Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Налоговое право, 06 августа 2021, вопрос №46559 500₴

Налоговое резиденство в двух странах

Добрый день.

Я гражданин Украины, который проживает, трудоустроен и имеет ПМЖ в Словакии. Хочу открыть ФОП (3 группа единого налога) в Украине и проводить иностранные контракты через него. При этом или прекратить трудовые отношения со словацкой фирмой или паралельно вести ФОП в Украине (своего рода фриланс). В Украине ставка налогооблажения ниже, чем в Словакии.

Стану ли я в этом случае налоговым резидентом Украины, даже если буду проживать в Словакии? Позволит ли мне это платить налог на прибыль только в Украине? Опираясь на договор об избежании двойного налогообложения со Словакией...

Не до конца понимаю свой налоговый статус в этой ситуации. Становлюсь ли я налоговым резидентом сразу двух стран (для Словакии - потому что я проживаю там, и для Украины - потому что я имею там «центр жизненных интересов» (под центром жизненных интересов имеются в виду тесные личные и экономические связи со страной). К примеру, признаками «ЦЖИ» считаются проживающие на территории Украины родственники или регистрация физлица как предпринимателя в Украине). Или все-таки у меня может быть только одно налоговое резиденство, где я плачу все налоги...

И нужно ли при этом в Словакии декларировать свою прибыль с украинского ФОП?

Ответы юристов (5)

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Добрый день, Дмитрий!

    Для целей налогообложения ФЛП и ответа на ваши вопросы, согласно Налогового Кодекса Украины, важно знать два важных фактора:

    - территория оказания услуг/ведения деятельности;

    - вид услуг/деятельности

    Но и немаловажно, Дмитрий, что бы Вы ответили: в какой стране вы хотите платить налог, как и где оптимизировать.

    Набирайте, через контакты на сайте.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Дмитро

    Конвенція між Урядом України і між Урядом Словацької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і майно (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/703_673#Text):

    Стаття 4. Резидент

    1. При застосуванні цієї Конвенції термін "резидент однієї Договірної Держави" означає особу, яка за законодавством цієї Держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місце проживання, постійного місця перебування, місця знаходження керівного органу, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію. Цей термін, разом з тим, не включає особу, яка підлягає оподаткуванню в цій Державі, тільки якщо ця особа одержує доходи з джерел у цій Державі або стосовно майна, що в ній знаходиться.

    2. У випадку, коли відповідно до положень пункту 1 цієї статті фізична особа є резидентом обох Договірних Держав, її становище визначається відповідно до таких правил:

    а) вона вважається резидентом Договірної Держави, де вона має постійне житло. Якщо вона має постійне житло в обох Договірних Державах, вона вважається резидентом тієї Держави, де вона має більш тісні особисті й економічні зв'язки (центр життєвих інтересів);

    b) у разі, коли Договірна Держава, в якій вона має центр життєвих інтересів, не може бути визначена або коли вона не має постійного житла в жодній з Договірних Держав, вона вважається резидентом тієї Договірної Держави, де вона звичайно проживає;

    c) якщо вона звичайно проживає в обох Договірних Державах або коли вона звичайно не проживає в жодній з них, вона вважається резидентом тієї Держави, громадянином якої вона є;

    d) якщо вона є громадянином обох Договірних Держав або коли вона не є громадянином жодної з них, компетентні органи Договірних Держав вирішують питання оподаткування такого резидента за взаємною згодою.

    3. У випадку, коли відповідно до положень пункту 1 особа, що не є фізичною особою, є резидентом обох Договірних Держав, вона вважається резидентом Договірної Держави, де розміщений її фактичний керівний орган.

    Стаття 23. Усунення подвійного оподаткування

    1. У випадку резидента Словацької Республіки уникнення подвійного оподаткування здійснюється таким чином:

    Словацька Республіка при оподаткуванні своїх резидентів може включити до податкової бази, з якої стягуються податки, статті доходу, які відповідно до положень цієї Конвенції можуть також оподатковуватись в Україні, але дозволяє вирахування від суми податку вираховуваного з такої бази, суми, яка дорівнює податку, сплаченому в Україні. Такі вирахування, проте, не повинні перевищувати тієї частини словацького податку, яку було підраховано до надання вирахування, яка стосується доходу, який відповідно до положень цієї Конвенції може оподатковуватись в Україні.

    2. У випадку резидента України уникнення подвійного оподаткування здійснюється таким чином:

    З урахуванням положень законодавства України, що стосуються звільнення податку, сплаченого на території за межами України (які не будуть суперечити головним принципам цього пункту), на словацький податок, сплачуваний за законодавством Словацької Республіки та відповідно до цієї Конвенції прямо або шляхом вирахування з прибутку доходів або майна, що підлягає оподаткуванню, із джерел в Словаччині, буде робитись знижка у вигляді кредиту проти будь-якого українського податку, обчислюваного стосовно того ж прибутку, доходу або майна, стосовно яких обчислюється український податок. Ці вирахування в будь-якому випадку не повинні перевищувати тієї частини податку з доходу або майна, які можуть оподатковуватись у цій другій Державі, залежно від обставин.

    Податковий кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17):

    Стаття 162. Платники податку

    162.1. Платниками податку є:

    162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

    162.1.2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

    Стаття 163. Об'єкт оподаткування

    163.1. Об'єктом оподаткування резидента є:

    163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

    163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

    163.1.3. іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

    Стаття 14. Визначення понять

    14.1. У цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:

    14.1.213. резиденти - це:

    а) юридичні особи та їх відокремлені особи, які утворені та провадять свою діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням як на її території, так і за її межами;

    б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва України за кордоном, які мають дипломатичні привілеї та імунітет;

    в) фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

    У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

    1) Стану ли я в этом случае налоговым резидентом Украины, даже если буду проживать в Словакии? - так.

