Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

28 июня 2022, вопрос №67869 150₴

Відпустка в період воєнного стану.

Добрий день, відгуляв відпустку за 2021 рік у 2022 році, а саме з кінця січня по 20 лютого 2022 року. Чи маю я право на 24 дні за 2022 рік в період воєнного стану?

Ответы юристов (10)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    33.3%

    Вітаю, Юрій!

    ТАК. МАЄТЕ ПОВНЕК ПРАВО ЩЕ НА ВІДПУСТКУ 24 КАЛЕНДАРНИХ ДНІ. АДЖЕ ВАША ВІДПУСТКА ПРИПАЛА НЕ НА ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ":

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

    Стаття 12. Відпустки

    1. У період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.

    2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

    3. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки".

    ТОМУ СМІЛИВО ПИШІТЬ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ВІДПУСТКИ ТРИВАЛІСТЮ 24 КАЛЕНДАРНИХ ДНІ!

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!

    Карпенко Андрій Володимирович
    33.3%
    Карпенко Андрій Володимирович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДПУСТКУ В 2022 РОЦІ ЗГІДНО ГРАФІКА ВІДПУСТОК, ЯКЩО ВИ НЕ ПРАЦЮЮТЕ НА ПІДПРИЄМСТВІ КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ (У ВІДПУСТЦІ МОЖЕ БУТИ ВІДМОВЛЕНО).

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

    Стаття 12. Відпустки

    1. У період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.

    2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

    3. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки".

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юрію!

    Так Ви маєте повне право на відпустку! Читайте нижче все, що Вам потрібно знеати про відпустки у мирний та військовий час!

    Питання відпусток регулюється Кодексом законів про працю України та Законом України Про відпустки та Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року № 2136-ІХ (далі - Закон № 2136-ІХ), яким встановлено нові правила організації трудових відносин в умовах воєнного стану усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

    В мирний час згідно з ст. 6 Закону України "Про відпустки" щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

    Крім цього для окремих категорій працівників тривалість щорічної основної відпустки може установлюватися спеціальними актами законодавства, проте тривалість їх відпустки не може бути меншою 24 календарних днів, а для осіб інвалідністю I і II груп - не менше 30 календарних днів, для для осіб інвалідністю III групи - не менше 26 календарних днів, для осіб віком до 18 років - не менше 31 календарного дня.

    Водночас Кабінетом Міністрів України 14 квітня 1997 року прийнято постанову № 346, якою затверджено Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам.

    Поряд із щорічною основною відпусткою Закон України "Про відпустки" передбачає також щорічні додаткові відпустки, до яких належать:

    додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;

    додаткова відпустка за особливий характер праці;

    інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

    Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, - 69 календарних днів.

    Норми Закону № 2136-ІХ регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж КЗпП та інше законодавство про працю - мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану для працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

    При цьому норми законодавства про працю, які суперечать положенням Закону № 2136-ІХ, на період дії воєнного стану не застосовуються.

    Отже, з дати набрання чинності Законом № 2136-ІХ і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 календарних дні. При цьому працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закон України «Про відпустки». Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

    У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.

    Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, необхідно врахувати, що відповідно до ст. 10 Закон України «Про відпустки» черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників.

    Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

    Щорічні відпустки за бажанням працівника в зручний для нього час надаються:

    1) особам віком до вісімнадцяти років;

    2) особам з інвалідністю;

    3) жінкам перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї;

    4) жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

    5) одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;

    6) дружинам (чоловікам) військовослужбовців;

    7) ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

    8) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

    9) батькам - вихователям дитячих будинків сімейного типу;

    10) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

    За узгодженням сторін трудового договору може бути проведена зміна термінів надання відпусток, відображених у графіку.

    На період дії воєнного стану скасовуються обмеження щодо 15-денного терміну надання відпустки без збереження заробітної плати за погодженням між працівником та роботодавцем. Як і раніше, відпустка без збереження заробітної плати надаватиметься виключно з ініціативи працівника.

