Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 21 січня 2020, питання №8835 100₴

Выявлена недостача при инвентаризации, как заставить работников ее возместить

Добрый день, в торговой точке проведена плановая инвентаризация Выявлена большая недостача. Сотрудники официально оформлены. Какие наши действия и шансы на погашения ? стоит ли нанимать адвоката ?

Відповіді юристів (4)

    Тимченко Анастасия Александровна
    25%
    Тимченко Анастасия Александровна 4 роки тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 27 років досвіду

    В соответствии со статьей 132 Кодекса законов о труде Украины за ущерб, причиненный предприятию, учреждению, организации при исполнении трудовых обязанностей, работники, кроме работников, являющихся должностными лицами, по вине которых причинен ущерб, несут материальную ответственность в размере прямого действительного ущерба, но не больше своего среднего месячного заработка.

    Что касается полной материальной отвественности, отметим, что в соответствии со статьей 135-1 Кодекса законов о труде Украины работники несут материальную ответственность в полном размере ущерба, причиненного по их вине предприятию, учреждению, организации, если между работником и предприятием, учреждением, организацией заключен письменный договор о принятии на себя работником полной материальной ответственности за необеспечение целостности имущества и других ценностей, переданных ему для хранения или для других целей.

    Савченко Олександр
    25%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Добрий день.

    По-перше, по факту недостачі за результатами планової інвентаризації необхідно провести службове розслідування (тобто треба видати відповідний наказ).

    Щоб оцінити ваші шанси - необхідно ознайомитися з посадовими інструкціями працівниць, договорами про матеріальну відповідальність (повнку або колективну) та знати чи ведеться у Вас журнал чи будь-який інший документ, по якому можна встановити конкретну працівницю, яка допустила помилку (продала товар по неправильній ціні тощо).

    Загалом повідомляю наступне.

    Стаття 130. Загальні підстави і умови матеріальної відповідальності працівників (КЗпПУ)

    Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків.

    При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника. Ця відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяної шкоди, за винятком випадків, передбачених законодавством.

    Стаття 132. Матеріальна відповідальність у межах середнього місячного заробітку

    За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку

    Стаття 134. Випадки повної матеріальної відповідальності

    Відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, коли:

    1) між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до статті 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей;

    Стаття 136. Порядок покриття шкоди, заподіяної працівником

    Покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку, провадиться за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, керівниками підприємств, установ, організацій та їх заступниками - за розпорядженням вищестоящого в порядку підлеглості органу шляхом відрахування із заробітної плати працівника.

    Розпорядження власника або уповноваженого ним органу, або вищестоящого в порядку підлеглості органу має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. Якщо працівник не згоден з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в порядку, передбаченому законодавством.

    У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду.

    Тобто, за фактом планової інвентаризації роботодавець повинен провести перевірку, встановити працівників вину у недостачі і лише, якщо вина буде доведена - матиме право притягнути їх до матеріальної відповідальності шляхом видання наказу про відрахування із їхньої заробітної плати в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку.

    Якщо даний наказ виданий без встановлення вини - його можуть оскаржити до КТС/суду.

    Якщо між працівниками та рободавцем укладено договір про повну матеріальну відповідальність, то стягнути весь розмір недостачі він має право лише у судовому порядку, а не шляхом видання наказу про відрахування.

    Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.

    Иваненко Мария Владимировна
    25%
    Иваненко Мария Владимировна 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 27 років досвіду

    Договора о полной материальной ответственности есть с работниками. В двух словах в Вашей ситуации не посоветуешь :). Нужно проводить служебное расследование, брать пояснения сотрудников и уже потом принимать решение о привлечении к мат. ответственности.

    Костромина Виктория
    25%
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    вы подписывали договор о матответственности с работниками?

    сотрудники были ознакомлены с должностной инструкцией ?

    Стаття 132. Матеріальна відповідальність у межах середнього місячного заробітку

    За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку

    {Частина перша статті 132 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1255-VII від 13.05.2014 }

    Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві

    {Стаття 132 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР № 6237-10 від 21.12.83 , № 2444-11 від 27.06.86 ; Законом № 263/95-ВР від 05.07.95 }

    Стаття 135-1. Письмові договори про повну матеріальну відповідальність

    Письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади або виконують роботи, безпосередньо зв'язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

    {Кодекс доповнено статтею 135 - 1 згідно з Указом ПВР № 1616-09 від 24.12.76 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 263/95-ВР від 05.07.95 }


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України