Начните консультацию с юристом онлайн
Я программист и работаю на фрилансе, один из заказчиков предложил заключить договор про надання послуг. Мы заключили договор при личной встрече, он заплатил по предоплату и через некоторое время пропал. Работа давно сделана, но передать я её не могу. Меня интересует даже не вопрос полной оплаты, а стоит ли мне опасаться, что он появиться через год и потребует огромную неустойку. Договор я заключил, как физическое лицо
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеДоброго вечора, Данило!
Справа в тому, що все таки для максимально якісної консультації непогано було б побачити сам договір, і його пункти, у тому числі щодо відповідальності сторін.
Однак незважаючи на відсутність договору мушу зазначити, що неустойка, як і пеня або інші види відповідальності, настають виключно у випадку невиконання або неналежного виконання стороною взятих на себе зобов'язань.
У Вашому ж випадку я не вбачаю у Ваших діях невиконання або неналежного виконання умов договору. Навпаки, робота виконана, однак замовник не приймає її виконання.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо брати дослівно, Ви не несете відповідальності, що послуга не споживається в процесі певної дії, з однієї сторони, і виконати за замовленням іншої певну діяльність, з іншої сторони.
Тому переконаний, що теоретично вимога про сплату неустойки, або іншого виду відповідальності - є нікчемною і не міститиме під собою жодних правових підстав.
Успіхів!
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Данил!
"Я программист и работаю на фрилансе, один из заказчиков предложил заключить договор про надання послуг. Мы заключили договор при личной встрече, он заплатил по предоплату и через некоторое время пропал. Работа давно сделана, но передать я её не могу. Меня интересует даже не вопрос полной оплаты, а стоит ли мне опасаться, что он появиться через год и потребует огромную неустойку. Договор я заключил, как физическое лицо"?
- Вам необходимо составить акт выполненных работ, с указанием всего объёма выполненных работ и направить вместе с письмом-сообщением в адрес заказчика на адрес, который указан в договоре об оказании услуг, почтой ценным письмом с описью вложения и уведомлением.
При наличии вопросов обращайтесь! Всего доброго, удачи Вам!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДобрый вечер!
В договоре должен быть адрес заказчика.
Направьте по этому адресу заказной письмо с уведомлением и с описью вложения, что заказ выполнен и что заказчик может принять работу и расчитаться с Вами за сделанную работу.
По норме части 1 статьи 853 ГК Украины заказчик обязан принять работу, выполненную подрядчиком согласно договору подряда, осмотреть ее и в случае выявления допущенных в работе отступлений от условий договора или других недостатков немедленно заявить о них подрядчику.
Если заказчик не сделает такого заявления, он утрачивает право в дальнейшем ссылаться на эти отступления от условий договора или недостатки в выполненной работе.
В соответствии с частью 4 статьи 882 ГК Украины передача работ подрядчиком и принятие их заказчиком оформляется актом, подписанным обеими сторонами. В случае отказа одной из сторон от подписания акта об этом указывается в акте и он подписывается второй стороной.
Акт, подписанный одной стороной, может быть признан судом недействительным лишь в случае, если мотивы отказа второй стороны от подписания акта признаны судом обоснованными.
Согласно нормам действующего законодательства подрядчик не должен совершать никаких действий по принуждению заказчика к подписанию акта выполненных работ, а должен лишь констатировать факт отказа от подписания акта.
Вместе с тем обязанность принять выполненные работы, а в случае выявления недостатков работ – немедленно о них заявить (в том числе, путем мотивированного отказа от подписания акта выполненных работ) законом возложена именно на заказчика.
Итак, заказчик в нарушение требований статей 853, 882 ГК Украины безосновательно отказался от принятия работ, своевременно не заявив об их недостатках (при наличии таких). Следовательно, он не освобождается от обязанности оплатить работы, выполненные по договору подряда (постановление Высшего хозяйственного суда Украины от 11.05.2012 № 21/5005/14068/2011).
Такая же позиция изложена в обзорном письме Высшего хозяйственного суда Украины от 18.02.2013 № 01-06/374/2013 "О практике решения споров, связанных с выполнением договоров подряда (по материалам дел, рассмотренных в кассационном порядке Высшим хозяйственным судом Украины)".
