Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 21 февраля 2021, вопрос №38404 100₴

Робота за сумісництвом

Я працюю начальником одного з відділів комунального підприємства. Мені за пропонували працювати в ТОВ юристом на 0,5 ставки за сумісництвом. Чи маю я право???
Бо державним службовцям заборонено. Чи можна працівникам комунального господарства???

Ответы юристов (15)

    Пользователь не активен
    25%
    Пользователь не активен 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 13 лет опыта

    Доброго дня.

    Не мають права працювати за сумісництвом держ.соужбовці, керівники органів місцевого самоврядування, які виконують функції держави, керівники державних підприємств, установ, організацій, які фінансуються з державного бюджету, а також начальники структурних підрозділів таких підприємств, установ, організацій. В тому числі, сюди входять комунальні установи з охорони здоров'я.

    Отже, якщо ви працівник комунального підприємства, і вашим колективним договором не передбачено прямої заборони та роботу за сумісництвом, то ви маєте право на таку роботу, звісно, у вільний від основної роботи час.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Віталій!

    Робота за сумісництвом регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 03 квітня 1993 року № 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43.

    Вказані нормативно-правові акти регулюють питання роботи на умовах сумісництва в установах, організаціях, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів, отже їх дія поширюється на комунальні заклади, утворені органом місцевого самоврядування, та комунальні установи, організації, що фінансуються з бюджету.

    Відповідну правову позицію викладено у постанові ВСУ від 12.02.2020 р. у справі № 607/13528/18 та постанові ВСУ від 10.04.2019 р. у справі № 592/11917/17.

    Отже, відповідно до висновків Верховного Суду дія Постанови КМУ № 245 і Положення № 43 на комунальні підприємства також поширюється.

    Постанова Кабінету Міністрів України від 03 квітня 1993 року № 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/245-93-%D0%BF#...):

    4. Установити, що окрім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).

    Я працюю начальником одного з відділів комунального підприємства. Мені за пропонували працювати в ТОВ юристом на 0,5 ставки за сумісництвом. Чи маю я право??? - не маєте права, так як обіймаєте посаду керівника структурного підрозділу комунального підприємства.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!

    • Крикун Сергій  Павлович
      Крикун Сергій Павлович 4 года назад

      Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

      Колего Савченко, викладені Вами висновки пост .ВСУ щодо поширення правого режиму державних підприємств на комунальні підприємств: по-перше, не є керівними, як такі, що прийняті в окремих судових справах, а не пост. Пленуму ВСУ з відповідних питань; по-друге, суперечать наведеним у моїй відповіді нормативним актам, в тому числі, Конституції України

    Кальницкий Георгий  Валериевич
    35%
    Кальницкий Георгий Валериевич 4 года назад

    Юрист, г. Одесса, 33 года опыта

    Віталію, відповідно до ЗУ Про державну службу "Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби."

    Робітники комунальних підприємств, що створені державними органами, не є дерслужбовцями в поніманні закону і зарплатню не отримають беспосередньо із бюджету, тому ви можете працювати за сумісництвом на будь-якому іншому підприємстві.

    Жупинский Николай Андреевич
    20%
    Жупинский Николай Андреевич 4 года назад

    Адвокат, г. Харьков, 26 лет опыта

    Ви можете поєднувати роботу в комунальному підприємстві з іншою оплачуваною роботою за ссумісництвом, так як на Вас не розповсюджується обмеження, встановлені статтею 25 закону України "Про запобігання корупції". Такі обмеження стосуються тільки державних службовців та чиновників вищих ешелонів влади, тобто осіб, зазначених в п.1 ч.1 ст.3 цього закону. На Вас, як на посадову особу юридичної особи публічного права, ці обмеження не розповсюджуються.

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 4 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Законодавством установлена заборона на сумісництво таких категорій працівників.

    1. Державні службовці. Особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, заборонено займатися іншою оплачуваноюабо підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України (ст. 25 Закону № 1700**).

    ** Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.

    До таких осіб належать держслужбовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, народні депутати України, професійні судді, а також посадові особи інших державних органів (усі вони перелічені в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700).

    Зверніть увагу, що забороняється виконанняоплачуваної роботи. Сам факт отримання оплати (винагороди) за результатами зайняття держслужбовцем іншою діяльністю — ролі не відіграє. Тому навіть якщо держслужбовець відмовиться від винагороди за виконану роботу або виконає її безоплатно, він усе одно порушить вимоги ст. 25 Закону № 1700.

    Але, як і в будь-якому правилі, у забороні на сумісництво, встановленій ст. 25 Закону № 1700, є винятки. Так, «сумісницька» заборона не поширюється на депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі) і присяжних. Крім того, держслужбовцям дозволено працювати за сумісництвом, якщо така трудова діяльність пов’язана з викладацькою, науковою та творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською і суддівською практикою зі спорту.

    2. Нотаріуси. Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, в штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової та творчої діяльності (ст. 3 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-ХII).

    3. Прокурори. Такі особи не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях, крім здійснення наукової та викладацької діяльності (ст. 46 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.91 р. № 1789-ХII).

    4. Адвокати. Адвокатам і помічникам адвокатів заборонено «підробляти» на посадах осіб, уповноважених виконувати функції держави або місцевого самоврядування (ст. 7 і 16 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-VI).

    5. Керівники держпідприємств. Керівники державних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності) (п. 4 постанови № 245***, п. 4 Положення 43).

    *** Постанова Кабміну «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.93 р. № 245.

    Тобто під цю заборону потрапляють усі ті категорії працівників, які одночасно відповідають таким критеріям:

    • у назві посади, яку вони обіймають, є слова: «голова», «директор», «начальник», «завідувач», «головний», «майстер» тощо згідно з Класифікатором професій ДК 003:2010. Сюди ж потрапляють як посада головного бухгалтера, так і посада заступника головного бухгалтера (лист Мінсоцполітики від 27.02.2019 р. № 199/0/204-19);

    • їхнім основним місцем роботи є держпідприємство, установа, організація (при цьому вони збираються виконувати роботу за сумісництвом) або ж вони стають до роботи за сумісництвом на держпідприємство, до установи, організації (незалежно від того, на якому підприємстві працюють за основним місцем роботи) (лист Мінпраці від 08.12.2004 р. № 0706-С48265/4).

    Виняток становлять лише працівники держпідприємств, установ і організацій, які переміщуються із зони АТО (постанова КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції» від 04.03.2015 р. № 81).

    Увага! Вимоги п. 4 постанови № 245 і п. 4 Положення № 43 поширюються на працівників не лише державних підприємств (установ, організацій), але також бюджетних установ (організацій) та комунальних закладівохорони здоров’я (установ, організацій), які фінансуються з бюджету (листи Мінпраці від 08.08.2008 р. № 243/06/186-08 і від 16.09.2010 р. № 294/13/116-10, лист Мінсоцполітики від 08.09.2011 р. № 731/13/84-11).

    Якщо Ви не відноситесь до вказаних категорій. То сумісництво можливе.

    Адже ви працівник підприємства , а не службовець органу. МС.

    Якщо б Ви були директором такого підприємства тоді сумісництво неможливо.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Жупинский Николай Андреевич
    Жупинский Николай Андреевич 4 года назад

    Адвокат, г. Харьков, 26 лет опыта

    стаття 3 закону України про запобігання корупції:

    1. Суб’єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є:

    1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

    а) Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем’єр-міністр України, Перший віце-прем’єр-міністр України, віце-прем’єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор, Голова Національного банку України, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;

    б) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови;

    в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;

    г) військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби;

    ґ) судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої ради правосуддя, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов’язків у суді);

    д) особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України;

    е) посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи;

    є) члени Національного агентства з питань запобігання корупції;

    ж) члени Центральної виборчої комісії;

    з) поліцейські;

    и) посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим;

    і) члени державних колегіальних органів;

    2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

    а) посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті;

    б) особи, які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, приватні виконавці, оцінювачі, а також експерти, арбітражні керуючі, незалежні посередники, члени трудового арбітражу, третейські судді під час виконання ними цих функцій, інші особи, визначені законом);

    в) представники громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, які входять до складу конкурсних комісій, утворених відповідно до Закону України "Про державну службу";

    3) особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом.

    Жупинский Николай Андреевич
    Жупинский Николай Андреевич 4 года назад

    Адвокат, г. Харьков, 26 лет опыта

    Стаття 25 Особи ,на які розповсюджуються обмеження щодо сумісництва :

    1. Особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється:

    1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;

    2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

    2. Обмеження, передбачені частиною першою цієї статті, не поширюються на депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі), присяжних.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Віталій!

    "Я працюю начальником одного з відділів комунального підприємства. Мені за пропонували працювати в ТОВ юристом на 0,5 ставки за сумісництвом. Чи маю я право. Бо державним службовцям заборонено. Чи можна працівникам комунального господарства"?

    - Якщо у Вас є юридична освіта, то маєте право, при цьому, Ви не державний службовець.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    Чи маю я право??? Бо державним службовцям заборонено. Чи можна працівникам комунального господарства???

    добрый вечер!!!

    Вы не являетесь госслужащим а потому можете работать по совместительству - лишь бы у Вас хватало времени и сил

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Віталію!

    Дійсно, обмеження щодо діяльності державних службовців встановлене статтею 25 Закону України "Про запобігання корупції".

    Навожу текст цієї статті.

    Стаття 25. Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності

    1. Особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється:

    1) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України;

    2) входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

    Ваша посада не зазначена в пункті 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", а, отже, на Вас дане обмеженення не поширюється!

    Всього найкращого!

    Букалов Сергій Сергійович
    Букалов Сергій Сергійович 4 года назад

    Юрист, г. Херсон, 11 лет опыта

    Добрий день!

    Відповідно до українського законодавства не мають права працювати за сумісництвом держ.соужбовці, керівники органів місцевого самоврядування, які виконують функції держави, керівники державних підприємств, установ, організацій, які фінансуються з державного бюджету, а також начальники структурних підрозділів таких підприємств, установ, організацій. В тому числі, сюди входять комунальні установи з охорони здоров'я.

    Тобто для Вас це не заборонено і ви можете працювати за сумісництвом.

    Крижановська Єлізавета Сергіївна

    Доброго дня! Ви маєте право працювати за сумісництвом, оскільки відносно Вас ніяких обмежень, законодавством не встановлено. В свою чергу Ви не являєтесь державним службовцем, та керівником структурного підрозділу. Бажаю успіхів!!!

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 года назад

    Юрист, г. Харьков, 25 лет опыта

    Не можно.

    Сьогодні залишається чинною постанова КМУ від 03.04.1993 р. № 245, яку було прийнято на виконання ст. 18 Декрету КМУ «Про оплату праці» від 31.12.1992 р. № 23-92 (який утратив чинність) і яка встановлює обмеження для працівників державних підприємств, установ, організацій. За роз’ясненнями Мінпраці, у листі від 16.09.2010 р. № 294/13/116-10 положення зазначеної Постанови поширюються й на працівників комунальних підприємств, установ, організацій.

    Отже, дія зазначеної постанови ( 245-93-п ) поширюється не тільки на державні, а і на комунальні підприємства, установи і організації. Тому керівники комунальних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0294203-10#Te...
    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Господарський кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15):

    "Глава 8 ДЕРЖАВНІ ТА КОМУНАЛЬНІ УНІТАРНІ ПІДПРИЄМСТВА

    Стаття 73. Поняття державного унітарного підприємства

    1. Державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління...

    Стаття 78. Комунальні унітарні підприємства

    1. Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління...".

    Пост. КМУ "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/245-93-%D0%BF):

    "...4. Установити, що окрім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).

    Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

    "Стаття 19...Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."

    По-перше, Господарський кодекс України прямо розрізняє державні та комунальні підприємтства, по-друге - пост. КМУ прямо передбачає заборону сумісництва для керівників лише державних підприємств, керівників їх структурних підрозділів та їх заступників. Тому наведена вимога пост. КМУ до працівників комунального підприємства не має відношення, а отже робота автора питання за сумісництвом не заборонена і є, буде правомірною.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України