Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 12 ноября 2019, вопрос №5783 150₴

Чи можна розірвати трудовий договір з лікарнею, без відшкодування коштів?

Доброї ночі, я після закінчення медичного закладу, склала трудовий договір з лікарне на відпрацювання 3 роки. Пропрацювала вже 1, 3. Хочу тепер розірвати цей договір, щоб не відшкодовувати навчальному закладу кошти, так як я навчалась на бюджетні. Мені говорили, що це можна зробити якщо в сім’ї є інвалід 2-3 груп. В мене мама інвалід. Чи я можу розірвати цей договір і не відшкодовувати кошти за цим пунктом?

Ответы юристов (5)

    Стародуб Дмитро
    33.3%
    Стародуб Дмитро 5 лет назад

    Юрист, г. Ирпень, 13 лет опыта

    Доброго ранку! Відповідно до п.9 Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0246-98)

    9. Розірвати угоду, передбачену пунктом 5 цього Положення, випускник має право з таких причин:

    - встановлення інвалідності I або II групи, внаслідок чого випускник не може стати до роботи за місцем призначення;

    - встановлення інвалідності I або II групи у дружини(чоловіка) випускника, у одного з батьків (або осіб, які замінюють батьків) випускника;

    - якщо випускник - вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку);

    одинока мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

    - у разі проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського й старшинського складу, прапорщиків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника;

    - у разі вступу випускників вищих закладів освіти I - II рівнів акредитації до вищих закладів освіти III - IV рівнів акредитації. У цих випадках за рішенням комісії з працевлаштування випускників видається довідка про надання можливості самостійного працевлаштування (додаток 4).

    Проте раджу також звернути увагу на справу яка зараз розглядається у Верховному Суді (№607/11542/16-ц) зі схожого питання. Адже юристи МОЗУ знаходять усі доступні протиріччя для того щоб стягнути кошти за навчання та недопустити практики на користь випускників медичних ВНЗ, оскільки це може зруйнувати існуючу систему примусового відпрацювання. Тому потрібно бути готовими йти до суду.

    Савченко Олександр
    33.3%
    Савченко Олександр 5 лет назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго ранку. Маю досвід у вирішенні даних питань.

    По-перше, відпрацювання 3-х років було передбачено лише у випадку укладання угоди з ВНЗ (відповідно до чинних на той момент ЗУ "Про освіту" (а саме статті 52) та Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого наказом МОЗ України від 25 грудня 1997 р. N 367 (за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0246-98).

    На угоду з лікарнею можете не звертати уваги (хоча досить часто і лікарні подають до суду у випадку невідпрацювання 3-х років після закінчення інтернатури, а буває, що взагалі порушують законодавство України та відмовляють звільняти лікаря за власним бажанням, посилаючись на те, що між ними укладено строковий трудовий договір і тому лікар повинен відпрацювати саме 3 роки ).

    Однак, якщо університет дійсно поніс витрати на ваше навчання на бюджетній основі і у зв'язку з цим у вас виникли перед ним певні зобов'язання, а саме відпрацювати 3 роки за місцем направлення, то лікарня ніяких витрат на проходження вами інтернатури не понесла, ви ніяких зобов'язань не порушували, щоб лікарня могла вимагати від вас сплати коштів.

    Адже в лікарні Ви працювали на посаді лікаря інтерна, виконували передбачені трудовим договором посадові обов'язки, за що і отримували заробітну плату, яку зазвичай лікарні і вимагаються стягнути з лікаря як витрати на інтернатуру, у чому суди їм відмовляють.

    Однак, угода з медичним університетом 100 % може спричинити для вас негативні наслідки. Адже у випадку вашого звільнення головний лікар може повідомити про це ВНЗ, який в свою чергу може подати на вас до суду, де стягне з вас кошти за весь період вашого навчання на бюджеті, в тому числі і стипендію.

    Враховуючи зазначене, прошу повідомити чи підписували Ви угоду про підготовку фахівця з вищою освітою саме з ВНЗ? (форма такої угоди наведена в Додатку 1 за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0246-98)

    За необхідності можу навести судові рішення на вашу користь, що стосуються саме угоди з лікарнею.

    Також можу надати допомогу (письмову аргументацію для головного лікаря з посиланнями на нормативно-правові акти - що вже допомагало), якщо лікарня буде відмовляти Вам у звільненні.

    Якщо надана консультація була Вам корисна, прошу обрати її як найкраща відповідь.

    Всього доброго.

