Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Арбитраж, 03 февраля 2024, вопрос №101382 250₴

процедура банкрутства для фізичної особи

маю багато безнадійних боргів. деяким більше 5 років.
по деяким з них почали на місце роботи приходити листи про вирахування 20% від приватних виконавців.
один раз я вже намагався домовитися та здійснював оплати, проте, всі мої прохання прибрати договір з УБКІ як закритий - залишилися проігноровані.

зараз шукаю можливість пройти процедуру банкрутства як фізична особа.
питання чи це взагалі можливо зробити?
що для цього потрібно від мене?
скільки це буде коштувати?
та у які терміни побачу результат (чисту кредитну історію).

Дякую!

Ответы юристов (4)

    Корнійчук Євген Іванович
    10%

    Доброго дня, процедура не проста і доволі складна, ознайомтесь за посиланням, чи варто воно того!? Яку суму боргу ви маєте, за якими документами вони відкриті? Рішення суду, нотаріальний напис ?

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D1%8...

    Айвазян Юрій Климентійович
    30%

    Доброго дня, Андрію!

    Визнання особи банкрутом доволі складна, довготривала та недешева процедура.

    Провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця може бути відкрито за заявою боржника.

    Боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:

    • боржник припинив погашати кредити або здійснювати інші планові платежі в розмірі понад 50 % місячних платежів;
    • існують інші обставини, які підтверджують неможливість виконувати грошові зобов'язання чи здійснювати звичайні поточні платежі.

    До складу грошових вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

    Після порушення процедури банкрутства сума боргу фізичної особи фіксується, нарахування відсотків і штрафів припиняється.

    До своєї заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додаються наступні документи:
    1. довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника, якщо заяву підписано представником;
    2. документи, що підтверджують наявність (відсутність) у боржника статусу фізичної особи - підприємця;
    3. конкретизований список кредиторів і боржників із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів (боржників), а також щодо кожного кредитора (боржника) - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов’язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов’язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;
    4. опис майна боржника, що належить йому на праві власності, із зазначенням місцезнаходження або місця зберігання майна;
    5. копії документів, що підтверджують право власності боржника на майно;
    6. перелік майна, що перебуває у заставі (іпотеці) або є обтяженим в інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кожного кредитора, на користь якого вчинено обтяження майна боржника, - ім’я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), сума грошових вимог, підстава виникнення зобов’язань, а також строк їх виконання згідно із законом або договором;
    7. копії документів про вчинені боржником (протягом року до дня подання заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність) правочини щодо належного йому нерухомого майна, цінних паперів, часток у статутному капіталі, транспортних засобів та угоди на суму не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;
    8. відомості про всі наявні рахунки боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках;
    9. копія трудової книжки (за наявності);
    10. відомості про роботодавця (роботодавців) боржника;
    11. декларація про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства;
    12. докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень;
    13. інформація про наявність (відсутність) непогашеної судимості за економічні злочини;
    14. інші документи, що підтверджують наявність підстав, процедури банкрутства.
    Разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов’язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів).

    План реструктуризації боргів боржника може містити положення про:

    • продаж частини майна;
    • зміну способу й порядку виконання зобов'язань;
    • відстрочення, розстрочення, прощення боргу;
    • виконання зобов'язань боржника третіми особами, отримання поруки, гарантії;
    • інші заходи для покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів (перекваліфікація, працевлаштування тощо).

    Не підлягають реструктуризації лише борги щодо

    1. сплати аліментів;
    2. відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи;

    Щодо сплати ЄСВ та інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.З моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів.

    Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

    1. зупиняється виконання боржником грошових зобов’язань, у тому числі зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), термін виконання яких настав до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність;
    2. зупиняється стягнення з боржника за всіма виконавчими документами, крім виконавчих документів за вимогами про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, а також крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум, у тому числі одержаних від продажу майна боржника, або перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах;
    3. не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення вимог, на які поширюється мораторій;
    4. зупиняється перебіг позовної давності щодо вимог до боржника;
    5. не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов’язань боржника.
    Процедура погашення боргів боржника.

