Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 02 мая 2020, вопрос №18522 200₴

Договори з вчителями - пенсіонерами

Добрий день
Звертається до вас за порадою Світлана, вчитель початкових класів. Я пенсіонерка. Мені назначена пенсія достроково, у 45 років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відношусь до ІІ категорії (евакуйована з 10 – кілометрової зони відчуження у 1986 році). Чи розповсюджується на мене п.1 – 2ч. Прикінцевих положень Закону України « Про повну загальну освіту» (набрав чинності 18.03.2020).?
Зокрема,у ч 2 ст. 22 цього Закону зазначено: Педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років.
У ч. 3 Прикінцевих положень зазначено: таких працівників треба звільнити до 1 липня 2020 р. і водночас укласти з ними договір строком на один рік. Якщо не погоджуються – звільнити.
Чи підпадаю я під цю процедуру «Звільнення – укладання контракту», якщо мені зараз 55 років і я не досягла пенсійного віку?

Ответы юристов (7)

    Костромина Виктория
    25%
    Костромина Виктория 5 лет назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    по идее -нет - так как Вам не назначена пенсия по возрасту а точнее Вы ее не можете получать так как не достигли пенсионного возраста

    У висновку зокрема наголошується, що всупереч конституційним приписам та нормам міжнародного права статтею 22 та підпунктами 1, 2 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону педагогічним працівникам державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, а також керівникам таких закладів освіти обмежено конституційне право на працю за ознакою віку, звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод цієї категорії працівників, а також порушено конституційне обмеження щодо дії законів та інших нормативно-правових актів у зворотньому часі.

    Також підкреслено, що у Рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005 зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 5 лет назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго вечора.

    Прикінцеві положення Закону України «Про повну загальну середню освіту» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20):

    3. Установити, що:

    "2) набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.

    До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 цього Закону.

    Отже, головною умовою для припинення безстрокових трудових договорів з педагогічними працівниками з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік, є отримання вчителями пенсії за віком. Дійсно, Ви не досягли загального пенсійного віку (60 років). Однак, Вам виплачується пенсія за віком на пільгових умовах, якими є зменшення загального пенсійного віку до 45 років.

    Чи підпадаю я під цю процедуру «Звільнення – укладання контракту», якщо мені зараз 55 років і я не досягла пенсійного віку? - так, підпадаєте. Адже, Ви досягли пенсійного віку для отримання пенсії за віком на пільгових умовах (відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») і Вам виплачується ця пенсія.

    При цьому така процедура передбачає саме переведення педагогічних працівників з безстрокового на строковий трудовий договір (тобто, без звільнення та подальшого прийому на роботу). Керівник закладу освіти повинен повідомити працівників про переведення на строковий трудовий договір не пізніше ніж за два місяці до дня видання наказу про переведення (але не пізніше 30 квітня). Таке повідомлення може відбуватися у будь-який зручний і доступний спосіб, у тому числі шляхом надсилання на адресу педагогічного працівника рекомендованого листа з повідомленням про вручення. Наказ про переведення видається керівником закладу освіти виключно на підставі згоди працівника на продовження трудових відносин на умовах строкового трудового договору. Така «згода» має бути надана шляхом написання педагогічним працівником відповідної письмової заяви, або шляхом підписання ним письмового строкового трудового договору (у разі, якщо керівник закладу освіти запропонував підписання такого договору), або в будь-який інший зручний спосіб, погоджений між педагогічним працівником і керівником закладу освіти.

    Важливо також зазначити, що у разі переведення на строкові договори розмір заробітної плати вчителів-пенсіонерів не може бути змінено, так як вони продовжуватимуть обіймати ті ж посади, виконувати той самий обсяг робіт і збережуть відповідну кваліфікаційну категорію. Зберігаються також щорічна відпустка, матеріальна допомога на оздоровлення та інші права вчителя.

    Всього доброго.

    Малик Олександр Володимирович
    Малик Олександр Володимирович 5 лет назад

    Адвокат, г. Винница, 10 лет опыта

    Добрий вечір! Ви не підпадаєте під описану вами ситуацію.

    .......................................................................................................................................

    .................

    Крикун Сергій  Павлович
    12.5%
    Крикун Сергій Павлович 5 лет назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    По-перше, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15):

    "Стаття 26. Умови призначення пенсії за віком

    1. Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

    Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:...

    з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; ...";

    До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

    55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;...".

