Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 01 июля 2023, вопрос №87635

Відстрочка від мобілізації

Я зараз служу у ЗСУ. Тиждень тому подав рапорт про звільнення у "у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю...". Маю дружину з 3 групою інвалідності. Вже сьогодні сказали, що є наказ з бригади про моє звільнення.
Раніше у законі "про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" був такий самий пункт на відстрочку - "які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та ...". Тепер зі змінами цей пункт звучить так - "які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати". Я живу з дружиною (у нас є син трьохрічного віку). Хто по закону ще зобов'язаний її утримувати? Хтось каже, що тільки повнолітні діти зобовязана утримувати батьків. Таких у мене немає. У неї є батьки, але у батька теж третя група інвалідності. Батьки проживають дуже далеко у сільській місцевості. І вони офіційно не працюють. На двох дохід - не більше 3,5 тисяч (пенсія батька+здають молоко). Згідно статті 198 Сімейного кодексу України "Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати". Тобто, я правильно розумію - якщо у батьків дружини не має навіть доходу на себе - прожиткового мінімуму на двох, то вони точно "не можуть таку матеріальну допомогу надати"? Отже, основне питання - чи нададуть мені в моєму випадку відстрочку? І які потрібні документи на доведення цього всього? Документи всі дружини та мої я маю (довідку мсеку дружини, свідоцтво про шлюб, пенсійне дружини, паспорти, ІПН мої і дружини). Буду дуже вдячний за відповідь. ПС. Ще б хотілося дізнатися, якщо у РТЦК та СП будуть сильно чіплятися, чи нададуть вони мені зараз якусь відстрочку відразу після звільнення? Без додаткових документів.

Ответы юристов (12)

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Віталію!

    Зміни в новому законі стосуються абзацу 11 частини І статті 23 Закону про мобілізацію і ніякого відношення до статті 26 Закону про військову службу не мають!

    Будуть нез'ясовані питання чи потреба продовжити розмову персонально, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото.

    • Віталій Клиент год назад

      Так. Не стосуються, але якщо я звільняюся, то потім стаю на обліку у РТЦК та СП, а там скажуть, що у мене немає відстрочки і знову призовуть. А потім змінуть ще закон про військову службу і не зможу знову звільнитися. Я про це хвилююся.

      • Айвазян Юрій Климентійович
        Айвазян Юрій Климентійович год назад

        Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

        Общаться в чате

        По-перше, протягом 6 місяців після демобілізації Вас ніхто не має права знову призвати до війська. По-друге, Ви дійсно можете потихеньку збирати документи, які підтверджують Ваше право на відстрочку, але на забувайте, що деякі з них мають певні строки на чинність. Втім, на мою думку, у Вас після дембеля буде достатньо часу аби підготуватись до нових вимог закону.

        • Віталій Клиент год назад

          А яким законом є відстрочка 6 місяців? Бо у законі Про мобілізацію зазначено - "Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою". Але тут пише "часткова", а у нас "загальна" мобілізація.

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    Якщо наказ вже підписано, то зміни в Законі щодо Вас жодного відношення не мають.

    Щодо змін внесених до право на відстрочку від мобілізації, то їх формулювання викликає багато запитань.

    Але у Вашій ситуації, на мій погляд, все досить прозоро, бо в-першу чергу обов'язок утримання непрацездатного покладається на чоловіка/дружину.

    Щодо позиції РТЦК СП то прогнозувати щось дуже трудно, але підстав для відстрочки від мобілізації у Вас цілком достатні.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Віталій Клиент год назад

    От мені цікаво, чи потрібно поспішати? Чи збирати документи, які підтверджують, що батьки дружини не мають змоги її утримувати? Бо це ж напевне треба довідки про доходи, ще можна показати інвалідність батька. Просто я боюся, що у РТЦК та СП скажуть, а батьки у дружини є, то нехай мати і утримує. Бо вона ж не пенсійного віку. Але чи може вона утримувати і чоловіка і доньку, яка знаходиться за 800 кілометрів.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    У першу чергу обов'язок щодо утримання покладено на Вас, як на законного чоловіка. Батько дружини взагалі є непрацездатним, а тому він точно "відпадає". Що стосується матері, то вона може утримувати тільки за можливості, якщо така є.

    Тому доволі високі шанси у Вас в даній ситуації отримати відстрочку.

    Всього доброго. Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    • Віталій Клиент год назад

      Я теж так думаю, але не знаю, як буде реагувати РТЦК та СП. В принципі, тоді можна судитися з ними. Думаю, що по закону в цій конкретній ситуації я правий. Тим більше відслужив з першого дня уже 1 рік і 4 місяці. То значить потрібно довести, що у матері дружини немає такої можливості? Довідка про доходи її підійде? Вона взагалі не працює, то я так розумію, що там буде по нулях.

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Віталій!

        Так, одним із документів може бути довідка про доходи, однак станом на зараз якогось алгоритму або механізму немає. Сама правка була прийнята без усвідомлення наслідків, а тому потрібний час для практикозастосування.

        Закон на Вашій стороні і право на відстрочку у Вас буде.

        Всього доброго. Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Я б не поспішав, поки що механізму правозастосування нової норми немає. Але, на мій погляд, вказана норма стосується в-першу чергу випадків коли є кілька рівнозначних осіб для звільнення від мобілізації, наприклад кілька синів.

    У Вашому випадку батьки набули право утримувати доньку у випадку відсутності у неї інших джерел утримування, тобто Ви маєте право на відстрочку незалежно від наявності батьків.

    • Віталій Клиент год назад

      Тобто, я приходжу у РТЦК та СП і подаю ті самі документи, як і при звільненні? Довідку МСЕК дружини, її пенсійне, свідоцтво про шлюб, наші паспорти, ІПН. Але ще одне - вона прописана ще у батьків, а я і наш син приписаний в моєму місці. То я думаю ще спочатку її прописати у моїй квартирі, чи це не має має різниці, де прописана?

      • Гіммельфарб Станіслав  Олегович

        Бажано, щоб Ви були б прописані за однією адресою. Визначного значення це не має, але від зайвих питань та нервів вбереже


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України