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Андрей Владимирович, своим ответом Вы добросовестно скопировали, "передрали" статью, не задумываясь, что в статье ссылаются на документы Высшего хозяйственного суда, что не имеет отношения в данном случае. Кроме того, сама автор статьи, ссылаясь на документы хозяйственного суда, перед этим аргументирует нормами Гражданского, а не Хозяйственного кодекса. Надо было в статье определиться: "или крестик снять, или трусы надеть".
Юрист, г. Харьков, 33 года опыта
Если вы заключали договор значит у вас есть адрес, а может и электронный адрес заказчика. Вам надо на адрес заказчика написать письмо - уведомление, в котором сообщить, что работа, предусмотренная условиями договора выполнена и потребовать от заказчика ее принятия и оплаты. Уведомление необходимо отправить письмом с описью о вложении на адрес заказчика. Этим действием вы исключите все возможные претензии заказчика о невыполнении работы в срок установленный договором. У вас договор подряда, а по договору подряда подрядчик обязуется выполнить работу в срок обусловленный договором и надлежащим образом. Об окончании выполнения работ подрядчик уведомляет заказчика для принятия выполненных работ заказчиком.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Глава 63 ПОСЛУГИ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 901. Договір про надання послуг
1. За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
2. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання...
Стаття 903. Плата за договором про надання послуг
1. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором...
Стаття 906. Відповідальність виконавця за порушення договору про надання послуг
1. Збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором...
Стаття 907. Розірвання договору про надання послуг
1. Договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.
Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.";
"Стаття 549. Поняття неустойки
1. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
2. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
3. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання...
Стаття 570. Поняття завдатку
1. Завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.
2. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
Стаття 571. Правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком
1. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора.
Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.
2. Сторона, винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором.
3. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.";
"Стаття 625. Відповідальність за порушення грошового зобов'язання
1. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
2. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.";
"Стаття 853. Обов'язок замовника прийняти роботу, виконану підрядником...
5. Якщо замовник протягом одного місяця ухиляється від прийняття виконаної роботи, підрядник має право після дворазового попередження продати результат роботи, а суму виторгу, з вирахуванням усіх належних підрядникові платежів, внести в депозит нотаріуса, нотаріальної контори на ім'я замовника, якщо інше не встановлено договором.
6. Якщо ухилення замовника від прийняття виконаної роботи спричинило зміну строку здачі роботи, вважається, що право власності на виготовлену (перероблену) річ перейшло до замовника у момент, коли мало відбутися її передання.";
"Стаття 594. Право притримання
1. Кредитор, який правомірно володіє річчю, що підлягає передачі боржникові або особі, вказаній боржником, у разі невиконання ним у строк зобов'язання щодо оплати цієї речі або відшкодування кредиторові пов'язаних з нею витрат та інших збитків має право притримати її у себе до виконання боржником зобов'язання.
2. Притриманням речі можуть забезпечуватись інші вимоги кредитора, якщо інше не встановлено договором або законом...
Стаття 597. Задоволення вимог за рахунок речі, яку притримує кредитор
1. Вимоги кредитора, який притримує річ у себе, задовольняються з її вартості відповідно до статті 591 цього Кодексу.";
"Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду
1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини...".
Во-первых, представляя, что ваш договор заключен в письменной форме, если в этом договоре не предусмотрены санкции (неустойка), то неустойка не может быть применена.
Во-вторых, суммы полученной Вами предоплаты будет иметь силу задатка, если в договоре прямо указано об этом; в этом случае сумма задатка, если заказчик "пропал", остается у Вас. В противном (если предоплата не названа задатком) эта сумма является авансом и не имеет силы задатка.
В-третьих, поскольку работа Вами выполнена, но заказчик не принял ее, Вы вправе требовать полной оплаты работы (услуги) с начислением на сумму долга сумму инфляции за истекший период, а также неустойку в размере 3% годовых за время просрочки платежа независимо, что санкции вообще не предусмотрены договором - применению подлежит законная, а не договорная неустойка.
В-четвертых, до полного расчета с Вами заказчиком Вы вправе придержать предмет выполненной работы (услуги).
В-пятых, если предоплатой была оплачена работа (услуга) полностью и работа (услуга) Вами выполнена, а заказчик уклоняется от ее принятия, считается, что право собственности перешло к заказчику в момент, указанный в договоре о передаче работы (услуги). Если работа (услуга) оплачена, направьте заказчику два извещения, сообщения о выполнении работы (услуги) и необходимости принять ее; если это компьютерная программа - направить на электронный адрес заказчика.