    Погашення боргів боржника – це наслідок визнання боржника банкрутом. Ця процедура вводиться у разі неможливості відновити платоспроможність боржника.Після визнання боржника банкрутом наступають такі наслідки:

    • Постановою про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника господарський суд також призначає керуючого реалізацією майна в порядку, визначеному цим Кодексом.
    • Повідомлення про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника офіційно оприлюднюється на офіційному веб-порталі судової влади України протягом трьох днів з дня прийняття відповідної постанови суду.
    • Не пізніше 30 днів з дня введення процедури погашення боргів боржника керуючий реалізацією майна спільно з боржником проводить інвентаризацію майна боржника та визначає його вартість.
    • З моменту визнання боржника банкрутом розпорядження усіма правами щодо майна, включеного до складу ліквідаційної маси, здійснює керуючий реалізацією від імені боржника.
    • З моменту визнання боржника банкрутом і до винесення судового рішення про закриття процедури банкрутства реєстрація переходу права власності від/до боржника та обтяжень майна боржника, включаючи нерухоме майно і цінні папери, що існують в бездокументарній формі, відбувається виключно на підставі заяви керуючого реалізацією.
    • До складу ліквідаційної маси не включається житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника (квартира загальною площею не більше 60 квадратних метрів або житловою площею не більше 13,65 квадратного метра на кожного члена сім’ї боржника чи житловий будинок загальною площею не більше 120 квадратних метрів) та не є предметом забезпечення, а також інше майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернено стягнення.
    • До складу ліквідаційної маси не включаються кошти, що перебувають на рахунках боржника у пенсійних фондах та фондах соціального страхування

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Процедура_банкрутства_фізичних_осіб

    Відповідно до статті 30 Кодексу України з процедур банкрутства, грошова винагорода арбітражного керуючого формується шляхом нарахування основної та додаткової грошових винагород.

    Серед функцій арбітражного керуючого:

    1. Консультування щодо наявності боргів.
    2. Підготовка необхідних документів.
    3. Організація представництва в суді та адвокатського захисту.
    4. Зупинення дійсних виконавчих проваджень відносно боржника.
    5. Підготовка плану санації або реструктуризації боргів.

    Законом визначено два основні види витрат у процедурі банкрутства для обох сторін:

    • Винагорода арбітражного керуючого;
    • Судовий збір за подання заяви про неплатоспроможність до суду.

    Стосовно винагороди арбітражного керуючого варто зазначити, що вона є основною та додатковою.

    Основна винагорода має фіксований розмір та сплачується в обов’язковому порядку за основний термін здійснення повноважень арбітражного керуючого.

    Додаткова покладається на сторони у разі, якщо процедура триває більше визначеного строку.

    Щодо обов’язкової винагороди, то згідно статті 34 Кодексу для відкриття провадження у справі до заяви про неплатоспроможність має бути доданий доказ авансування винагороди арбітражного керуючого у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за три місяці виконання повноважень. Отже, станом на зараз, це - 63900 грн.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    60%

    Вітаю Вас!

    Банкрутство фізичних осіб (не підприємців) стало можливим з 21 жовтня 2019 року. Саме з цієї дати вступив у дію Кодекс України з процедур банкрутства

    Процедура банкрутства фізичної особи

    Серед умов початку процедури банкрутства фізособи такі (ст. 115 Кодексу України з процедур банкрутства):

    1. Наявність заяви. Якщо Ви хочете розпочати таку процедуру, Ви маєте подати спочатку заяву до Господарського суду. На основі даної заяви, якщо інші умови початку провадження дотримані, суддя призначає арбітражного керуючого по процедурі. Разом з заявою має бути поданий пакет документів, у т.ч. план реструктуризації боргів та декларація про майновий стан боржника (за три попередні роки). Їхні форми затверджено наказом Мін’юсту від 21.08.2019 № 2627/5. Повний перелік документів містить стаття 116 КБ;
    2. Прострочення планових платежів ≥ 2 місяці та у сумі > 50% місячних платежів за кожним банківським кредитом (або іншим зобов’язанням);
    3. Відсутність у Вас майна, на яке може бути звернене стягнення, а заходи щодо розшуку майна виявилися безрезультатними.
    Згідно частини 4 статті 119 Кодексу Господарський суд постановляє ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність, якщо:

    1) відсутні підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність;

    2) боржник виконав зобов’язання перед кредитором (кредиторами) у повному обсязі до підготовчого засідання суду;

    3) боржника притягнуто до адміністративної або кримінальної відповідальності за неправомірні дії, пов’язані з неплатоспроможністю;

    4) боржника визнано банкрутом протягом попередніх п’яти років.

    Суд не одразу визнає банкрутство. Спочатку буде розпочата процедура відновлення платоспроможності через спробу реструктурувати борги. Цим буде займатися арбітражний керуючий.

    Перший крок – спроба домовитися з кредиторами. Реструктуризація – це спроба домовитися з кредиторами. Наслідками можуть бути: відстрочення платежу, продовження строків оплати, списання (прощення) частини боргу, прощення фінансових санкцій, пені тощо. Також може відбутися долучення до процедури певних гарантів, оплати боргів третіми особами.

    Очевидним є те, що кредитори найбільш зацікавлені у реструктуризації боргу, а не визнанні фізособи банкрутом з подальшим прощенням боргу. Отже, як що це банківські кредити, позики тощо, то внаслідок процедури вони будуть відтерміновані. На цьому етапі можуть бути списані штрафні санкції (штрафи, пені за несплату) – за добровільним рішенням кредитора.

    На етапі реструктурування може бути й продана частина майна боржника.

    На процедуру реструктуризації відводиться 120 днів (ч. 1 ст. 130 КБ). Однак цей етап може закінчитися і швидше, якщо буде рішення кредиторів, які відмовляються від реструктуризації (ч. 1 ст. 130 КБ). Тоді справа переходить на другий крок.

    Після ухвали суду про початок процедури реструктуризації не можна погашати борги поза процедурою. Виняток – аліменти та відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або ушкодженням здоров’я.

    Другий крок – рішення суду про банкрутство чи закриття справи. Суд затверджує майно, за рахунок якого відбуватиметься погашення боргів (так звана ліквідаційна маса). Сюди входить і частина в загальному майні подружжя. На борги, які не можна погасити та реструктурувати, суд прийме рішення про звільнення від їхньої сплати. Джерело: https://buhplatforma.com.ua/article/7722-bankrutst...

    ВИСНОВОК

    Визнати Вас банкрутом можна лише в судовому порядку. Вам необхідно підготувати документи, які передбачені статтею 116 Кодексу України з питань банкрутства. Спочатку суд назначить арбітражного керуючого, який займеться реструктуризацією Вашого боргу або реалізацією Вашого майна для задоволення вимог кредиторів. На борги, які не можна погасити та реструктурувати, суд прийме рішення про звільнення від їхньої сплати.

    Термін за який суд прийме рішення про визнання Вас банкрутом залежить від того, скільки часу арбітражний керуючий витратить на реструктуризацію боргу або реалізацію майна (якщо таке є внаявності) та ін.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого дня!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Банкрутство фізичних осіб (не підприємців) стало можливим з 21 жовтня 2019 року. Саме з цієї дати вступив у дію Кодекс України з процедур банкрутства (інколи називають закон про банкрутство фізичних осіб від 18.10.2018 № 2597, скорочено – Кодекс про банкрутство, або КБ). Книга четверта КБ якраз присвячена питанню фізосіб, у т.ч. й фізосіб-підприємців (ч. 1 ст. 113 КБ).

    Зараз за визначенням статті 1 КБ боржником є юрособа або фізособа, зокрема фізособа-підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов`язання, строк виконання яких настав.

    Перше судове рішення по банкрутству фізособи було прийняте у березні 2020 року – постанова Господарського суду Запорізької області від 26.03.2020 у справі № 908/3329/19. У даній справі суд задовольнив позов фізособи, визнав її банкрутом та застосував процедуру погашення боргів фізичної особи. Можливість визнання фізичної особи банкрутом підтвердив і ВС, наприклад у постанові від 04.10.2023 у справі № 918/920/22.

    Детальна процедура проведення банкурства фізичної особи - підприємця прописана тут: https://buhplatforma.com.ua/article/7722-bankrutst...

    Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA