Начните консультацию с юристом онлайн
Вельмишановні, прошу відгукнутись спеціалістів, що знайомі з перебігом позовів енергетичних компаній до споживачів.
Обленерго виписав штраф за порушення цілісності кордової нитки на лічильнику моєї мами, що проживає в приватному будинку. Акт порушення складено, підписано мамою через погрози про негайне відключення електроенергії. Нещодавно поштою прийшов протокол про штаф з вимогою сплатити в 30-денний термін, в інакшому випадку обленерго буде звертатись до суду. Я зі штрафом не згодна, мама лише розводить руками.
1. В який суд повинен звернутись обленерго?
2. Хто має бути відповідачем в суді, якщо будинок подарований мені мамою (до дарчої вона була одноосібним власником), а власник особового рахунку - моя мама (рахунок не був переоформленим на мене)?
3. В який термін обленерго має право подавати в суд?
4. Чи можливий перехід адміністративного штрафу в заборгованість по особовому рахунку?
5. Як відслідковувати, чи обленерго звернувся до суду?
6. Які прогнози за судовою справою?
Вельми вдячна вам за відповіді.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (20)
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
1. Вимагайте створення комісії для обстеження мереж . До того моменту поки не буде отримано рішення комісій по Вашому питанню, можете подати заяву - претензію про незгоду з штрафними санкціями з аргументацією Вашої позиції та доводами , особисто зареєструвавши її у абонентському відділі, як вхідну документацію з датою та номером на штампі(копію залиште собі- важливо для суду)
2. Отримаєте рішення комісії(письмове) оскаржіть його до суду , надавши всі необхідні документи та Ваше листування з компанією , як доказ.
3. діалог проводьте виключно у письмовій формі - офіційно!
По Вашим питанням:
1. Окружний адміністративний суд міста Києва
2. У термін 30 - ти днів з дати вручення , отримання постанови про штрафні санкції , згідно поштового штемпеля на конверті.
3. позов буде поданий до власника будику , або той хто зазначений в акті про порушення, якщо власник будинку Вы то позов буде адресовано Вам , незалежно выд того на кого оформлено рахунок
4 З метою оформлення договору переведення боргу необхідно керуватися нормами ст. 520 — 524 ЦКУ, що регулюють правовий порядок заміни боржника в зобов’язанні.
5. Вас письмово повідомить суд про відкриття провадження в якому Ви є стороною ( направлять ухвалу про відкриття провадження , а також матеріали справи) поштою під вручення з підписом отримувача.
Перебіг справи можливо побачити у ЕДР судових рішень на прталі судової влади України.
6. Небхідно бачити матеріали та доказову базу по справі , кожний документ.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Доброго дня!
1. В який суд повинен звернутись обленерго?
в районний за місцем проживання відповідача (Вашої мами)2. Хто має бути відповідачем в суді, якщо будинок подарований мені мамою (до дарчої вона була одноосібним власником), а власник особового рахунку - моя мама (рахунок не був переоформленим на мене)?
Особа, яка значиться в Протоколу про порушення від РЕСу.
Але якщо ця особа не є належним відповідачем, про це варто заявити саме Вам.
3. В який термін обленерго має право подавати в суд?
Строки не обмежені, зокрема за рахунок їх договору.
4. Чи можливий перехід адміністративного штрафу в заборгованість по особовому рахунку?
Так. нажаль.5. Як відслідковувати, чи обленерго звернувся до суду?
На сайті : https://court.gov.ua/6. Які прогнози за судовою справою?
Ви ж звертаєтесь за фаховою консультацією, а не до "Ванг". А тому аналіз та перспективи аналізуються виключно на підставі ваших документів.
Звертайтесь
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий вечір, Яна!
"1. В який суд повинен звернутись обленерго" ?
- За місцем проживання або місцезнаходженням відповідача.
ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
"Стаття 27. Підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача
1. Позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом. ... ".
"2. Хто має бути відповідачем в суді, якщо будинок подарований мені мамою (до дарчої вона була одноосібним власником), а власник особового рахунку - моя мама (рахунок не був переоформленим на мене)"?
- До Вашої матері, так як з нею укладено договір про надання послуг та неї оформлено особовий рахунок.
" 3. В який термін обленерго має право подавати в суд"?
- Після закінчення 30-денного терміну для сплати штрафу.
" 4. Чи можливий перехід адміністративного штрафу в заборгованість по особовому рахунку"?
- Вказана сума може перейти у заборгованість.
Ви маєте право подати позовну заяву до відповідача: Обленерго до суду, як за місцем реєстрації матері, так і відповідача про захист прав споживачів, без оплати судового збору.
ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
"Стаття 28. Підсудність справ за вибором позивача
5. Позови про захист прав споживачів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору".
"5. Як відслідковувати, чи обленерго звернувся до суду"?
- Через сайт "Судова влада":
https://court.gov.ua/fair/
Єдиний реестр судових рішень:
https://reyestr.court.gov.ua/
"6. Які прогнози за судовою справою"?
- На позовну заяву до суду, треба подавати відзив, у якому заперечувати законність дій та прийнятого рішення зі сторони працівників Обленерго,а також зазначити те, що - "Акт порушення складено, підписано мамою через погрози про негайне відключення електроенергії".
Прогнози залежать від законності дій по виявленню та фіксації зі сторони працівників Обленерго, правильної, законної та обґрунтованох позиції відповідача.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате1. Это гражданско-правовые отношения. Облэнерго должно обратиться в Суд с иском о взыскании штрафа с потребителя по месту регистрации последнего,
2. Ответчик Ваша мама.
3. В течении трех лет.
4. У Вас нет никакого административного штрафа, у Вас гражданско-правовые отношения.
5. К Вам из Суда придет исковое заявление.
6. Скорее всего не будет никакого судебного иска. Ниже обоснование, ведь судя по всему периодическая проверка счетчика ранее не проводилась или проводилась очень давно, а в этом случае штрафные санкции не применяются. Напишите им свою претензию.
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
14.03.2018 № 312
Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії
2.3.4. Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
8.2.4. У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
8.4.4. Факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
Для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності). Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.
У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
8.4.5. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 1 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави не застосовуються у випадку порушення оператором системи термінів проведення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки, періодична повірка яких має здійснюватися за рахунок оператора системи.
8.4.8, Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):
1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;
Доброго дня,
які документи має оформити обленерго для пред"явлення рахунку?
чи можливо за згодою сторін переписати акт і протокол? в які терміни?
чи обов'язково власник будинку має бути і власником особового рахунку?
чи допустимо бути власником особових рахунків житлово-комунальних послуг особі, що приписана і проживає в будинку?
Дякую!
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Яна!
"Які документи має оформити обленерго для пред"явлення рахунку"?
- Достатньо Акту і Протоколу, щоб пройшов строк для сплати штрафу.
"Чи можливо за згодою сторін переписати акт і протокол? в які терміни"?
- З юридичної сторони, ні.
Вказані документи повинні мати серійні номери, бути зареєстровані.
Це буде порушенням трудової дисципліни і підробленням офіційних документів, за що передбачена кримінальна відповідальність для службових осіб за статтею 366 Кримінального кодексу України та інших осіб за статтею 358 Кримінального кодексу України.
"Чи обов'язково власник будинку має бути і власником особового рахунку"?
- Так, бажано. Необхідно з'явитися до надавача послуг, укласти договір та відкрити особовий рахунок.
"Чи допустимо бути власником особових рахунків житлово-комунальних послуг особі, що приписана і проживає в будинку"?
- По закону особовий рахунок та договір повинен бути укладений власником будинку.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Дякую за відповідь,
який саме закон забороняє не-власнику (або власнику в минулому, який подарував майно) продовжувати бути споживачем і власником рахунків?
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Яна!
Будь ласка!
"який саме закон забороняє не-власнику (або власнику в минулому, який подарував майно) продовжувати бути споживачем і власником рахунків"?
- Є законодавство, яке регламентує порядок і процедуру.
На роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричноїенергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулюванняу сферахенергетики та комунальних послуг (далі-НКРЕКП) від 14.03.2018 р. № 312 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 18.07.2019 р. № 1525); Кодексу системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 309 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 07.02.2020 р. № 360); Кодексу систем розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 310 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 03.12.2019 р. № 2595); Кодексу комерційного обліку, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 311 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 20.03.2020 р. № 716).
Після того, як Ви набули право власності на будинок, у відповідності до вимог п.2.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ), Вам необхідно звернутися до Обленерго та надати наступні документи:
1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходженння об"єкта та реквізітів заявника та наявності чинного паспорту точки розподілу;
2) копію РНОКПП, або у разі його відстуності з релігійних перконань паспорта гр.України;
3) копії всіх документів щодо права власності на будинок.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго вечора, Яно!
По вашим питанням повідомляю наступне.
1. В який суд повинен звернутись обленерго? - до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання або перебування вашої мами.
Цивільний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text):
Стаття 19. Справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів
1. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Стаття 23. Суд першої інстанції
1. Усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Стаття 27. Підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача
1. Позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
2. Хто має бути відповідачем в суді, якщо будинок подарований мені мамою (до дарчої вона була одноосібним власником), а власник особового рахунку - моя мама (рахунок не був переоформленим на мене)? - ваша мама. Так як з нею укладено договір про постачання (розподіл або передачу) електричної енергії і на неї оформлено особовий рахунок.
3. В який термін обленерго має право подавати в суд?
Період, за який кредитор має право стягувати заборгованість (в тому числі за житлово-комунальні послуги), визначається строком позовної давності. Процесуальний строк, що застосовується і у випадках суперечок з приводу надання житлово-комунальних послуг, стягнення заборгованості за їх несплату тощо, встановлюється тривалістю в три роки (стаття 257 Цивільного кодексу України). Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
4. Чи можливий перехід адміністративного штрафу в заборгованість по особовому рахунку?
Ні, не може. Тим паче сума, вказана в протоколі НЕ є адмінштрафом, а є оперативно-господарською санкцією у вигляді стягнення вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією, тобто порушення цілісності кордової нитки на лічильнику.
5. Як відслідковувати, чи обленерго звернувся до суду?
У разі подачі обленерго позову та відкриття провадження у справі суд повинен повідомити вашу маму про це.
Цивільний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text):
Стаття 187. Відкриття провадження у справі
1. За відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п’яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 185 цього Кодексу.
2. Про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються:
1) найменування суду, прізвище та ініціали судді, який відкрив провадження у справі, номер справи;
2) найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові за його наявності для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб);
3) предмет та підстави позову;
4) за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа;
5) дата, час і місце підготовчого засідання, якщо справа буде розглядатися в порядку загального позовного провадження;
6) дата, час і місце проведення судового засідання для розгляду справи по суті, якщо справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін;
7) результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику сторін;
8) строк для подання відповідачем відзиву на позов;
9) строки для подання відповіді на відзив та заперечень, якщо справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження;
10) строк надання пояснень третіми особами, яких було залучено при відкритті провадження у справі;
11) веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається.
Стаття 190. Надіслання копії ухвали про відкриття провадження у справі, копії позовної заяви та доданих до неї документів
1. Ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу.
2. Одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи надсилається копія позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
6. Які прогнози за судовою справою?
Щоб давати які-небудь прогнози, необхідно бачити сам акт про порушення, виявлені представником обленерго, і протокол засідання комісії з розгляду даного акту.
Адже, необхідно знати чи зафіксована в акті згода або незгода вашої мами із порушенням цілісності кордової нитки на лічильнику (саме з її вини, через втручання в прилад обліку електроенергії), чи вносилися до нього які-небудь зауваження та заперечення, і взагалі чи правильно складений та підписаний цей акт.
Тим паче, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів, яка створюється енергопостачальником і складається не менш ніж з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату. Акт про порушення правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом.
Адже, якщо обленерго допустило порушення, то ваша мама має право направити їм претензію та навіть подати на обленерго скаргу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Звертайтеся, якщо буде потрібна допомога.
Всього Вам доброго!
Доброго дня,
які документи має оформити обленерго для пред"явлення рахунку?
чи можливо за згодою сторін переписати акт і протокол? в які терміни?
чи обов'язково власник будинку має бути і власником особового рахунку?
чи допустимо бути власником особових рахунків житлово-комунальних послуг особі, що приписана і проживає в будинку?
Дякую!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеякі документи має оформити обленерго для пред"явлення рахунку?
1. напевно для пред'явлення позову Ви мали на увазі! Якщо так , то обленерго має оформити позовну заяву до суду в порядку цивільного судочинстваі із доданням копій документів та зокрема доказів надіслання такої заяви до Вас!
чи можливо за згодою сторін переписати акт і протокол? в які терміни?
2. Це неможливо, адже не передбачено жодним нормативно-правовим актом, за виключенням домовленості.
чи обов'язково власник будинку має бути і власником особового рахунку?
3. Ні, не обов'язково, але це дуже доречно. Наприклад коли при купівлі-продажу дуже важливо переоформити особові рахунки, аби уникнути проблем.
чи допустимо бути власником особових рахунків житлово-комунальних послуг особі, що приписана і проживає в будинку?
4. це можлива ситуація, але на практиці все ж краще, щоби і власник квартири, і власник особового рахунку, були тотожніми особами!
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Яно!
1) які документи має оформити обленерго для пред"явлення рахунку?