    Ковальчук Владимир
    16.7%

    Згідно зі статтею 64 Закону України "Про вищу освіту" держава у співпраці з роботодавцями забезпечує створення умов для реалізації випускниками вищих навчальних закладів права на працю, гарантує створення рівних можливостей для вибору місця роботи, виду трудової діяльності з урахуванням здобутої вищої освіти та суспільних потреб.

    Право вільно обирати собі роботу чи вид занять є невід'ємним (природним) правом людини.

    Відповідно до Порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням (далі – Порядок), затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.12.1997 № 367, випускники, які уклали угоду з вищим закладом освіти після зарахування на навчання, зобов'язані відпрацювати за місцем призначення не менш ніж три роки.

    Угода про навчання, яка передбачає подальше працевлаштування за направленням, є типовою, затверджена вона вищезазначеним наказом Міністерства охорони здоров'я України.

    Відповідно до пункту 9 Порядку розірвати таку угоду випускник має право з таких причин:

    - встановлення інвалідності I або II групи, внаслідок чого випускник не може стати до роботи за місцем призначення;

    - встановлення інвалідності I або II групи у дружини (чоловіка) випускника або у одного з його батьків (чи осіб, які їх замінюють);

    - якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину віком до трьох років або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку); одинока мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

    - у разі проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського й старшинського складу, прапорщиків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника;

    - у разі вступу випускників вищих закладів освіти I-II рівнів акредитації до вищих закладів освіти III-IV рівнів акредитації.

    У зазначених випадках випускникові за рішенням комісії з працевлаштування повинна видаватися довідка щодо самостійного працевлаштування.

    Токмач Галина Миколаївна
    16.7%

    Добрий день, Тетяна. Згідно Порядку працевлаштування випускників

    державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням між вами та ВНЗ повинна була укладатись угода про ваше працевлаштування. Згідно п. 9 цього Порядку розірвати цю угоду можливо, якщо ваша мама є інвалідом І чи ІІ групи. В такому випадку комісія з працевлаштування надає вам довідку щодо можливості самостійного працевлаштування.
    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 5 лет назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    1 січня 2017 року вступив в силу Закон України № 1662-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (далі- Закон). Згідно Закону, випускники вищих навчальних закладів вільні у виборі місця роботи, крім випадків, передбачених цим Законом. Таким випадком, згідно Закону, є укладання угоди про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищах міського типу. Студенти, інтерни, та лікарі, які зараз відпрацьовують 3 роки за направленням, таких угод не укладали, з ними були укладені, порушуючи принцип свободи договору, закріплений у Цивільному кодексі України, угоди про підготовку фахівців з вищою освітою. Тобто, це інші угоди, і вони всі мають бути звільнені від відпрацювання. На думку МОЗ, цей закон діє лише на тих випускників, які вступають до ВНЗ у 20 17 році. Тобто, закон буде діяти фактично через 8-9 років, коли ці майбутні випускники можуть будуть працевлаштовані після інтернатури. Водночас, випускники інших спеціальностей не зобов'язані відпрацьовувати, що є прямою дискриміницією медиків та порушенням їх права на вільний вибір місця працевлаштування. Свою позицію МОЗ аргументує тим, що випускники минулих років та теперешні студенти вже підписали угоди про підготовку фахівця з вищою освітою, яка є додатком 1 до Наказу № 367, і на них вже поширюються зобов'язання цивільного характеру. Таким чином, МОЗ вважає силу дії угоди вищою за Закон. Крім того, типова угода не відповідає сучасному законодавству, а саме, містить термін "державний сектор народного господарства". Згідно роз'яснень Міністерства юстиції, комунальні заклади (більшість місць працевлаштування ) є комунальним сектором економіки, тому вищезгадана угода не відповідає чинному законодавству та не може бути виконана навіть з боку вищого навчального закладу, який має працевлаштувати випускників у державний сектор народного господарства. Прикінцеві положення Закону зобов'язують Кабінет міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, чого й досі не було зроблено, а Міністерство охорони здоров'я й досі посилається на Порядок працевлаштування випускників, хоча до нього треба було внести зміни Таким чином, так як Ви підписали угоду про відпрацювання ще до набрання сили законом, що скасовує відпрацювання, а зворотньої сили Закон не має, то керівництво закладу буде наполягати на Вашому відпрацюванні. Але враховуюючи вищевикладене та відсутність житла (те, що його не надали Вам) Ви можете звернутись з листом (заявою) про надання дозволу на звільнення Вас без необхідності відпрацювання до відповідного управління охорони здоровя, посилаючись на скасування обовязкового відпрацювання та інші перелічені мною вище обставини.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України