    У разі порушення законодавства про працю працівник має право звернутися до суду з позовом про поновлення його прав.

    Що стосується місця розгляду можливих суперечок по договору, то це питання про це, як правило, вирішується по обопільній згоді сторін.

    Будуть питання, зверніться персонально, натиснувши кнопку "звернутись".

    Мєньков Андрій Васильович
    33.3%

    Доброго дня Юрію.

    Звичайно маєте право на відпустку. В цьому плані законодавство не змінювалось. Виключенням є тільки той випадок коли Ви залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. тоді у наданні відпустки можуть відмовити. Також все залежить від графіку відпусток на 2022 рік. Цей графік має бути затверджений на підприємстві. Якщо Ви будете просити відпустку поза графіком, то також роботодавець може відмовити у її наданні. Якщо ж графіку немає, тоді можете взяти відпустку пропорційно відпрацьованому часу.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Маєте повне право на законну відпустку.

    1.Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відраховується з дня укладення трудового договору.

    Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.

    Відповідно до частин 1 та 2 статті 12 Закону України «Про відпустки» щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

    Тобто, за загальним правилом, надається відпустка повної тривалості, а вказана стаття передбачає можливість (не обов'язок) роботодавця поділу щорічної відпустки на частини, як того бажає працівник.

    Оскільки востаннє особа, про яку Ви зазначаєте, була у відпустці у вересні, а працює з жовтня, то має право на щорічну відпустку за робочий рік з відповідної дати жовтня 2020 року по жовтень 2021 року. Така щорічна відпустка може бути використана нею у будь-який час протягом цього періоду.

    При цьому, якщо особа візьме повну щорічну відпустку за робочий рік жовтень 2020-жовтень 2021 у червні та звільниться до жовтня (тобто не відпрацювавши робочий рік), такій людині роботодавцем буде здійснено перерахунок заробітної плати у зв'язку із необхідністю повернення відпускних за невідпрацьований час.

    Правові підстави для цього встановлені п. 2 ч. 2 ст. 127 Кодексу законів про працю України та ст. 22 Закону України «Про відпустки». Зазначеними нормами передбачено, що у разі звільнення працівника до закінчення робочого року, за який він уже отримав відпустку повної тривалості, для покриття його заборгованості роботодавець здійснює відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

    Таким чином, особа має право використати щорічну відпустку у будь-який час робочого року. Можливо, роботодавець відмовляє з причин небажання здійснення вищевказаного перерахунку у майбутньому.

    2.Щорічна оплачувана відпустка надається роботодавцем за погодженим річним графіком відпусток.

    Згідно з ч. 11 ст. 10 Закону України «Про відпустки» конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджують між працівником і роботодавцем, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

    Таким чином, працівник не може отримати відпустку без згоди на це роботодавця.

    Однак, законодавством передбачено коло осіб, яким щорічні відпустки надаються в зручний для них час. Такими особами є: особи, віком до 18 років; інваліди; жінки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї; жінки, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда; одинока матір (батько); дружини (чоловіки) військовослужбовців; ветерани війни та праці; батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу.

    Якщо людина відноситься до однієї з таких категорій, вона має право на відпустку у будь-який час незалежно від графіку відпусток.

    В інших випадках - роботодавець може відмовити надати відпустку у період, не передбачений графіком відпусток.

    Рекомендую особі, якій відмовляють у наданні відпустки, написати заяву про надання відпустки та заяву, в якій попросити роботодавця письмово обґрунтувати відмову надати відпустку.

    У разі необгрунтованої відмови, така особа може звернутися зі скаргою до Державної служби України з питань праці або з позовом про зобов'язання надати щорічну відпустку до суду.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 2 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Кодекс законів про працю України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n471):

    "Стаття 75. Тривалість щорічної основної відпустки

    Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору...".

    ---

    Доброго дня, Юрію! Кожна наступна щорічна відпустка передбачена до надання після відпрацювання робочого року, точніше, 11 місяців після виходу на роботу з попередньої відпустки. Графік надання щорічних відпусток, який погоджується з органом профспілки підприємства, може не співпадати з відпрацьованим часом конкретного працівника, але це право, а не обов'язок підприємства з надання передчасних відпусток.

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Доброго дня, Юрій!

    Маєте, але якщо рік 2022 ще не закінчився і право на повні 24 дні ви ще не заробили, а залишки з минулих періодів не маєте, тоді ви вправі взяти оплачувану за погодження з власником або уповноваженим ним органом, авансом.

    При появі питань, звертайтесь.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий день, Юрій!

    Верховною Радою прийнято Закон України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” № 2136 від 15.03.2022, яким встановлено нові правила організації трудових відносин в умовах воєнного стану усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

    Держпраці роз'яснює, як норми Закону регулюють надання відпусток в умовах дії воєнного стану.

    З дати набрання чинності Законом і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 календарних дні.

    При цьому працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закону України “Про відпустки”. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

    У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.

    Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, необхідно врахувати, що відповідно до статті 10 Закону України «Про відпустки» черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників.

    Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

    Щорічні відпустки за бажанням працівника в зручний для нього час надаються:

    1) особам віком до вісімнадцяти років;

    2) особам з інвалідністю;

    3) жінкам перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами або після неї;

    4) жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;

    5) одинокій матері (батьку), які виховують дитину без батька (матері); опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, які фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років за відсутності батьків;

    6) дружинам (чоловікам) військовослужбовців;

    7) ветеранам праці та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

    8) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, а також особам, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

    9) батькам - вихователям дитячих будинків сімейного типу;

    10) в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

    За узгодженням сторін трудового договору може бути проведена зміна термінів надання відпусток, відображених у графіку.

    На період дії воєнного стану скасовуються обмеження щодо 15-денного терміну надання відпустки без збереження заробітної плати за погодженням між працівником та роботодавцем. Як і раніше, відпустка без збереження заробітної плати надаватиметься виключно з ініціативи працівника.

    У разі порушення законодавства про працю працівник має право звернутися до суду з позовом про поновлення його прав.

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    Всього доброго!

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Держпраці роз’яснила, що роботодавець може під час воєнного стану з власної ініціативи надати щорічні основні оплачувані відпустки тривалістю понад 24 дні. Однак, має дотриматись певних умов. Протягом воєнного стану в Україні діють обмеження та особливості організації трудових відносин, визначені Законом № 2136. Східне міжрегіональне управління Держпраці вважає, що відповідно до ч. 1 статті 12 Закону № 2136 у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні, що певною мірою кореспондує із нормами ст. 6 Закону про відпустки, ст. 75 КЗпП, які встановлюють мінімальні гарантії щодо тривалості щорічної основної відпустки.

    Тобто максимальна тривалість відпустки, на яку працівник має право в період дії воєнного стану — 24 дні.

    Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більш як 24 календарних дні, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

    Протягом дії воєнного стану роботодавець звільнений від обов’язку щодо надання працівнику відпустки тривалістю більш ніж 24 дні, коли більша тривалість відпустки передбачена законодавством, колективним і трудовим договором.

    З урахуванням особливостей організації праці та умов господарської діяльності в межах своїх повноважень, за рахунок власних коштів роботодавець має право надати працівникам в період дії воєнного стану основні оплачувані щорічні відпустки тривалістю більше ніж 24 дні, що надання відпустки понад 24 дні в період дії воєнного стану є правом, а не обов’язком роботодавця.

    Успіхів

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    Добрий день, відгуляв відпустку за 2021 рік у 2022 році, а саме з кінця січня по 20 лютого 2022 року. Чи маю я право на 24 дні за 2022 рік в період воєнного стану?

    Так Ви маєте повне право на відпустку! Але Вам можуть відмовити якщо Ви працівник критичної інфраструктири


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України