    Отже, за Вашим віком (55 років) Ви маєте право на пенсію за віком за наявності страхового (трудового) стажу 27 років - за цих умов на Вас розповсюджується процедура "звільнення - укладання контракту"; за умови недостатності страхового стажу дана процедура щодо Вас застосуванню не підлягає, оскільки Ви отримуєте не пенсію за віком згідно ст.26, а пенсію, як вбачається, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/796-2), в якому (ст.55), по-перше, пенсії визначені не як пенсії за віком на пільгових умовах, а пенсії тіз зменшенням пенсійного віку; по-друге, процедура "звільнення - укладання контракту" (для лаконічності) передбачає виключно "пенсію за віком", без пенсій за віком на пільгових умовах, пенсій із зменшенням пенсійного віку тощо.

    По-друге, відповідно до КЗпП України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    "Стаття 2-1. Рівність трудових прав громадян України

    Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від...віку...";

    "Стаття 9. Недійсність умов договорів про працю, які погіршують становище працівників

    Умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними.".

    По-третє, як наведено колегою Вікторією, прийнята процедура "звільнення - укладання контракту" порушує і суперечить Конституції України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80):

    ст.22 - "Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

    При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.";

    "Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом....";

    "Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується....

    Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення....";

    Гончаренко Константин
    35%
    Гончаренко Константин 5 лет назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Згідно Закону України «Про повну загальну середню освіту»

    Ви не досягли пенсійного віку для виходу на пенсію за віком після доягнення 60-ти років(пенсія за віком Вам не виплачується), тому згідно вказаних норм Ви не підпадаєте під дію Закону, проте Ви досягли пенсійного віку для отримання пенсії на пільгових умовах (відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») і Вам виплачується вказана пенсія. Враховуючи вказані норми Ви підпадаєте під дію цього вищевказаного Закону. Тому на Вас може поширюватись процедура переведення.

    При цьому така процедура передбачає саме переведення педагогічних працівників з безстрокового на строковий трудовий договір ( без звільнення та подальшого прийому на роботу). Керівник закладу освіти повинен повідомити працівників про переведення на строковий трудовий договір не пізніше ніж за два місяці до дня видання наказу про переведення ( не пізніше 30 квітня). Таке повідомлення може відбуватися у будь-який зручний і доступний спосіб, у тому числі шляхом надсилання на адресу педагогічного працівника рекомендованого листа з повідомленням , Ви маєте право погодитись з переведенням або відмовитись від такого переведення(тоді Вас буде звільнено).

    Наголошую на тому , що у Законі чітко вказано , що такому переведенню підлягають працівники , що досягли віку для виходу на пенсію за віком вона передбачена у віці з 60 -ти років при наявності достатнього страхового стажу, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", таким чином рекомендую звернутися за роз ясненнями конкретно Вашого випадку до керівника закладу освіти або до Управління освіти та науки Вашого міста чи області. Ваша ситуація не є однозначною.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    27.5%
    Киншов Дмитрий Сергеевич 5 лет назад

    Адвокат, г. Харьков, 7 лет опыта

    Добрий день.

    ч. 3 П. 2 Прикінцевих та перехідних положень Вказаного Вами закону зазначається:

    набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.

    До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 цього Закону;

    Отже, щоб Вас було звільнено, необхідно щоб Ви працювали педагогічним працівником в державному або куменальному підприємстві, а також отримували пенсію ЗА ВІКОМ.

    Відповідно до ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Ви отримуєте пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

    Оскільки, у ч. 3 П. 2 Прикінцевих та перехідних положень Вказаного вище закону не було конкретизовано, яка саме пенсія за віком (пільгова чи ні) то в такому разі, до Вас можуть застосувати це положення та перевести на строковий трудовий догвоір.

    З іншого боку - статтею 22 Закону вказано, педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років.

    Тобто, пенсійного віку, який встановленний ст. 26 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" не досягли, а отже, не повинні працювати за строковим догвоором... Тобто, питання спірне та у випадку переведення Вас на строковий договір, можливо буде оскаржити його в судовому порядку.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня.

    Прикінцеві положення Закону України «Про повну загальну середню освіту» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20):

    3. Установити, що:

    "2) набрання чинності цим Законом є підставою для припинення безстрокового трудового договору з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, яким виплачується пенсія за віком, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.

    До 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов’язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками таких закладів освіти, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. У разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього частини другої статті 22 цього Закону.

    Отже, головною умовою для припинення безстрокових трудових договорів з педагогічними працівниками з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік, є саме отримання вчителями пенсії за віком.

    Щодо досягнення пенсійного віку, як умови для звільнення, - в пункті 2 прикінцевих положеннях нічого не сказано.

    Поки ці положення Закону не визнані судом неконституційними, вони є дійсними та поширються на Вас.

    Всього доброго.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України