Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
912 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Як подати заяву до суду, щоб вираховували заборгованість за кредитною карткою, немає можливості сплатити навіть відсотки, борг зростає, а на роботі перевели на 2 робочі дні на тиждень, у зв'язку з тим, що підприємство постраждало від російської агресії?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Юлія!
Через суд це не вийде!
Введення воєнного стану є форс-мажорною обставиною, про що Торгово-промислова палата України оприлюднила відповідного листа від 28.02.2022 року.
Однак, для того щоб скористатись форс-мажорною обставиною з метою відстрочення сплати кредиту потрібно не мати можливості сплачувати його у період війни та попередньо повідомити про це банк чи іншого кредитора. У такому випадку боржник може розраховувати на ненарахування штрафних санкцій або уникнути іншої відповідальності, передбаченої у результаті прострочення внесення кредитних платежів у зв'язку з настанням форс-мажорної обставини.
Нещодавно Верховною Радою України прийнято Закон, який абсолютно спростив звільнення від відповідальності боржників за прострочення сплати кредитних платежів. Мова йде про Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17.03.2022 року.
Основні нововведення, які вносяться вказаним Законом стосовно кредитних правовідносин, полягають у наступному.
Так, у період дії в Україні воєнного (а також надзвичайного) стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування:
- боржник звільняється від нарахування пені, штрафів, інфляційного збільшення та 3% річних у зв'язку з прострочення сплати кредитних платежів (штрафні та інші санкції, нараховані включно з 24.02.2022 року підлягають списанню кредитодавцем), а якщо прострочення здійснено боржником за споживчим кредитом – то також і іншої відповідальності;
- щодо іпотечного майна зупиняється можливість реалізації права іпотекодержателя на: набуття права власності на предмет іпотеки (ст. 37 ЗУ "Про іпотеку); продаж предмета іпотеки(ст. 38 ЗУ "Про іпотеку); виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти (ст. 40 ЗУ "Про іпотеку); реалізацію предмета іпотеки на електронних торгах (ст. 41, 47 ЗУ "Про іпотеку) (наведені нововведення щодо іпотечного майна не поширюються на нерухоме майно, передане в іпотеку після 17.03.2022 року, а також якщо за іпотечним договором, до якого після 17.03.2022 року за погодженням сторін вносилися зміни в частині продовження строків виконання зобов’язань та/або зменшення розміру процентів, штрафних санкцій).
На період воєнного (надзвичайного) стану також продовжено перебіг загальної та спеціальної позовної давності, а також строку поруки.
Разом з тим, слід мати на увазі, що вищевказаний Закон позбавляє боржника відповідальності за несплату кредиту в описані строки, однак не звільняє його від сплати процентів та інших наслідків, які можуть бути передбачені кредитними договорами, зокрема від можливості вимагання кредитором дострокового розірвання договору та повернення всієї суми кредиту та процентів за прострочення виконання вказаних зобов’язань в обумовлений кредитним договором строк.
При цьому своєю Постановою від 25.02.2022 року № 23 Національний банк України (надалі також – НБУ) затвердив Правила роботи банків у зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, якими окрім іншого запроваджено так звані «кредитні канікули».
Як роз’яснено НБУ банкам дозволено не враховувати несплату за кредитами як прострочення протягом дії воєнного часу та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією.
Водночас зауважено, що про умови кредитних канікул потрібно домовитися безпосередньо з відповідним банком і така домовленість є добровільною.
Наразі ряд банків вже оприлюднили умови запропонованих ними кредитних канікул, з якими можна ознайомитись на сайтах відповідних банків.
Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Буду радий на них відповісти.
спасибі, значить відсотки будуть зростати, кредитні канікули не дають, і обов'язкові платежі не хто не скасовував, і ці нескінченні дзвінки не припиняться? Сумно все. Ще раз спасибі.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВідсотки зростати не будуть і штрафів не буде, оскільки під час воєнного стану банкам заборонено це робити! А Вам треба зв'язатися з менеджерами банку та домовитись про реструктуризацію боргу, а, можливо, навіть про відстрочку платежів! Банку завжди краще домовитись з Вами, ніж взагалі нічого не отримувати!
Якщо Вам буде не важко, натисніть на знак подяки зелену птичку біля мого фото. Для мене це має значення.
Напревеликий жаль,вони на це не згодні,я спілкуючись з ними що дняпрошу їх дати відсочку щоб я могла хоча ці відсотки погасити що за два місяці нараховані,вони наполягають звернутися до родичів за допомогою і сплатити відсотки що нараховані я сплачую частину ціх відсотків, но на наступний місяць і те що залишилось і те що нарахували сумма не зменшиться
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді побажайте їм довго і нудно чекати на гроші. Сподіваюсь на Вас не має ніякого майна? І гроші не тримайте в банку! Бо буде позов.
Ви мене розважили, ні, майна на мені немає, тільки зарплатна карта і то з неї знімають якийсь відсоток за прострочення в рахунок кредитної картки. Ще раз спасибі!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді я за Вас спокійний... І все ж таки: якщо Вам буде не важко, натисніть на знак подяки зелену птичку біля мого фото. Для мене це й заправду має значення. ))