Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня
Питання щодо можливості перетину кордону дитиною до 16 років разом зі своїм батьком, який не підлягає призову та мобілізації.
Підстава перетину кордону у супроводі батька "Абзац тринадцятий пункту 2-3 Постанови 57 КМУ", наведено нижче.
Підстава звільнення батька від призова та мобілізації "Абзац одинадцятий статті 23 Закону України про мобілізацію". Матір батька інвалід 2 групи, є справка про інвалідність та пенсійне посвідчення з позначкою.
"Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.
{Абзац тринадцятий пункту 2-3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 383 від 29.03.2022}"
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (9)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Юрій.
Не зовсім зрозуміло, до чого тут супровід дитини віком до 16 років. Такий випадок не надає особі право на перетин кордону. Це залежить від наявності самостійної підстави для виїзду.
"Матір батька інвалід 2 групи, є справка про інвалідність та пенсійне посвідчення з позначкою." - а ось ця підстава право на перетин кордону надає, але за певних умов. Потрібно застосовувати у даному випадку наступний пункт постанови:
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724)
ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України
2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:
...
особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд. Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.
Таким чином, аби супроводжувати матір з інвалідністю за кордон, потрібно мати спільне місце реєстрації або оформити акт встановлення факту здійсненян догляду.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!
Дякую за відповідь!
Питання в тому, що необхідно перетинати кордон саме з дитиною, а не з мамою, яка є інвалід.
В наведеному пункті 2-3 постанови зазначено:
"...При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів."
Наявність матері з інвалідністю 2 групи звільняє від призову та мобілізації.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеЮрію, на цей пункт по суті не дивіться, на практиці в написаному форматі він не працює!
Вам точно треба 1 раз виїхати з мамою, стати на консульській облік, і потім можете перетинати кордон і без мами!
Успіхів!
Проблема в тому, що мама знаходиться на окупованій території і не має можливості виїхати та стати на консульський облік
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеТак, це дійсно проблема!
За таких умов говорити про виїзд складно! Спробуйте проаналізувати інші підстави
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Юрію!
Алгоритм дій такий:
1. Підстава виїзду для батька - наявність матері інваліда 2 групи.
"Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України для виїзду на такій підставі мають право
особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій),
що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка),
або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка),
або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;"
2. Виїзд на зазначеній підставі можливий лише в тому випадку, якщо бітько буде супроводжувати свою матір. В іншомих варіантах це неможливо!
3. Син у віці до 16 років має право на виїзд при наявності заяви одного з батьків, завіренної в органах опіки, сві-ва про народження та закордонного паспорту.
Якщо у Вас виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Охоче на них відповім!
Дякую за відповідь!
1. Чи вірно я Вас зрозумів, що наведений мною пункт постанови не дає ніякого права для перетину кордону батьком, тому що підстава звільнення від призову - інвалідність матері?
2. Виходячи з того, що матір батька знаходиться на окупованій території і не може виїхати, чи є взагалі варіанти перетину кордону батьком?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеЮрій!
Підставою для виїзду є інвалідність матері 2 групи. Іншої законної причини я не бачу. Ця підстава, в свою чергу, передбачає лише один варіант виїзду - супроводження, тобно перетин кордону разом з матір'ю..
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день, Юрій!
З огляду на положення абзац тринадцятий пункту 2-3 Постанови 57 КМУ:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF
"Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів".
Враховуючи те, що Ви маєте відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, в зв'язку з ти, що маєте матір інваліда ІІ групи, то Ви маєте право на перетин кордону з дитиною, яка не досягли 16-річного віку, як батько, який супроводжує дитину, за наявності паспорта громадянина України, свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону, документів щодо приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів - військово-облікового документу з записом про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
При цьому, положення закону можуть по різному трактуватися працівниками Державної прикордонної служби України, тому перед перетином рекомендую Вам звернутися до Державної прикордонної служби України з заявою та приєднаними до неї копіями документів для отримання офіційного роз'яснення і у разі позитивної відповіді, фактично отримання персонального дозволу для перетину кордону на виїзд з України.
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".