Задайте вопрос юристу

836 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Налоговое право, 21 апреля 2023, вопрос №84162

Налоги с дивидендов

Есть небольшая сумма (3 000 €) на брокерском счету, зарегистрированном в Европе. Иногда я получаю очень небольшие дивиденды (не вывожу их). Нужно ли мне платить налоги?

Ответы юристов (1)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич год назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Ірина!

    В цілому оподаткування дивідендів залежить від від того, на якій системі оподаткування перебуває юридична особа, що розподіляє чистий прибуток між засновниками та до якої категорії належать засновники. Підприємством можуть сплачуватись такі податки, у випадках передбаченим законом:
    • авансовий внесок з податку на прибуток;
    • податок на доходи нерезидентів;
    • податок на доходи фізичних осіб;
    • військовий збір;
    • ПДВ.

    Розгляну кожен випадок окремо.

    Авансовий внесок з податку на прибуток

    Якщо підприємство є платником податку на прибуток, то при прийнятті рішення про виплату дивідендів засновникам, воно має сплатити авансовий внесок із цього податку до бюджета. Авансовий внесок розраховується згідно правил пп. 57.1. ПКУ і являє собою різницю від перевищення суми дивідендів над значенням об'єкта оподаткування за звітний рік, за результатами якого виплачуються дивіденди. Податкове зобов'язання з податку на прибуток за відповідний період має бути погашено. У випадку, якщо податкове зобов'язання на момент виплати дивідендів не погашено, то авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів. Ставкою для розрахунку авансового внеску є базова ставка з податку на прибуток - 18%.

    Суми авансових внесків з податку на прибуток зменшують нараховані зобов'язання зі сплати цього податку за відповідний розрахунковий період і відображаються у відповідних додатках до декларації з податку на прибуток.

    Зазначимо, що авансовий внесок з податку на прибуток має бути сплачений до або в момент виплати дивідендів.

    Винятками для нарахування і сплати авансового внеску з податку на прибуток є:

    • виплата дивідендів фізичним особам;
    • виплата дивідендів на користь засновників материнської компанії в межах доходу такої компанії у вигляді дивідендів, отриманих від інших осіб;
    • виплата платником податку, прибуток якого звільнений від оподаткування згідно норм ПКУ (організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів, учасники проекту “Укриття” на Чорнобильскій АЕС, учасники індустріального парку, включені до Реєстру індустріальних парків);
    • виплата дивідендів юридичним особам-нерезидентам у контрольованих операціях, що не відповідають принципу “витягнутої руки”, та юридичним особам-нерезидентам у випадку зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи (зменшення статутного капіталу, виходу учасника зі складу засновників, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі та ін);
    • виплата дивідендів інститутами спільного інвестування;
    • виплата дивідендів резидентами Дія Сіті.

    Тобто, підприємство-платник податку на прибуток, якщо не підпадає під категорію - винятку, у разі прийняття рішення про виплату дивідендів визначає суму авансового внеску з податку на прибуток, яке воно має сплатити до бюджета, до або під час такої виплати. Авансовий внесок сплачується за ставкою 18 %.

    Податок на доходи нерезидентів

    Згідно пп. 141.4.2 ПКУ виплата дивідендів резидентами, в тому числі фізособами - підприємцями та субєктами на спрощеній системі оподаткування, юрособі - нерезиденту, супроводжується нарахуванням та сплатою податка на доходи нерезидентів за ставкою 15%, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб. Сплата податку відбувається в момент сплати дивідендів.

    До дивідендів, що виплачуються нерезидентам, також відносяться:

    - доходи нерезидентів у вигляді платежів за цінні папери та корпоративні права у контрольованих операціях у сумі, що перевищує суму, визначену за правилом «витягнутої руки»;

    - вартість товарів (робіт, послуг), що придбаваються у нерезидента у контрольованих операціях що перевищує суму, визначену за правилом «витягнутої руки»;

    - сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які реалізуються нерезиденту у контрольваних операціях, у порівнянні із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;

    - виплати на користь засновника - нерезидента, у звязку зі зменшення статутного капіталу, виходу учасника зі складу засновників, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі.

    Такі дивіденди (різниця між сумою, отриманою нерезидентом, і сумою, розрахованою за правилом «витягнутої руки» або суми зменшення нерозподіленого прибутку) за контрольованими операціями оподатковуються податком на доходи нерезидентів у розмірі 15%, якщо не встановлено іншої ставки в міжнародному договорі. Сплата податку за попередній року має бути проведена до граничного строку подання звіту про контрольовані операції за відповідний рік.

    Податок на доходи фізичних осіб

    Виплата дивідендів фізичній особі (резиденту та нерезиденту) підприємством - платником податку на прибуток супроводжується нарахуванням і сплатою податку з доходів фізичних осіб у розмірі 5% згідно пп. 167.5.2 ПКУ. Ставка податку 5 % для фізосіб - нерезидентів застовується,якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб.

    Виплата дивідендів фізичній особі (резиденту та нерезиденту) нерезидентами, інститутами спільного інвестування та юридичними особами - платниками єдиного податку оподатковується в розмірі 9% згідно пп. 167.5.4 ПКУ. Ставка податку 9 % для фізосіб - нерезидентів застовується, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб.

    Якщо дивіденди виплачуються фізособам за акціями або іншими корпоративними правами, що передбачають фіксовану суму та участь їх власника в управлінні акціонерним підприємством, то така виплата супроводжується нарахуванням податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18%.

    Згідно пп. 168.4.1 ПКУ податок на доходи фізичних осіб нараховується і сплачується в день виплати дивідендів. У разі, якщо виплата відбувалась через касу підприємства, то можлива сплата податку впродовж трьох банківських днів, наступних за здійсненням такої виплати. У випадку із проведенням дивідендів в натуральній формі, податок на доходи фізичних осіб виплачується впродовж трьох банківських днів, наступних за здійсненням такої виплати.

    Воєнний збір

    Виплата дивідендів фізичним особам, як резидентам, так і нерезидентам оподатковується воєнним збором у розмірі 1,5 % від суми оподатковуваного доходу відповідно до пп. 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

    ПДВ

    Виплата податку в загальних випадках не є об'єктом оподаткування ПДВ.

    За умови виплати дивідендів в натуральній формі на дату передачі активів учасника реєструються податкові зобовязання з податку на додану вартість, адже виплата в натуральній формі розглядається як постачання таких активів учаснику. Договірна вартість вважається базою для оподаткування ПДВ, але не нижче вартості придбання таких активів.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь на них відповісти!

    Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України