В-шестых, в гражданском праве, в отличие от уголовного, действует не презумпция невиновности, а презумпция виновности - сторона, причинившая вред другой стороне, обязана возместить этот вред, если не докажет, что вред причинен не по ее вине. При этом, вред неисполнением денежного обязательства не освобождает должника отсутствием его вины.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Добрый день!
Вам нужно составить акт выполненых работ указать весь обьем услуг , подписать и отправить его на адрес заказчика ценным письмом с уведомлением и описью вложения с вручением , сохранить квитанцию как доказательство.
У него есть 3 года , что бы обратиться в суд с момента как ему вручат Ваше письмо - это общая исковая давность согласно ст.257 ЦК Украины.
Безусловно, вы имеете право на защиту своих прав и в случае отказа в оплате на обращение в суд с требованием обязать ответчика оплатить вашу работу.
Первое: заказчик обязан принять и оплатить вашу работу (ст. 837 Гражданского кодекса Украины)
Цена вашей услуги и сроки оплаты должны быть прописаны в договоре. Если в договоре не указана цена работы, она устанавливается решением суда за аналогичные работы (ст. 843 Гражданского кодекса).
Обязательство должно исполнятся надлежащим образом согласно условий договора (ст. 526 Гражданского кодекса).
Если в договоре был указан срок оплаты, она должна быть произведена в указанный срок. Если срок в договоре указан не был, вы можете требовать исполнить обязанность заказчика оплатить вашу работу в любое время, а заказчик - выполнить обязательство по оплате в течении 7 дней со дня предъявления вашего требования (ч. 2 ст. 530 Гражданского кодекса).
Поэтому для начала обратитесь ценным письмом или с претензией под отметку о получении на вашем экземпляре с требованием оплатить вашу работу.
По неустойке за неуплату:
Ст. 625 Гражданского кодекса должник не освобождается от ответственности при невозможности выполнить денежное обязательство.
Должник, который просрочил выполнение денежного обязательства, по требованию кредитора обязан уплатить сумму долга с учетом установленного индекса инфляции за все время просрочки, а также три процента годовых от просроченной суммы, если иной размер процентов не установлен договором или законом.
Вот основные нормы закона, на которые вам стоит ссылаться.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Добрый день, Данил!
Вам необходим факт уведомления о готовности работы/услуг к сдаче.
Но вариант реалиации этого факта зависит от условий договора, как вы это прописали.
Направьте скан.копию договора с условиями для ознакомления.
Набирайте.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо вашого питання
Погоджуюсь з колегами, що варто було б ознайомитись з умовами договору, проте рекомендую також здійснити всі дії, щодо підтвердження виконання вами умов договору у належній формі.
Тобто у реквізитах договору зазначені контакти Замовника, також перевірте його наявність у реєстрі https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search та рекомендую офіційно повідомити- рекомендованим листом про завершення виконання робіт визначених договором у повному обсязі та встановлені строки. ТА погодити передачу виконаних робіт у строки та формі визначеній у договорі. Лист необхідно надіслати на адрсу зазначену в реєстрі та договорі.
Також рекомендую подбати про інші докази .
Успіхів
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Меня интересует даже не вопрос полной оплаты, а стоит ли мне опасаться, что он появиться через год и потребует огромную неустойку. - для початку потрібно ознайомитися з умовами вашого договору, особливо щодо строків та способу/порядку передачі цих послуг/робіт вашому замовнику (тобто, виконавець повинен передати її після отримання повної оплати чи передоплати). Якщо після повної оплати - то можете відповідно до ст. 594 ЦК України скористатися правом притримання (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text). Якщо після передоплати (враховоючи, що її Ви вже отримали) - потрібно на адресу замовника, вказану в договорі, надіслати листа з повідомленням про закінчення роботи та проханням її прийняти і оплатити у порядку, передбаченому умовами укладеного сторонами договору.
У такому випадку відповідальність за порушення зобов'язання Вам не загрожує. Однак, може загрожувати вашому замовнику.
Ознайомтеся - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D0%B...
Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися" біля фото (при зверненні вказуйте свою e-пошту).
Всього доброго!
Щасти Вам!