    2) Позволит ли мне это платить налог на прибыль только в Украине? Опираясь на договор об избежании двойного налогообложения со Словакией... - якщо будете вести лише ФОП, то податки від доходів (як з джерела їх походження в Україні, так і іноземних), будете сплачувати лише в Україні. Якщо паралельно з ФОП продовжите працювати в Словацькій компанії, то податки за Вас як працівника по трудовому договору/контракту сплачуватиме роботодавець, а Ви за себе як ФОП в Україні.

    3) И нужно ли при этом в Словакии декларировать свою прибыль с украинского ФОП? - ні.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Гончаренко Константин
    40%
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Податковим резидентом Ви будете,якщо податки сплатите в Україні.

    Якщо будете працювати ,як ФОП то податки сплачувати лише з ФОП.

    Якщо продовжите працювати за договором у компанії Словаччини то податки за Вас сплатить роботодавець за законами тієї держави де працюєте.

    Вам необхідно сплачувати лише за ФОП в Україні-це можна робити онлайн через кабінет платника -підприємця на сайті ДФС ,попередньо зареєструвавшись.

    Країна перебування не буде жодним чином цікавитися долею Вашого ФОП в Україні.

    Тобто в Словакії Ви працюєте як найманий працівник, а в Україні Ви ФОП.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Савченко Олександр
    60%
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    ДОДАТКОВО:

    Більшість громадян помилково ототожнюють термін «резидент України» з терміном «громадянин України». Така думка є хибною, оскільки громадянин України може бути нерезидентом України, а іноземець навпаки – резидентом. Наприклад, якщо громадянин України постійно разом із своєю сім’єю проживає в іншій державі і має там офіційне працевлаштування або зареєстрований в цій державі суб’єктом підприємницької діяльності, то він вважається для України нерезидентом. А іноземець, який має посвідку на постійне/тимчасове проживання в Україні – резидентом.

    Як визначити статус резидента:

    Статус резидентів та нерезидентів України фізичних осіб з метою сплати ними податків визначається Податковим кодексом України, де зазначено, що нерезидентом є особа, котра не є резидентом нашої держави, а резидентом – особа, яка має місце проживання в Україні.

    Якщо особа проживає і за кордоном, і в Україні, то вона вважається резидентом України, якщо в Україні вона проживає постійно. Коли Ви деякий час у році проживаєте в іноземній державі, наприклад в Польщі, а певний час в Україні, то резидентом України Ви будете вважатися, якщо маєте тісніші особисті та економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні. Місцем знаходження відповідного центру життєвих інтересів людини є місце постійного проживання членів її сім’ї або місце реєстрації її бізнесу. Але часто буває так, що за згаданими умовами важко визначити центр життєвих інтересів. Тому в такому випадку до уваги береться факт перебування в Україні не менше 183 днів (включно з днями приїзду-від’їзду) впродовж року.

    При цьому навіть кількість днів впродовж року прожитих за кордоном не завжди дозволяє чітко визначити статус особи резидента. В таких спірних випадках особа може вважатися резидентом, якщо вона є громадянином України.

    Основні фактори визначення статусу резидента:

    Як бачимо визначення статусу «резидент» чи «нерезидент» питання не з легких. Тому у кожній індивідуальній ситуації для визначення цього статусу до уваги беруться такі фактори:

    – громадянство;– місце проживання;– місце постійного проживання;– центр життєвих інтересів;– період перебування в Україні протягом податкового року;– реєстрація суб’єктом підприємницької діяльності.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Для того, щоб уникнути подвійного оподаткування, громадяни, які отримують доходи за межами України, повинні підтвердити статус податкового резидента України.

    Резидентом може бути визнаний не тільки громадянин України. Особа може вважатися резидентом і в тому випадку, якщо такий суб'єкт має тісні економічні та особисті зв'язки в Україні. Наприклад, визнати резидентом можуть особу, що займається підприємницькою діяльністю та платить єдиний податок на території України, або якщо тут постійно проживають члени її родини.

    Якщо особа має подвійне громадянство, то з метою оподаткування цей суб'єкт буде вважатися громадянином України, який має право на зарахування податків, що були сплачені за кордоном.

    Якщо доходи на території України отримує фізична або юридична особа-нерезидент, то такий суб'єкт повинен обов'язково пред'явити довідку, яка підтверджує, що він є резидентом держави, з якою укладено міжнародний договір. Через відсутність такого документа, потрібно буде заплатити цей податок до бюджету України. Слід пам'ятати, що реєстрація податкового резидента діє один рік з дня її видачі.

    Необхідно підтвердити статус податкового резидента – подайте заяву он-лайн.

    У міжнародній практиці були вироблені способи і методи усунення подвійного оподаткування, які являють собою основу механізму податкового регулювання. На сьогодні виділяють два основні способи усунення подвійного оподаткування:

    • односторонні заходи, передбачені національним податковим законодавством, які застосовуються владою даної країни без узгодження з іншими державами;
    • багатосторонні заходи, які реалізуються за допомогою міжнародних угод та конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

    Відповідно до п. 103.1 ст. 103 ПКУ застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

    Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

    Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 ПКУ (п. 103.2 ст. 103 ПКУ).

    Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 ст. 103 ПКУ, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі – довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п. 103.4 ст. 103 ПКУ).

    Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ст. 103 ПКУ).

    Особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати правила міжнародного договору України, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року (п. 103.8 ст. 103 ПКУ).

    Таким чином, довідка, яка підтверджує що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України за звітний рік, надає особі (податковому агенту) право на застосування зниженої ставки оподаткування на підставі міжнародного договору, починаючи з 1 січня цього ж звітного року, незалежно, якою датою вона видана.

    Успіхів


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA