спадкової справи, краще звернутись до нотаріуса безпосередньо.

    Строк подання заяви та відповідних документів, як вже було зазначено, - 6 місяців з моменту смерті батька, але рекомендується не відтягувати.

    Що потрібно платити за отримання спадщини:

    По суті, потрібно заплатити лише за послуги нотаріуса, мито, за додаткові послуги. Ціна в приватних нотаріусів визначається індивідуально, тому наперед сказати ціну, скільки Вам буде потрібно заплатити неможливо. Це буде залежати від нотаріуса та необхідності вчинення різних дій, в т.ч. технічного характеру, ним для оформлення спадщини.

    Щодо отримання пенсійних виплат спадкодавця:

    Заяву про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера особа по-дає до органу Пенсійного фонду України, в якому помер¬лий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

    Недоотримана пенсія, котра по місяць смерті належала по¬мерлому пенсіонерові й зали¬шилася недоотриманою, під¬лягає виплаті членам його сім'ї, які проживали разом із ним на день смерті, а також непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утри¬манні, незалежно від того, чи проживали вони разом із по¬мерлим пенсіонером, чи ні. Для цього члени сім'ї подають у Фонд заяви та надають не-обхідні документи.

    Необхідними є ті документи, які визначають належність заявників до членів сім'ї по¬мерлого пенсіонера. Та якщо заявники не перебували на утриманні пенсіонера, то не¬обхідно підтвердити факт спільного проживання з по¬мерлим на час його смерті.

    Заяви про виплату недоотриманої пенсії можна пода¬вати через представника за довіреністю або надсилати поштою. Особливістю подачі заяви в такий спосіб є те, що заяву слід надавати з усіма необхідними документами.

    Заяву про виплату недоотриманої пенсії члени сім'ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті.

    Через шість місяців заяву на одержання недоотриманої пенсії померлого пенсіонера приймуть за наявності свідо¬цтва про право на спадщину, яке оформив нотаріус. У цьому разі додаткових документів про родинні стосунки та спіль¬не проживання надавати у Фонд не потрібно.

    Процедура отримання недоотриманої пенсії

    Питання виплати недоотриманої пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера регулюється статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам родини, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті. Непрацездатним членам сім'ї, котрі знаходилися на утриманні померлого, недоотримана пенсія виплачується незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні.

    Підтвердити належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) можливо штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду. Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером. Також, у окремих випадках - довідкою з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування. Якщо члени сім’ї були зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, вони не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, тобто, у паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.

    Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. Це або близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

    У разі відсутності членів родини або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

    Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України

    Згідно з п 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, – заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

    До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:

    • відповідна заява.

    • паспорт заявника,

    • свідоцтво про смерть,

    • документи, що підтверджують родинні стосунки,

    • документи про спільне проживання разом з померлим.

    Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї або рішення суду.

    Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.

    Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.

    Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії діляться між заявниками порівну.

    Недоотримана пенсія може виплачуватися за довіреністю.

    Недоотримана пенсія виплачується через відповідне відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України. Разові доручення дійсні до кінця місяця, у якому вони були виписані.

    Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до спливу 6 місяців з дня смерті пенсіонера.

    Після 6 місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.

    Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.

    Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера як спадщини

    Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із пенсіонером на момент смерті, для отримання недоотриманої суми пенсії їм необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.

    Згідно статті 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, але в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Відповідно до статті 9–1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадок необхідно не пізніше 6 місяців із дня смерті особи. Після вступу в спадщину й на підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину, спадкоємці зможуть отримати недоотриману пенсію померлої особи.

    Вартість оформлення недоотриманої пенсіїОтримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України повністю безкоштовне.

    Щодо отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера, як спадщини, залежить від того у якого нотаріуса приватного чи державного буде відкрита спадкова справа. Якщо спадкова справа відкрита у державного нотаріуса, за видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується сума в розмірі 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, відповідно до Декрету КМУ України «Про державне мито». Але можливі додаткові витрати на проведення нотаріальних дій (поштові витрати і т.д.). Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій стягують плату розмір якої визначається за домовленістю сторін, але не менше від розміру ставок державного мита, яке стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії, відповідно до Указу Президента України від 10 липня 1998 року № 762/98 9 «Про впорядкування справляння плати за навчання нотаріальних дій» .

    Через консульство подайте заяву поштою нотаріусу ,вони уповноважені вчиняти нотаріальні дїї

    Треба буде прибути в Україну для отримання свідоцтва на спадок, або видати довіреність через консульство ,аби довірена особа отримала свідоцтво за довіреністю з перекладом на укр мову ,та направила вам поштою в РФ.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 3 года назад

    Юрист, г. Харьков, 33 года опыта

    Вы муж наследодателя являетесь наследником первой очереди, как и совершеннолетняя дочь вашей жены, она тоже наследник в таких же правах. Но вам как иностранцу и нерезиденту придётся платить налог в размере 18% налог на доход и 1.5% военный сбор. Документы: писать заявление нотариусу по месту жительства жены на выступление в наследство и там нотариус вам выдаст точный перечень документов необходимый для вступления в наследство. Выдаст вам запросы на получение информации из различных реестра и учреждений, которые именно в вашем случае нужны и квитанции на оплату необходимых сборов. Это все лучше уточнять непосредственно у нотариуса.

    Танача Юлія  Антонівна
    30%

    Добрый день, Сергей!

    Если отсутствует завещание, наследование происходит по закону, в порядке очередности.

    Наследниками 1 очереди после смерти супруги будут: дети, родители и Вы, переживший супруг.

    Все живые родственники супруги ( из первой очереди) имеют право на наследство.

    Наследуется имущество в равных долях, если наследники не договорятся о другом.

    Для вступления в наследство Вам необходимо до истечения 6 месяцев со дня смерти супруги обратиться в нотариальную контору по месту ее последней прописки с заявлением о принятии наследства.

    Вы как иностранец -резидент Украины налог на наследуемое имущество не платите. Имеет значение именно статус резидента, а не гражданство.

    Удачи Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    40%

    Добрый вечер!

    1. Наследниками первой очереди являются супруги, дети и родители умершего и наследуют в равных долях имущество наследодателя.

    2. В Вашем случае Вы и дочь Вашей покойной жены имеете равные права на наследство.

    3. Для получения наследства Вам необходимо обратиться к нотариусу по месту смерти Вашей жены, предоставить необходимые документы (свидетельство о смерти, документы о родстве, документы на квартиру).

    Нотариус откроет наследственное дело и через шесть месяцев после смерти наследодателя Вы получите Свидетельство о наследстве.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Сергій!

    Відповідно до ст. 71 Закону України "Про міжнародне приватне право" спадкування нерухомого майна, яке знаходиться в Україні, регулюється правом Україні. Це означає, що для успадкування нерухомого майна, необхідно пройти процедуру, передбачену законодавством України, і не має значення, де складений заповіт чи де востаннє проживав та помер спадкодавець (є деякі винятки, але ми їх розглянемо в іншій статті).

    Загалом, згідно українського законодавства не має відмінностей у порядку спадкування громадянами України та громадянами інших держав чи нерезидентами.

    Відмінності є тільки у розмірі податку, який необхідно сплатити за успадковане майно.

    Тому, як іноземним громадянам, так і громадянам України, законодавством надано строк 6 місяців для прийняти спадщини.

    Це, умовно назвемо, згода спадкоємця прийняти спадщину, яка виражається через подання до нотаріуса письмової заяви щодо готовності прийняти спадок.

    Зверніть увагу, що до спливу 6-ти місячного терміну від смерті спадкодавця необхідно подати тільки заяву. Питання щодо оформлення права власності на спадкове майно протягом цього періоду часу не вирішується.

    Узагальнюючи вищесказане, можемо поділити процес спадкування на два етапи: перший – прийняття спадщини, другий – оформлення права власності на спадкове майно.

    Щодо першого етапу є часові рамки в шість місяців, щодо другого етапу – оформлення спадщини, спадкоємець не обмежений в часі.

    Потрібно обирати нотаріуса за місцем знаходження спадкового майна (чи основної його частини) або за місцем останнього проживання померлого. Це може бути як державний, так і приватний нотаріус. У кожного нотаріуса свої порядки роботи та ціни на послуги.

    Як відбувається спадкування, покроково?

    Етап перший - відкриття спадщини:

    Складання заяви у нотаріуса щодо прийняття спадщини.

    Обраний нотаріус в Україні вкаже, яку саме заяву і якого зразка він хоче від спадкоємця для відкриття спадщини. Вказану заяву повинен спадкоємець підписати особисто.

    У разі, коли спадкоємець перебуває за межами України, таку заяву також необхідно завірити у іноземного нотаріуса. Це можна зробити разом з оформленням довіреності, так як процедура у іноземного нотаріуса буде однаковою для цих двох документів.

    Хоча й заява є основним документом на першому етапі спадкування, все ж не варто недооцінювати важливість підготовки інших документів, які б засвідчили право спадкоємця на звернення до нотаріуса щодо спадку. Документи, які підтвердять родинні стосунки з померлим є обов’язковими для подачі нотаріусу. Чужа людина, яка не має родинних стосунків з спадкодавцем (за винятком, якщо вона вказана в заповіті чи є договір довічного утримання) не може подати заяви на прийняття спадщини до нотаріуса.

    Перелік документів які є обов’язковими для подачі нотаріусу на першому етапі (може змінюватися залежно від конкретної ситуації):

    - Копія паспорта спадкоємця.

    Якщо спадкоємець самостійно з оригінал паспорта не приходить до нотаріуса, то довірена особа подає завірену нотаріально копію. Якщо це паспорт іноземної країни, то завірена нотаріально копія повинна містити також і переклад паспорта на українську мову.

    - Довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків РНОКПП (так званий ідентифікаційний код виданий податковою інспекцією).

    Ідентифікаційний код є обов’язковим документом як для громадян України так і для іноземців. Виготовити ідентифікаційний код іноземцю потрібно заздалегідь. Довірена особа за наявності у неї оригіналу довіреності зможе це зробити в податкових органах будь якого обласного центру.

    - Свідоцтво про смерть спадкодавця.

    Відкриття спадкової справи – це перший етап, який необхідно здійснити саме до спливу 6-ти місячного строку після смерті спадкодавця. Результат цього етапу - отримання Витягу про реєстрацію спадкової справи засвідчує. Усі наступні дії (подання документів на спадкове майно, його оформлення та отримання свідоцтва на спадщину) здійснюється після спливу 6-ти місячного терміну.

    Другий етап - оформлення спадщини:

    Наступний етап зазвичай потребує більше часу, оскільки нотаріус повинен перевірити всі нюанси та право спадкодавця на то чи інше майно яке передається у власність спадкоємця. Якщо необхідних документів немає, то їх необхідно буде відновити. Також, нотаріус направляє запити до компетентних органів за для отримання підтвердження про права спадкодавця на певне майно, а це потребує час.

    На цьому етапі необхідно подати нотаріусу всі наявні документи, які засвідчать право власності померлого на спадкове майно (в тому чи іншому випадку документи можуть значно відрізнятися):

    1. Правовстановлюючі документи на все успадковане майно (оригінали).

    Подаються саме оригінали (чи дублікати, якщо оригінал втрачений), оскільки нотаріус ставить відмітку на оригінал документа, і в такий спосіб зазначає зміну права власності на об'єкт, чи його частину (якщо є декілька співвласників).

    До правовстановлюючих документів належать: свідоцтво про право власності, договір дарування, договір купівлі-продажу, договір міни, свідоцтво про придбання з публічних торгів тощо. У разі відсутності правовстановлюючих документів, попередньо необхідно здійснити пошук та відновлення документів на майно. Якщо майно раніше реєстрували в електронних реєстрах, то нотаріус може самостійно взяти інформацію про дане майно з реєстрів;

    2. Експертна оцінка нерухомого майна (якщо спадкоємець зобов’язаний платити податок).

    Для отримання оцінки нерухомого майна щодо його вартості необхідно звернутись до сертифікованого експерта чи фірми, яка уповноважена здійснювати такі дії. Експертна оцінка надається нотаріусу разом з іншими документами, так нотаріус має можливість перевірити відповідність суми сплаченого податку спадкоємцем до чинного законодавства. Адже сума податку, яку необхідно сплатити вираховується у процентному співвідношенні до суми зазначеної в експертній оцінці.

    3. Квитанція про сплату податку.

    Об’єкти спадкування (тобто спадкове майно) оподатковуються податком на доходи фізичних осіб. Від сплати цього податку звільняються особи першого та другого ступеня спорідненості.

    Варто зазначити, що навіть якщо спадкоємець підпадає під категорію осіб, що звільняються від сплати такого податку, але він є не резидентом, йому прийдеться сплатити суму у 18% від оціночної вартості майна.

    Сплата податку на спадкове майно повинна відбутись до дня нотаріального оформлення об'єктів спадщини – видачі свідоцтва про право на спадщину, або ж в день видачі свідоцтв про право на спадщину, але не пізніше.

    Іноземні громадяни ще додатково оплачують військовий збір, який становить 1,5% від оціночної вартості майна.

    На ставку податку впливає не ступінь спорідненості з спадкодавцем, а податковий статус спадкоємця - резидент чи нерезидент.

    Всього доброго!

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Добрый день, Сергей!

    Да, можете. Вы и дочь Вашей супруги имеют права на квартиру и иное имущество.

    Для реализации этого права вам необходимо подать документы по месту смерти в нотариальную контору (заявление о принятии наследства).

    Набирайте, если будут вопросы.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Налоговый кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17):

    "Стаття 14. Визначення понять

    14.1. У цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:...

    14.1.213. резиденти - це:...

    в) фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

    У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

    Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності...

    14.1.263. членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені...

    РОЗДІЛ IV. ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ...

    Стаття 174. Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав...

    174.2. Об'єкти спадщини оподатковуються:

    174.2.1. за нульовою ставкою:

    а) об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;.." -

    в этой части в целях налогообложения Вы являетесь резидентом Украины и как наследник первой степени родства освобождены от налогообложения при принятии и оформления наследства.

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 1297. Обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину...

    2. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.";

    "Стаття 356. Право спільної часткової власності

    1. Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

    2. Суб'єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади...

    Стаття 358. Здійснення права спільної часткової власності

    1. Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

    2. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

    3. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.

    4. Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов'язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно...

    Стаття 362. Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності

    1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі...";

    "Стаття 228. Правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок, вчинений з метою, що суперечить інтересам держави і суспільства

    1. Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

    2. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним..." -

    в этой части:

    во-первых, квартира, в случае подачи дочерью покойной жены заявления о принятии наследства, квартира после оформления наследства будет являться общей долевой собственностью вас-наследников с определением доли каждого наследника;

    во-вторых, право собственности на квартиру каждого из наследников будет зарегистрировано нотариусом в Реестре вещных прав на недвижимое имущество одновременно с оформлением наследства;

    в-третьих, как собственники квартиры наследники вправе или самостоятельно заключить договор о порядке пользования квартирой, или, в случае спора, обратиться в суд с иском об установлении порядка пользования квартирой ее собственниками;

    в-четвертых, в случае распоряжения (продажи и т.п.) своей долей одним из собственников другой собственник имеет право преимущественной покупки этой доли, при этом, в случае спора о цене этой доли - по действительной цене, т.е. по согласно оценки квартиры;

    в-пятых, фактически, как представляется, Вы с дочерью покойной жены являетесь самостоятельными, отдельными семьями. В этой связи, учитывая, что семья является отдельной, самостоятельной ячейкой общества, что Конституция Украины запрещает вмешательство в личную и семейную жизнь (ст.32), я лично, на основании приведенной ст.228 ГК, считаю невозможным и ничтожным продажу одним из собственников своей доли третьему, чужому лицу. Единственным способом пользования квартирой считаю установление порядка пользования нею (или передачу общим решением в аренду) или продажу своей доли другому собственнику;

    в-шестых, в случае пользования квартирой полностью одним из собственников, другой собственник вправе требовать компенсации за пользование этой своей доли.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    Могу ли я претендовать на её квfртиру? да

    Если да, то какие документы должен оформить? полный перечень документов - Вам скажет нотариус - а основные - св. о браке, св. о смерти, Ваш паспорт, код . посвидка, документы на квартиру

    У неё есть совершеннолетняя дочка, может ли она претендовать на квартиру? да

    нужна детальная консультация - обращайтесь через сайт Или найдите мои контакты - проконсультирую С уважением Виктория Костромина


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA