Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 26 мая 2021, вопрос №42883 100₴

Недвижимость на двух хозяев. Большой коммунальный долг погашает только один. Как защититься от действий суда законопослушному брату?

После смерти родителей дом по наследству на 2-х сыновей. Имеется большой долг по коммунальным услугам. Владелец меньшей части недвижимости свою долю долга погашает, а второй нет. Платящий долг свою часть наследства на себя еще не оформил. Коммунальщики грозят подать иск в суд, так-как из-за неплатежа вторым сыном долг растет. Как защитить себя от судебных приставов человеку, который исправно погашает долги. Возможно-ли произвести раздел недвижимости при наличии долгов? Можно-ли продать дом, если не оплачивающий долги будет против продажи?

Ответы юристов (7)

    Костромина Виктория

    Как защитить себя от судебных приставов человеку, который исправно погашает долги. Возможно-ли произвести раздел недвижимости при наличии долгов? Можно-ли продать дом, если не оплачивающий долги будет против продажи?

    Ві можете фактически разделить дом - то есть выделить свою часть при наличии технической возможности или определить порядок пользования домом.

    так же вы можете разделить лицевые счета - тогда каждый будет платить за свою часть

    нужна детальная консультация или помощь в подготовке документов ( заявы, иски т .п.) - обращайтесь через сайт, с ув Виктория Костромина

    Гончаренко Константин

    ДДоброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Вам необхідно виділити Вашу частину квартири в окреме житлове приміщення з відповідним оформленням.

    Майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

    Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

    Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

    Спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

    Співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

    Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

    Умови здійснення виділу у натурі частки із спільного майна

    Виділ частки в натурі здійснюється відповідно до законодавства з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об’єкта нерухомого майна.

    Виділення в натурі частки нерухомого майна можливе в разі дотримання наступних умов:

    поділ на самостійні об’єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними будівельними нормами;

    виділення в натурі частки об’єкта нерухомого майна, що є спільною власністю, можливе, якщо кожному співвласнику може бути виділено відокремлене приміщення з власним входом;

    наявність реєстрації земельної ділянки на якій розташований об’єкт нерухомого майна в Державному земельному кадастрі та реєстрації права власності на неї в установленому законом порядку.

    Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (майно є неподільним), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

    Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

    Право на частку у праві спільної власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.

    Розрахунок часток у спільній власності на об’єкти нерухомого майна

    Розрахунок часток у спільній власності на об’єкти нерухомого майна виконується за заявами всіх співвласників об’єктів нерухомого майна.

    У разі невідповідності розмірів часток, указаних у правовстановлюючих документах, реальним часткам за згодою всіх співвласників здійснюється розрахунок відповідних часток нерухомого майна з метою отримання відповідних правовстановлюючих документів.

    Право кожного співвласника в спільній частковій власності визначається часткою, яка виражається в простих правильних дробах. При цьому вказані в правовстановлюючих документах розміри часток співвласників на об’єкт нерухомого майна в сумі повинні становити одиницю.

    Виділення у натурі частки із спільного майна в позасудовому порядку

    Для визначення можливості виділення в натурі частки нерухомого майна необхідно звернутися до суб’єкта господарювання, який здійснює технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна (суб’єкти господарювання, у складі яких працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат для отримання висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об’єкта нерухомого майна) та укласти договір про проведення технічної інвентаризації.

    Для отримання висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об’єкта нерухомого майна слід подати наступні документи:

    заяви всіх співвласників, справжність підпису на яких засвідчена нотаріально, нотаріально посвідчений договір чи рішення суду, щодо порядку користування нерухомим майном;

    правовстановлюючі документи на об’єкт нерухомого майна;

    документ, що підтверджує право власності (користування) земельною ділянкою;

    технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна.

    Після отримання вище зазначеного висновку співвласникам необхідно звернутись до нотаріуса для укладення договору про виділення в натурі частки з об’єкта нерухомого майна та його нотаріального посвідчення. Договори про виділ частки в натурі майна, право власності на яке підлягає реєстрації, посвідчуються нотаріусом на підставі документів, що посвідчують право власності на таке майно, або на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, якщо державну реєстрацію права власності на нерухоме майно проведено без видачі документа, що посвідчує таке право.

    Одночасно з посвідченням договору про виділ частки в натурі (поділ) житлового будинку, будівлі або споруди нотаріусом посвідчується договір про виділ частки в натурі на місцевості земельної ділянки. Для посвідчення останнього разом з іншими документами нотаріусу подається нотаріально посвідчений договір про спільну часткову власність на земельну ділянку.

    Укладення договору про виділ частки в натурі припиняє спільну часткову власність для особи, частка якої виділяється за цим договором.

    Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.

    Для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності, необхідно надати:

    договір про виділ у натурі частки із спільного майна;

    технічний паспорт на новостворений об’єкт нерухомого майна;

    документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси.

    Присвоєння поштової адреси новоутвореному об'єкту нерухомого майна

    Куди звернутися

    Для присвоєння поштової адреси новоутвореному об’єкту нерухомого майна власнику необхідно звернутись до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням цього майна із заявою про присвоєння об’єкту нерухомості, який виник в результаті виділу, поштової адреси.

    Перелік необхідних документів

    Для присвоєння поштової адреси новоутвореному об’єкту нерухомого майна необхідно подати наступні документи:

    заява;

    виконавче топографо-геодезичне знімання, виготовлене сертифікованим спеціалістом та зареєстроване в уповноваженому органі містобудування та архітектури (крім квартир в багатоквартирних будинках);

    документ, що підтверджує прийняття об’єкта в експлуатацію (декларація про готовність об’єкта до експлуатації, акт прийняття в експлуатацію об’єктів нерухомого майна) (для новозбудованих, реконструйованих об’єктів);

    правовстановлюючий документ на земельну ділянку;

    витяг із Державного земельного кадастру;

    правовстановлюючий документ на об’єкт нерухомого майна (для реконструйованих об’єктів);

    технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна.

    Строк прийняття рішення

    Уповноважений орган з присвоєння адреси протягом п’яти робочих днів з дня отримання від замовника будівництва документів:

    приймає рішення про присвоєння адреси новоутвореному об’єкту;

    оприлюднює рішення про присвоєння адреси об’єкту на своєму офіційному веб-сайті (за наявності) або в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (за відсутності веб-сайту);

    забезпечує внесення інформації про присвоєння адреси об’єкту будівництва до реєстру адрес, який ведеться відповідно до Положення про містобудівний кадастр;

    забезпечує розміщення скан-копії рішення про присвоєння адреси об’єкту будівництва в реєстрі містобудівних умов та обмежень.

    Рішення про присвоєння адреси об’єкту будівництва за зверненням замовника надається у паперовій формі.

    Виділення у натурі частки із спільного майна в судовому порядку

    У випадку якщо між учасниками спільної власності виникають спори щодо виділу частки спільного майна в натурі, співвласник, який бажає такого виділу має право звернутись до суду з позовом про виділення в натурі частки нерухомого майна, що перебуває у спільній власності.

    Куди звернутися

    Позовна заява про виділ в натурі частки нерухомого майна подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцезнаходженням нерухомого майна.

    Вартість

    За подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір за ставкою, що становить 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2021 року – 908 грн. 00 коп.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

    Нормативна база

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Танача Юлія  Антонівна
    45%

    Добрый день!

    1. Поскольку Вы пока не оформили наследство, иск к Вам предъявить не могут. Его могут предъявить к собственнику части дома.

    2. Для того, чтобы выделить доли в натуре, необходимо вступить в наследство и провести выдел. Если второй собственник не согласен - выдел проводится в судебном порядке.

    3. 2 собственник имеет преимущественное право покупки Вашей части дома. Выделяйте доли в натуре, отделяйте вход, и письменно уведомляйте 2 собственника о желании продать свою часть. В течении 1 месяца со дня получения уведомления он должен отреагировать - к примеру, согласиться с приобретением Вашей части. Если ответа не последует, можете продавать свою часть третьим лицам.

    Удачи Вам!

    Адвокат Евгений Александрович
    30%

    Здравствуйте!

    Для начала необходимо принять наследство и оформить право собственности.

    Затем, необходимо разделить дом.

    Для этого нужно провести судебно-строительно-техническую экспертизу, которая должна указать о наличии технической возможности.

    Раздел возможен по договору с другим собственником дома или в судебном порядке, путём подачи иска в суд о разделе, с учётом заключения эксперта.

    После раздела дома, возможно оформить отелельные лицевые счета и каждый будет оплачивать коммунальные услуги за свою часть дома.

    Свою выделенную часть дома возможно будет продать, но для начала необходимо предложить её купить другому совладельцу, письменно путем направления обращения по почте заказным письмом с уведомлением и если в течении 1 месяца не будет результата, то можно будет продать свою часть дома.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Мєньков Андрій Васильович
    25%

    Добрый день Николай!

    Поскольку долги наследодателя, входят в наследственную массу, их будут погашать наследники если вступят в наследство пропорционально унаследованным частям (т.е. это наследники, которые на момент смерти проживали совместно с наследодателем и не отказались от наследства, а также наследники которые совместно не проживали, но в течении 6 мес после смерти обратились с заявлением к нотариусу). При этом оформление наследства (получение свидетельства о праве на наследство), как считает Верховный Суд, не имеет значения для взыскания этих долгов при условии, что комунальные услуги фактически были предоставлены. Если же наследник не принял наследство к нему не могут предъявить требование о погашении долгов.

    Пока наследники, оформившие наследство, не произведут выделение своих частей (когда дом будет физически разделен на две квартиры, два входа, два счетчика и т.д., либо если это технически невозможно и один получит компенсацию за свою часть и соответственно собственник останется один) образовавшиеся долги Ваши общие. И то что, Вы оплачиваете за свою часть только уменьшает общий долг по квартире и от взыскания долгов не убережет.

    Несмотря на наличие долгов по дому, Вы имеете право продать свою часть без выделения, но только когда у Вас возникнет право собственности, т.е. после получения свидетельства у нотариуса. При этом второй наследник имеет преимущественное право ее выкупить. Если же он этим правом не воспользуется приобрести вашу часть может третье лицо, которое впоследствии сможет ее выдедить (либо получить компенсацию). При этом в договоре купли-продажи можно оговорить, что долги переходят к новому собственнику.

    Беликов Олег  Александрович

    Добрый день. При вступлении в наследство каждому из наследников положена своя часть, поэтому вам первоочередно следует оформить наследство, затем разделить или выделить свою долю. Поскольку у вас это длящийся процесс - неуплата коммунальных платежей, то вам лучше будет продать свою часть, так как все может повториться.

    Токмач Галина Николаевна

    Здравствуйте, Николай.

    Пробуйте получить свидетельство о наследстве на свою часть, а в коммунальных структурах написать заявление на реструктуризацию своей части долга.

    Тогда коммунальщики подадут на взыскание части долга с вашего брата.

    Заставить платить его вы не сможете. Только можете взыскать с него его долг по суду, если вы его выплатите полностью.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України