Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 31 августа 2022, вопрос №72282 400₴

Чи є таке звільнення правомірним? Якщо ні чи можу я вимагати хоч будь-яку компенсацію?

Я працюю в американській компанії яка має представництво в Україні. Працевлаштований офіційно. Вчора мені сказали що мене звільняють за те що «я не привів достатню кількість нових клієнтів за останні місяці». Сьогодні мені сказали написати заяву на звільнення «за згодою сторін», але оригіналу у них на даний момент немає. Я лише відправив фото заяви в телеграм кадровика. Заява звучить так:

«Прошу звільнити мене з 31.08.22 за угодою сторін. Заяву надсилаю за допомогою месенджера Telegram, що встановлено на моєму особистому телефоні

Копію наказу про звільнення прошу надіслати мені через месенджер telegram та поштовим відправленням за адресою …»

Чи є таке звільнення правомірним? І легальним?

Іншим співробітникам видавали компенсацію на 2 тижні, бо вони мене не попередили за 2 тижні! Компенсація не прийшла!

Чи можу я вимагати хоч будь-яку компенсацію, якщо насправді звільняють весь відділ?

Ответы юристов (9)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анатолію!

    Я мушу бачити Вашу угоду і розуміти, які у Вас були права і обов'язки! Яку передбачені підстави для розірвання трудової угоди і наскільки вони відповідають нормам українського законодавства!

    То ж тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю, аби я міг дізнатися про деталі, які передували Вашій ситуації!

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович
    12.5%

    Добрый день

    Так як компанія працює через постійне представництво, то вона повинна керуватися законодавством України про працю.

    Відповідно до Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", сторони договору можуть домовиться про обмін інформації, направлення заяв, отримання документів через узгоджені засоби зв'язку.

    Таким чином, відправив заяву, Ви виступили ініціатором припинення трудового договору за згодою сторін, при цьому самі вказали узгоджену дату звільнення. Трудовим законодавством не передбачено виплати вихідної допомоги при звільненні за згодою сторін якщо інше не встановлено трудовим договором укладеним сторонами.. Вам повинні виплатити компенсацію за невикористану відпустку.

    В той же час, якщо ВИ зможете доказати примус до написання заяви (наприклад переписка з керівництвом), та те що, фактично Ваше звільнення було вимушеним і пов'язаним з скороченням штатів, є шанс отримати компенсацію через звернення до Держкомпраці або до суду

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Мєньков Андрій Васильович
    10%

    Доброго вечора Анатолій. Описане Вами звільнення незаконне і Ви зможете поновитися на посаді через суд. Треба свідки, співробітники компанії які в суді зможуть підтвердити під присягою що Вас змусили звільнитися у зв'язку з чим звільнення не було добровільним з вашої сторони. При цьому суд стягне середній заробіток за весь час вимушеного прогулу, тобто з дати звільнення по дату поновлення на посаді.

    Промський Євгеній Сергійович
    15%
    Промський Євгеній Сергійович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта

    Добрий день!

    Формат звільнення є законним в умовах воєнного стану.

    У вашій ситуації єдина можливість для оскарження звільнення у суді є те, що вас примусили до звільнення і це не було вашим особистим рішенням. Для цього у вас мають бути доказами, показання свідків та переписка з роботодавцем у телеграмі можуть бути такими доказами.

    Для оскарження звільнення у судовому порядку потрібно подати відповідну заяву до суду протягом 30 днів з дня ознайомлення Вас з наказом про звільнення. У разі задоволення позову роботодавець буде повинен виплатити вам середню заробітну плату з моменту звільнення до ухвалення судом рішення по справі.

    Нормативну базу додаю.

    Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

    Стаття 7. Особливості обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця

    1. У період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

    2. У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.

    Кодекс законів про працю https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08

    Стаття 233. Строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів

    Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).

    Стаття 235. Поновлення на роботі, зміна формулювання причин звільнення, оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи

    У разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

    При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

    Стаття 236. Оплата вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника

    У разі затримки роботодавцем виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

    При виникненні додаткових питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    17.5%

    Вітаю, Анатолій!

