Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 11 апреля 2021, вопрос №40992 150₴

перерасчет пенсии ЛПА на ЧАЭС 1-я категория 2 гр.инвалидности переселенец из г. Донецк

Уважаемый Николай Евгеньевич Белоусов!
Пжл., напишите более подробно, что делать "...чтобы изменить формулу начисления заработной платы 2019, а не 2017..."
Мой тел. +380-500-178-779
Спасибо.
С уважением, Сергей

Ответы юристов (3)

    Гончаренко Константин
    33.3%

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Можу надати загальну консультацію, адже питання потребує індивідуального аналізу. Та звернення письмового до органів ПФУ , аби їх спеціаліст підібрав оптимальну формулу для розрахунку Вашої пенсії з врахуванням доплат

    Умови призначення пенсії для такої категорії осіб, як учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи на сьогодні врегульовано Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Цим Законом визначено порядок призначення пенсій, умови дострокового виходу та призначення пенсії, а також умови визначення середньої заробітної плати для такої категорії, як учасники ліквідації, але цим Законом не обмежено, що тільки цей законодавчий акт визначає порядок призначення пенсії тій чи іншій категорії осіб. Також це може бути законодавство про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, зокрема в частині визначення розміру пенсій особам, які мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії.

    Особи, які мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії можуть скористатися правом вибору при досягненні пенсійного віку: отримувати пенсію або за так званим Чорнобильським законом (з урахуванням тієї заробітної плати, яку такі особи отримували безпосередньо у зоні відчуження), або за нормами Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, якщо розмір пенсії буде більшим.

    Тобто особи, які мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, яким встановлено інвалідність, пов’язану саме з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або отримали каліцтво, ушкодження здоров’я саме з цих причин, мають право вибору: або отримувати розмір пенсії за «Чорнобильським» законом (про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), або за Законом про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Залежно від змін у законодавстві, а також більш вигідних умов щодо розміру пенсії вони можуть реалізувати своє право на пенсію.

    Закон про статус та соціальний захист громадян говорить про те, що середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії здійснюється в Порядку, визначеному Кабміном і затвердженому постановою Уряду (№ 1210). За цим Порядком визначається середньомісячний заробіток і, відповідно, розмір пенсії для тих осіб, яким встановлено інвалідність внаслідок причин, пов’язаних з Чорнобильською катастрофою, а також розмір пенсії особам, які отримують пенсію у зв’язку із втратою годувальника також з причин Чорнобильської катастрофи.

    Суттєві зміни в плані пенсійного забезпечення та збільшення розміру пенсій відбулись ще в минулому році. Йдеться про військовозобов’язаних осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

    Починаючи з липня минулого року, були внесені зміни до статті 59 «Чорнобильського» закону, в якій було передбачено, що військовозобов’язаним, призваним на військові збори, які безпосередньо брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або інших ядерних аварій та випробувань, навчаннях із застосуванням ядерної зброї (якщо вони внаслідок цього стали особами з інвалідністю), пенсії за Законом про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчислюються в п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

    Тобто особи, які працювали на підприємствах, в установах, організаціях і були призвані через військкомати на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, починаючи з липня минулого року, отримують розмір пенсії, виходячи з п’ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

    Безумовно, розмір пенсії таких осіб залежить не тільки від п’ятикратного розміру заробітної плати, а й від відсотка втрати працездатності, який сьогодні обов’язково зазначається в довідках медико-соціальної експертної комісії при визнанні особи з інвалідністю тієї чи іншої групи. До липня минулого року пенсії в такому розмірі отримували лише особи, які були призвані на військові збори, але виконували обов’язки тільки під час проходження дійсної строкової служби. Починаючи з липня минулого року – й інші військовозобов’язані, які брали участь у військових зборах.

    Щодо решти учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які виконували роботи безпосередньо в зоні відчуження, тобто направлялися з місця роботи підприємствами, установами чи організаціями, то на сьогодні розмір їхніх пенсій залежить від тієї заробітної плати, яку вони отримали, безпосередньо виконуючи роботи в зоні відчуження. Тобто беруться до уваги період, в який вони виконували роботи (1986-1987 рр.), заробітна плата, безумовно, зона відчуження, і з якою кратністю проводилась така оплата праці. Такі особи, які не були призвані під час військових зборів, отримують пенсії, виходячи з тієї заробітної плати, яку отримали в зоні відчуження, і середньомісячного заробітку, який зберігався за ними на підприємствах, в установах та організаціях.

    Детальніше пільги можна визначити після детального розрахунку пенсііі органами соц захисту та ПФУ.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    33.3%

    Закон Украины "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15):

    "Стаття 40. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії...

    2. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

    Зп = Зс х (Ск : К), де:

    Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

    Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;...

    Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

    К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи...".

    Неизвестно, связались ли Вы с коллегой Белоусовым, получили ли ответ на этот вопрос - я решил принять принять в нем (вопросе) участие и изложить свои свои соображения. Во-первых, как изложил коллега Гончаренко, Вы вправе выбрать порядок назначения и расчета пенсии или по Закону "о ЧАЭС", или по приведенному Закону о пенсионном страховании. Как представляется, предложение коллеги Белоусова основано на приведенных выше положениях ч.2 ст.40 Закона о пенсионном страховании, а именно, выделенного условия о средней зарплате по Украине за три предыдущие года. Как я считаю, данный порядок не касается Вашего случая и в его применении, скорее всего, будет отказано. Во-первых, изложенный порядок предусмотрен для назначения, но не для перерасчета пенсии, чем будут, могут аргументировать отказ специалисты ПФУ. Во-вторых, формула предусматривает заработную плату застрахованного лица, за которую уплачены страховые взносы, а не назначенная уже пенсия (Вам, как представляется), из которой страховые взносы не выплачиваются. Вместе с тем, если Вы работаете и страховые взносы за Вас выплачиваются, можете обратиться в Ваше Управление ПФУ о возможности такого перерасчета, изменения закона (основания) о назначении пенсии, при этом, чтобы размер пенсии не оказался меньше (о чем специалист ПФУ должен предупредить Вас).

    Савченко Олександр
    33.3%
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня!

    Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210.

    Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон)

    Пенсії за бажанням зазначених вище осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

    Заробітна плата для обчислення пенсії враховується за будь-які 12 місяців такої роботи поспіль.

    У випадку, коли людина працювала у зоні відчуження не менше, як 12 місяців поспіль, за її бажанням пенсія може обчислюватися з урахуванням заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні.

    Якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше 12 місяців поспіль, при обчисленні пенсії буде врахована заробітна плата за роботу в зоні за повні календарні місяці такої роботи.

    У разі, коли особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця, пенсія може обчислюватися із заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час в одному із неповних календарних місяців роботи без додавання суми заробітної плати за період роботи поза межами зони відчуження.

    Законодавство гарантує учасникам ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, особам з інвалідністю, щодо якої встановлено причинний зв’язок із Чорнобильською катастрофою, мінімальну пенсійну виплату. Так, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій та інших доплат, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю І групи – 285 % , ІІ групи – 255 %, ІІІ групи – 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.

    При цьому, згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 грн. (1452,00 грн. (1373 грн. + 79 грн.)).

    Станом на 01.04.2018 року мінімальний розмір пенсії в ліквідаторів І категорії встановлено на рівні: в осіб з інвалідністю І групи – 4138,20 грн. (1452 грн. х 285%), в осіб з інвалідністю ІІ групи – 3702,60 грн. (1452 грн. х 255%), в осіб з інвалідністю ІІІ групи – 3267,00 грн. (1452,00 грн. х 225%).

    Все вищезгадане стосується пенсійного забезпечення ліквідаторів Чорнобильської катастрофи віднесених до І категорії.

    Згідно зі статтею 48 Закону щорічна допомога на оздоровлення виплачується:

    • громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 1;
    • учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 2 або 3;
    • дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році.

    Щорічна допомога на оздоровлення виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем фактичного проживання (перебування) громадян.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджені такі розміри щорічної допомоги на оздоровлення:

    • особам з інвалідністю I і II групи - 120 гривень;
    • учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 100 гривень;
    • особам з інвалідністю III групи та дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою - 90 гривень;
    • учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, - 75 гривень.

    Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06 травня 2020 року № 339 «Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2020 році» .

    Встановлено, що розміри грошової допомоги для компенсації у 2020 р. вартості путівок шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування або оздоровлення чи відпочинку особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, становлять:

    ☑️ Для осіб, які віднесені до категорії 1, – 7 700 гривень;

    ☑️ категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 23 420 гривень;

    ☑️ дітям, яким установлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, та одному з батьків або особі, яка їх замінює, – 15 300 гривень.

    Для отримання щорічної допомоги на оздоровлення, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до заяви додають копії:

    • паспорта;
    • посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
    • довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
    • висновок медико-соціальної експертної комісії (для осіб з інвалідністю).

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України