Обленерго не має права пред'являти рахунок (точніше не має права переносити суму, вказану в протоколі, в рахунок за електроенергію). Фактично протокол є формою претензії, яку ваша мама може задовольнити та сплатити в 30-денний термін штраф, або ж не задовольняти. Тоді, якщо обленерго захоче стягнути з вашої мами ці кошти, йому доведеться звертатися до суду.
2) чи можливо за згодою сторін переписати акт і протокол? в які терміни? - ні, це неможливо. Можна лише їх оскаржити. Однак, самостійно звертатися до суду непотрібно. Лише, якщо обленерго подасть позов, тоді варто подавати відзив (свої заперечення, в тому числі, які стосуються змісту даних документів, порядку розгляду акту комісією обленерго та прийняття протокольного рішення по ньому тощо).
3) чи обов'язково власник будинку має бути і власником особового рахунку?
Ні, необов'язково. Законодавство не містить такої вимоги.
4) чи допустимо бути власником особових рахунків житлово-комунальних послуг особі, що приписана і проживає в будинку?
Так, допустимо.
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19/conv#n...):
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
6) індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;
Тобто, ваша мама може бути і надалі власником особового рахунку, однак тоді рахунки на оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі ось-такі претензії, будуть приходити саме на неї.
А тому, після оформлення дарування та переходу права власності на будинок до Вас, вашій мамі потрібно було звернутися до постачальників комунальних послуг, повідомити їх про перехід права власності на будинок та позакривати рахунки. Або ж Вам необхідно було звернутися до відповідних організацій та переоформити на себе рахунки.
Всього доброго!
Вдячна за вичерпну відповідь!!!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
По-перше, Вам направлений "протокол про штраф", тоді, як мала бути направлена постанова про притягнення до адміністративної відповідальності - протокол є неналежним документом про оплату штрафу, не є виконавчим документом, не має сили виконавчого документа, не є обов'язковим до виконання Вами і не буде (не повинен) прийнятий до примусового виконання виконавцем виконавчої служби.
По-друге. КпрАП України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10):
"Стаття 268. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності...
Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи...
Стаття 288. Порядок оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення...
3) постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення,..у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі)щ.або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом...";
"Стаття 244-13. Органи центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду
Органи центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 95-1...
Від імені органів центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право:
1) головний інспектор з державного енергетичного нагляду та його заступники - попередження або штраф на громадян, працівників або посадових осіб до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) старші інспектори з державного енергетичного нагляду - попередження або штраф на громадян, працівників або посадових осіб до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) інспектори з державного енергетичного нагляду - попередження або штраф на громадян, працівників або посадових осіб до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
КпрАП України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10):
"Стаття 95-1. Порушення вимог нормативно-правових актів та нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання
Порушення вимог нормативно-правових актів та нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії -
тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, попередження або накладення штрафу на працівників від одного до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, накладення штрафу на посадових осіб від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. ".
Ви маєте право або ігнорувати отриманий протокол, або звернутись до "обленерго" із заявою (під реєстрацію її вручення на Вашому екземплярі, рекомендованим листом з повідомленням про вручення) про незаконність вимоги сплати штрафу на підставі протоколу, про розгляд адміністративної справи відповідно до законодавства (за Вашої присутності та винесення постанови). У випадку винесення постанови маєте право оскаржити її до вищестоящого органу або посадової особи, або (у випадку відмови в оскарженні) до суду в порядку адміністративного судочинства, при цьому, з урахуванням вимог Закону України "Про захист прав споживачів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/1023-12):
"Стаття 22. Судовий захист прав споживачів
1. Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.
2. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
3. Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав." -
без сплати судового збору.
По-третє. Як вбачається, "обленерго" направленням Вам протоколу просто "блефує", оскільки право притягнення громадян до адміністративної відповідальності передбачено самим органам "обленерго" )ст.ст. 95-1, 244-13 КпрАП), тому суд відмовить у прийнятті та розгляді позову "обленерго".
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, пані Яно!
З приводу Ваших питань повідомляю наступне:
1. В який суд повинен звернутись обленерго?
Відповідно до ч. 1. ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Отже, це місцевий загальний суд за місцем проживання Вашої мами.
2. Хто має бути відповідачем в суді, якщо будинок подарований мені мамою (до дарчої вона була одноосібним власником), а власник особового рахунку - моя мама (рахунок не був переоформленим на мене)?
Відповідачем буде той, хто укладав договір про надання послуг із Обленерго, та хто власник особового рахунку.Тобто, у даному випадку це буде Ваша матір!
3. В який термін обленерго має право подавати в суд?
Після закінчення терміну, який дається для сплати штрафу у добровільному порядку!
4. Чи можливий перехід адміністративного штрафу в заборгованість по особовому рахунку?
Можливий, але виключно за домовленістю із обленерго!
5. Як відслідковувати, чи обленерго звернувся до суду?
Якщо вони звернуться до суду, то у будь-якому випадку Вам прийде судова повістка, де Вас буде проінформовано про те, яким складом суду буде слухатися справа, чи з викликом сторін че без такого. Потім справу за номером можна буде відслідковувати за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/
6. Які прогнози за судовою справою?
Складно сказати, адже треба бачити всі документи. Однак таке порушення, яке було складено на Вашу маму , повинно підтвержуватися висновком експертизи, так свідчить зокрема судова практика!
Тому у будь-якому випадку шанси на виграш справи будуть!
Всього доброго!
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день, Яна!
"Які документи має оформити обленерго для пред"явлення рахунку"?
- Достатньо Акту і Протоколу, щоб пройшов строк для сплати штрафу.
"Чи можливо за згодою сторін переписати акт і протокол? в які терміни"?
- З юридичної сторони, ні.
Вказані документи повинні мати серійні номери, бути зареєстровані.
Це буде порушенням трудової дисципліни і підробленням офіційних документів, за що передбачена кримінальна відповідальність для службових осіб за статтею 366 Кримінального кодексу України та інших осіб за статтею 358 Кримінального кодексу України.
"Чи обов'язково власник будинку має бути і власником особового рахунку"?
- Так, бажано. Необхідно з'явитися до надавача послуг, укласти договір та відкрити особовий рахунок.
"Чи допустимо бути власником особових рахунків житлово-комунальних послуг особі, що приписана і проживає в будинку"?
- По закону особовий рахунок та договір повинен бути укладений власником будинку.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
чи є незаконним:
1) споживання електроенергії моєю мамою - власником рахунків і невласником майна?
2) моя - власника будинку - бездіяльність з переоформлення договору?
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Яна!
"Чи є незаконним:
1) споживання електроенергії моєю мамою - власником рахунків і невласником майна?
2) моя - власника будинку - бездіяльність з переоформлення договору"?
- Щодо "споживання електроенергії моєю мамою - власником рахунків і невласником майна", виходячи з того, що на Вашу маму відкрито особовий рахунок і з нею укладено договір, то вона може на законних підставах користуватися електроенергією.
- Відносно Вас так, виходячи з того, що: на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричноїенергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулюванняу сферахенергетики та комунальних послуг (далі-НКРЕКП) від 14.03.2018 р. № 312 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 18.07.2019 р. № 1525); Кодексу системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 309 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 07.02.2020 р. № 360); Кодексу систем розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 310 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 03.12.2019 р. № 2595); Кодексу комерційного обліку, затвердженому постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 311 (із змінами внесеними постановою НКРЕКП від 20.03.2020 р. № 716).
Після того, як Ви набули право власності на будинок, у відповідності до вимог п.2.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ), Вам необхідно звернутися до Обленерго та надати наступні документи:
1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходженння об"єкта та реквізітів заявника та наявності чинного паспорту точки розподілу;
2) копію РНОКПП, або у разі його відстуності з релігійних перконань паспорта гр.України;
3) копії всіх документів щодо права власності на будинок.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате1. Вам все объяснили. Вы можете быть собственником недвижимости, а на вашу маму может быть составлен договор на поставку электроэнергии. Поэтому акт составлен на нее - в правовом отношении все правильно.
2. Подогнать законодательство под Ваши желания невозможно.
3. Если составлен Акт и будут насчитаны санкции, то Вы или оспариваете их или платите. Оспариваете в энергопоставляющей компании.
4. Никаких штрафов в административном плане у Вас не будет.
5. В принудительном порядке взыскать с Вас санкции возможно только в судебном порядке.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате1. Договор действующий. Ответственность за непереоформление договора на собственника недвижимости лежит на последнем. До момента переоформления договора, действует договор, заключенный Вашей мамой и ответственность за его нарушения лежит на ней.
2. Если Вы не согласны с Актом, пусть мама оспаривает его в энергопоставляющей компании.
3. Согласно Постановления #312 - 2018г. (Я Вам его привел выше), если счетчик до момента составления акта, не проверялся более 6 месяцев то никаких санкций к Вашей маме применить нельзя. Если проверялся, то санкция не может превышать начисление за 6 месяцев.