    "...Я лише відправив фото заяви в телеграм кадровика. Заява звучить так.." - НА ЖАЛЬ, ЦЕ БУЛА ПОМИЛКА. НЕ ПОТРІБНО БУЛО ЦЬОГО РОБИТИ, АДЖЕ ВОНИ ПРОСТО ХОТІЛИ ВАС ЗВІЛЬНИТИ. І ДЛЯ ЦЬОГО ВИКОРИСТОВУВАЛИ РІЗНІ МЕТОДИ, А ВИЯВИЛОСЬ, ЩО ВИ САМІ ЇМ ДОПОМОГЛИ.

    СПРАВА В ТОМУ, ЩО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ТАКЕ СМС З ФОТО ЗАЯВИ МОЖЕ РАХУВАТИСЬ ДОПУСТИМИМ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ."

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

    Стаття 7. Особливості обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця

    1. У період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.

    2. У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.

    {Стаття 7 в редакції Закону № 2352-IX від 01.07.2022}

    ПОДАВШИ ТАКУ ЗАЯВУ, ВИ ФАКТИЧНО ПОГОДИЛИСЬ НА ТАКУ КОМУКНІКАЦІЮ ІЗ РОБОТОДАВЦЕМ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН.

    ...

    "...Чи можу я вимагати хоч будь-яку компенсацію, якщо насправді звільняють весь відділ.."?

    ПРО ЯКУ КОМПЕНСАЦІЮ ЙДЕ МОВА, ЯКЩО ЗАЯВА НАПИСАНА ЗА УГОДОЮ СТОРІН? ВИ МАЄТЕ ПРАВО ТІЛЬКИ НА КОМПЕНСАЦІЮ ЩОДО ДНІВ ВІДПУСТКИ, ЯКІ ВИ НЕ "ВІДГУЛЯЛИ".

    ...

    ОДНАК, АНАТОЛІЙ!

    НЕЗВАЖАЮЧИ НА ТЕ, ЩО Я ОПИСАВ, ВСЕ ТАКИ ВВАЖАЮ, ЩО ДЛЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ЧАСТИНИ 2 СТАТТІ 7 ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ" МІЖ ВАМИ І РОБОТОДАВЦЕМ ЗА ЗГОДОЮ МАЛА БУТИ ОБРАНА ЕЛЕКТРОННОЇ КОМУНІКАЦІЇ. ЯК ПРАВИЛО, ЦЕ РОБИТЬСЯ ШЛЯХОМ ВИДАННЯ НАКАЗУ РОБОТОДАВЦЕМ ТА ОЗНАЙОМЛЕННЯМ З ТАКИМ НАКАЗОМ ПРАЦІВНИКА.

    ВРАХОВУЮЧИ ВИЩЕЗАЗНАЧЕНЕ, РАДЖУ ВАМ В НАЙКОРОТШИЙ ТЕРМІН ПОДАТИ ЩЕ ОДНУ ЗАЯВУ, В ЯКІЙ ВИ ВІДМОВИТЕСЬ ВІД НАПИСАНОЇ ТА ВІДПРАВЛЕНОЇ ЗАЯВИ ЯК ТАКОЇ, ЩО НЕ Є ДОПУСТИМОЮ ДЛЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ. У ЗАЯВІ ТАКОЖ ВАРТО ПОСИЛАТИ НА ТЕ, ЩО МІЖ ВАМИ НЕ ОБРАНО СПОСОБІВ ЕЛЕКТРОННОЇ КОМУНІКАЦІЇ В ЧАСТИНІ НАКАЗІВ ТА ТЕ, ЩО ЗАЯВА БУЛА НАПИСАНА ПІД ТИСКОМ.

    МОЖУ ДОПОМОГТИ В ЦЬОМУ.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!

    Гончаренко Константин
    11.3%
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю:

    Вам необхідно письмово звернутися з заявою на ім я директора, з вимогою забезпечити належні умови для організації виконання обо вязків згідно КЗпП України у Вашому випадку краще робити це поштою, рекомендованим листом, щоб в подальшому були докази Вашого звернення.

    Згідно ст. 40 КЗпП , під час скорочення Вас мають попередити письмово за 2 місяці до запланованого скорочення в повідомленні має бути запропоновано аналогічна посада до Вашої та надано Вам право погодитись або відмовитись від переведення під підпис.( на час военного стану повідомляти мають за 10-ть днів.)

    Рекомендую Вам: з наявними доказами порушень з боку роботодавця звернутися до міської комісії з вирішення трудових спорів та контролю за виплатою заробітної плати роботодавцями конкретного регіону. , а також до органу Держпраці за призначенням перевірки

    Такі комісії створені , як постійнодіючий дорадчо-контрольний орган при виконавчих комітетах міських , селещних або районних радах.

    Вам необхідно готувати заяву до суду про скасування неправомірного наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з урахуванням розміру заробітної плати котра була Вам нарахована до моменту звільнення.

    Також обов язково необхідно письмово викласти обставини незаконного звільнення у заяві та направити її рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на ім я начальника управління Державної служби праці області.

    Вам в такому разі мають надати вмотивовану письмову відповідь поштою про результати перевірки роботодавця за фактом порушень викладених у заяві . У 15-30 -ти денний термін згідно ЗУ Про звернення громадян ст.11 у залежності від складності питання термін може бути подовжено до 30 -ти днів.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    додатково

    19 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ (далі – Закон № 2352). Цим Законом запроваджені нові підходи в організації трудових відносин, а також усунуті законодавчі невизначеності Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136 (далі – Закон № 2136). Найбільш актуальна і резонансна зміна, передбачена Законом № 2352, стосується статті 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України). А саме, замість до сьогодні існуючої гарантії щодо збереження місця роботи, посади і середнього заробітку за працівниками, призваними на військову службу, запроваджено збереження лише місця роботи та посади. Тобто, звільняти мобілізованих працівників як і раніше буде заборонено, проте роботодавці вправі не виплачувати таким працівникам заробітну плату за час несення військової служби.

    Однією із новацій Закону № 2352-ІХ є запровадження додаткових підстав для звільнення, розірвання трудового договору (припинення трудових відносин) з працівником, а саме:

    у разі неможливості роботодавця забезпечувати умови праці через знищення внаслідок бойових дій його виробничих, організаційних, технічних потужностей, засобів виробництва або майна, необхідних для виконання роботи. Таких працівників вивільнятимуть за особливою процедурою;

    у разі відсутності працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці;

    у разі смерті працівника або фізичної особи, яка використовує найману працю, визнання їх судом безвісно відсутніми чи оголошеними померлими.

    У сфері трудового законодавства, що регулює порядок надання відпусток, Законом № 2352 запроваджено:

    право роботодавця обмежувати тривалість відпустки працівника під час воєнного стану 24 календарними днями за поточний рік. Отже, обмеження щодо тривалості відпусток працівників, у тому числі педагогічних працівників, скасовані;

    право роботодавця у період дії воєнного стану відмовляти працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки; враховувати під час воєнного стану святкові та неробочі дні при визначенні тривалості щорічних відпусток та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи (частина друга статті 5 Закону України «Про відпустки» не застосовується);

    позбавити права працівника при переведенні на інше підприємство перевести грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки на таке інше підприємство;

    виключити період військової служби зі стажу, що надає право на щорічну відпустку;

    здійснювати виплату грошової компенсації за невикористані працівником дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки на дітей, які він не одержав за життя, членам його сім’ї, а уразі їх відсутності включати такі кошти до складу спадщини;

    чіткий строк виплати заробітної плати за час відпустки - не пізніше останнього дня, що передує дню початку відпустки; надавати протягом періоду дії воєнного стану в обов’язковому порядку працівнику (за його заявою), який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, відпустку без збереження заробітної плати тривалістю не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

    З метою усунення законодавчої невизначеності окремих норм, відновлення, уточнення та конкретизації окремих механізмів, Законом № 7251:

    поширено дію Закону № 2136 на держслужбовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування та представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні;

    конкретизовано порядок регламентації робочого часу та визначено, що у період дії воєнного стану тривалість робочого часу може бути збільшена до 60 годин на тиждень лише для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо);

    уточнено норму про повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та оплати праці у період дії воєнного стану. Встановлено, що не застосовується двомісячний термін повідомлення про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці (частина третя статті 32, стаття 103 КЗпП України) та введення нових умов праці та оплати праці можливе одразу ж після відповідного повідомлення; відновлено механізм оплати за роботу у вихідний день шляхом надання іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (стаття 72 КЗпП України);

    збільшено на період дії воєнного стану оплату праці у розмірі, збільшеному пропорційно збільшенню норми праці;

    уточнено порядок та умови, за яких призупиняється дія трудового договору під час дії воєнного стану:

    передумовою призупинення є неможливість для обох сторін виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором, у зв’язку з військовою агресією;

    призупинення оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору;

    роботодавець надсилає на погодження військово-цивільній адміністрації наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеному лише з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування;

    працівнику надано право оскаржувати подібні накази у спрощеному порядку до органів Держпраці. Органи Держпраці за погодженням з військовою адміністрацією можуть внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу, що є обов’язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня отримання такого припису. Припис може бути оскаржений роботодавцем протягом 10 календарних днів у судовому порядку;

    визначено, що окремий механізм відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних з трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    Також, внесені зміни до інших сфер регулювання трудових відносин:

    встановлено, що у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником;

    у статті 29 КЗпП України встановлені нові обов’язки роботодавця перед початком роботи працівника, відповідно до яких роботодавець повинен надати інформацію про місце роботи і своє місцезнаходження, посаду і перелік обов’язків, умови праці, час роботи і відпочинку, тривалість щорічної відпустки і розмір заробітної плати тощо;

    визначено поняття сумісництва;

    встановлено строк позовної давності для спорів про оплату праці – три місяці з дня одержання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні. Строки звернення до суду може бути подовжено у разі їх пропуску, проте якщо такий пропуск допущено в рамках одного року;

    визначено, що санкція за затримку розрахунку при звільненні не може перевищувати шестимісячний заробіток працівника, незалежно від суми заборгованості та тривалості затримки розрахунку;

    поновлено у період дії воєнного стану здійснення органами Держпраці позапланових заходів державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, та фізичними особами-підприємцями в частині додержання вимог Закону № 2352-ІХ та з питань виявлення неоформлених трудових відносин та припинення трудового договору.

    З повагою, Костянтин Гончаренко

    Рибінцев Сергій Сергійович
    8.8%
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Доброго дня, Анатолій!

    Не пишіть ніяких подібних заяв - ні за згодою, ні за власним бажанням.

    Тоді звільненн буде з інших підстав і тоді буде компенсація.

    Звертайтесь.

    Савченко Олександр
    25%
    Савченко Олександр год назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго вечора, Анатолій!

    1) Чи є таке звільнення правомірним? І легальним? - так, адже Ви самостійно надіслали фото заяви на звільнення в телеграм кадровика компанії. Це свідчить про наявність згоди між Вами та роботодавцем щодо такого способу обміну документами (ст. 7 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану"). На жаль, це також є електронним доказом вашого бажання розірвати трудовий договір за угодою сторін. Тому оскаржити звільнення Вам не вдасться.

    2) Чи можу я вимагати хоч будь-яку компенсацію, якщо насправді звільняють весь відділ? - щоб відповісти на це питання, потрібно ознайомитися з умовами колективного договору/положення про оплату праці вашої компанії. Відповідно до ст. 44 КЗпП України вихідна допомога при звільненні за угодою сторін не виплачується.

    Однак, при звільненні працівника роботодавець виплачує грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи (ст. 24 Закону про відпустки).

    Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024